Yükleniyor...
İçeriğe atla

Şili'de, yılın ilk dört ayında, şarap ihracatında, geçtiğimiz yıl aynı döneme gore, hacim olarak %6.2, değer olarak ise %5.5 artış kaydedildi.

Şarap ihracatında, Çin, ABD ve Japonya piyasalarındaki pazar paylarında artış yaşanırken, son 12 aylık dönemde, şarap ihracatının hacim olarak %13.8  ve değer olarak %23.8 arttığı Çin,  6.7 Milyon kutu  ile Şili'nin en çok  şarap ihracatı yaptığı ülke oldu.

 

Yayımlayan: Santiago Ticaret Müşavirliği

Kaynak: Estrategia

Yayımlama: 24.06.2017 01:24:00 (TSİ)

Moodys, dünya piyasalarında bakır fiyatının düşük olduğu dönemlerde, Şili Bakır Komisyonu (Comision  Nacional del Cobre- CODELCO’nun üretimini  artıracak şekilde   yapılacak kapasite yatırımlarının önemine işaretle, El Teniente ve Andina’daki yapısal büyüme projelerine destek verdi.

Hal bu iken, şirketin,  içinde mali sıkıntıların yanısıra devam eden yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle, yatırım planlarını ötelediği, aynı nedenle,  yılın ilk üç ayında 534 Milyon Dolara ulaşan karın yatırıma yönlendirilemeyeceği belirtiliyor.

CODELCO’ya yapılan  son büyük sermaye aktarımı geçtiğimiz Ocak ayında, 975 Milyon Dolar düzeyinde olmuştu.

Gelecek hafta içinde, Maliye  Bakanı Rodrigo Valdez ve Madencilik Bakanı Aurora Williams’ın da katılımıyla olağanüstü kurul toplantısı yapacak olan CODELCO’ya yönelik suçlamalar arasında, CODELCO eski Başkanına, 2015 yılında, çalıştığı 33 yılın ardından, yönetimden çekilmesi için ödenen  yaklaşık 767.000 ABD Doları tutarında rüşvet de var.

 

Yayımlayan: Santiago Ticaret Müşavirliği

Kaynak: Estrategia

Yayımlama: 24.06.2017 01:19:00 (TSİ)

Portekiz Ulusal İstatistik Kurumu (INE) tarafından açıklanan verilere göre, 2017 yılı ilk çeyreği sonunda bütçe açığı 965,6 milyon Avro, bütçe açığının GSYİH’ya oranı %2,1 olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yıl ilk çeyreğinde söz konusu oran %3,2’ dir. Hükütmetin 2017 yılına ilişkin bütçe açığı oranı hedefi %1,5’d ir.

INE tarafından yapılan açıklamada, bu yıl başında başlayan kamu bankası Caixa Geral de Depósitos’un  sermaye yapısının güçlendirilmesine ilişkin süreç  kapsamındaki işlemlerin etkisinin hesaplamalara dahil edilmediği belirtilmiştir.

Söz konusu işlemler Avrupa Komisyonu tarafından devlet yardımı olarak değerlendirilmemektedir. Bununla birlikte, ulusal hesaplara kaydı ile ilgili sürece ilişkin olarak Avrupa Komisyonu  ile diyalog süreci devam etmekte olup, 2018 yılı Mart ayına kadar görüşmelerin karara bağlanması gerekmektedir.

Plan çerçevesinde CGD’nin sermaye yapısının 4.874 milyon Avro tutarında güçlendirilmesi öngörülmekte olup, söz konusu tutarın 4.444 milyon Avro tutarı ilk çeyrek itibariyle gerçekleştirilmiştir.  GSYİH’nın %2,1’ine tekabül eden 3944 milyon Avro tutarı Portekiz Devleti tarafından desteklenmiştir.  

Kaynak: INE

Yayınlayan: Lizbon Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 23.06.2017 06:45:00 (TSİ)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Mehmet Müezzinoğlu, aralarında İçişleri Eski Bakanı Sn. Efkan Ala, Türkiye-Gürcistan Dostluk Grubu Başkanı Sn. Hüseyin Şahin de olmak üzere,  6 Bursa Milletvekili, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. İbrahim Burkay ile işadamlarından oluşan 154 kişilik bir heyetle Gürcistan/Acara Özerk Cumhuriyeti'nin Hükümet Merkezi Batum'a 21 Haziran 2017 tarihinde bir günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştirmişlerdir.

Heyet Batum Uluslararası Havaalanında Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Sn. Zurab Pataradze, Yüksek Şura Başkanı Sn. Davit Gabaidze, Acara Özerk Cumhuriyeti Tarım Bakanı Sn. Lasha Kamakhidze, Ekonomi ve Maliye Bakanı Sn. Ramaz Bolkvadze, T.C. Tiflis Büyükelçisi Sn. Zeki Levent Gümrükçü, Batum Belediye Başkanı Sn. Giorgi Ermakov, T.C. Batum Başkonsolosu Sn. Yasin Temizkan, T.C. Batum Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Sn. Mikail Develioğlu, Başkonsolosluk Muavin Konsolosları, Başkonsolosluk çalışanları ve diğer ilgililer tarafından karşılanmıştır.

Heyet, Anayasa Mahkemesi binasında Hükümet Başkanı Sn. Pataradze, Yüksek Şura Başkanı Sn. Gabaidze, Ekonomi ve Maliye Bakanı Sn. Bolkvadze, Tarım Bakanı Sn. Kamakhidze, Batum Belediye Başkanı Sn.  Ermakov  ve Bakan Yardımcılarından oluşan Gürcü heyet tarafından kabul edilmişler ve Türkiye ile Gürcistan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler, sosyal, kültürel ilişkiler, dostluk ve komşuluk ilişkileri gibi konular gündeme getirilerek anılan konularla ilgili olarak karşılıklı anlayış ve mutabakat zeminine varılmıştır.

Heyet kısa bir şehir turu yaptıktan sonra Batum Orta Cami civarına gelmiştir. Bu yıl Bursa Büyükşehir Belediyesinin destekleri, Başkonsolosluğumuz ve Gürcistan Müftülüğünün organizasyonu ve himayeleri ile Orta Cami civarında bulunan Türk restoranlarında günlük asgari 350 kişiye Ramazan ayı boyunca iftar yemeği verilerek Batum'da bir ilk gerçekleştirilmiştir.

Türkiye'den gelen heyetle ev sahibi heyet müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Batum Orta Cami civarındaki Türk restoranlarında iftar programına katılmışlar, burada ziyaretle ilgili olarak basın açıklaması yapılmıştır. Ziyaret akşamının Kadir Gecesi olması nedeni ile Türkiye'den gelen Bursa Olay TV camiden canlı yayın yapmıştır. Heyetin genellikle iş adamları ve müteşebbislerden oluşması nedeni ile Gürcistan ve Acara Özerk Cumhuriyetinde yatırım imkanları ve ülkenin genel ekonomik durumu hakkında Ataşeliğimizce işadamlarımız bilgilendirilmişlerdir. Heyet bir takım görüşmeler ve bilgi alışverişinden sonra Gürcistan saati ile 03'te Türkiye'ye yolcu edilmişlerdir.

Kaynak ve Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği   

Yayımlama: 23.06.2017 06:15:00 (TSİ)

Kosova İle Avusturya Arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması Yakında İmzalanıyor

220 - 22 Haziran tarihleri arasında, Kosova ile Avusturya arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasını müzakere eden heyetin toplantıları başkent Priştine’de düzenlendi. Yakın zamanda imzalanması beklenen söz konusu anlaşma ile gelir üzerindeki vergileri ile ilgili vergi kaçakçılığının engellenmesi ve çifte vergilendirmenin önlenmesi hedefleniyor. Bu anlaşmanın amacı, ekonomik ve hukuki temellerin güçlendirilmesinde fırsat sunarak, uluslararası yatırımların teşviki olmaktadır. Bu anlaşma, bu iki ülkenin Maliye Bakanlığı tarafından imzalanıp diğer tamamlayıcı prosedürler sona erdikten sonra yürürlüğe girecektir.

 

Kaynak:          Telegrafi haber sitesi http://telegrafi.com/perafrohet-marreveshja-per-eliminim-te-tatimit-te-dyfishte-mes-kosoves-dhe-austrise/

Yayımlayan:   Priştine Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 23.06.2017 05:00:00 (TSİ)

Orta Doğu'da çok geniş ve bakir bir pazara sahip ve bölge için yükselen bir eğilim sunan Sudi Arabistan e-ticaret sektörü kalkış için hazır görülmektedir. Sudi Arabistan’da son on yılda çevrimiçi alışveriş %1500 büyümüştür. Başta kişi başına düşen en yüksek internet kullanım oranı olmak üzere dinamik bir genç nüfustan oluşan Sudi Arabistan, çevrimiçi harcama potansiyeli olarak dünyadaki en yükseklerden birisi olarak lanse edilmektedir. Suudi Arabistan, nüfusunun yaklaşık %75'inin internete erişimi bulunduğu için bölgedeki en büyük internet kullanım oranına sahiptir. Yakın gelecekte bu oranın %90'lara çıkacağı tahmin edilmektedir. Nüfusunun yaklaşık %65'inin 15-54 yaş kategorisine giren demografik eğilimleri ile genç nüfusa ve hayli zengin milyonlara sahip olan Sudi Arabistan’da e-ticaret sektörü hızla büyümektedir. Bu nedenlerle, Suudi Arabistan Orta Doğu pazarındaki popüler e‑ticaret sitelerine büyük ivme kazandıran önemli bir ülkedir. Eskiden e-ticaretin odak noktası moda, elektronik ve seyahat idi. Ancak Sudi Arabistan’ın Bindawood Grup Şirketler topluluğunun bir parçası olan Danube e-ticaret firması, yiyeceklerin tüketicilere çevrimiçi olarak satışını, istenen yer ve zaman diliminde teslim edilmesini sağlayan, hatta iki saatin bile altında bu hizmeti sunabilen bir manav e-ticaret platformu olarak hizmet vermeye başladı. Şirket bölgedeki temel bir ihtiyacı yakalayarak, rahatsızlığı ortadan kaldırdı ve böylelikle bölgedeki manav alışverişinin yüzünü yeniden tanımladı. Statista'nın yakın tarihli bir raporuna göre, 2017 yılında Suudi Arabistan'daki e-ticaret pazarında kullanıcı başına ortalama gelir 471 dolar iken toplam gelirin ise 5,471 milyon dolar olması tahmin ediliyor. E-Ticaret kullanım oranının 2017 yılı itibarıyla %50,4'ten, 2021 yılına gelindiğinde %70’lere çıkması beklenmektedir. Dahası, Suudi Arabistan tüketicilerinin çevrimiçi ödemelere karşı güven içinde olduğu ve gelecekte çevrimiçi perakende platformlarını ve ödeme sistemlerini daha fazla kullanır olacağı VISA tarafından yapılan son araştırmalarda gösterilmektedir.

Kaynak: Forbes web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 23.06.2017 04:45:00 (TSİ)

Filistin'de  GSYİH,  sabit fiyatlarla, 2017 1. çeyrekte 2016 yılı aynı dönemine kıyasla, % 0.7 artış gösterdi. (Batı Şeria'da % 0.8  ve Gazze Şeridi'nde % 0.4 arttı).

GSYİH, 2017 ilk çeyreğinde, sabit fiyatlarla, Batı Şeria'da 1,505,8 milyon dolar ve Gazze Şeridi'nde 493,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Filistin’de, 2017 1. çeyrekte kişi başına düşen GSYİH, sabit fiyatlarla 431.6 ABD dolar oldu.  2016 yılının ilk çeyreğine kıyasla % 2.1'lik bir düşüş gösterdi. 2017 ilk çeyreğinde bu oran; Batı Şeria için 555,2 ABD doları, Gazze Şeridi'nde 257,0 ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

* Veriler Kudüs valiliğinin 1967'de İsrail tarafından ilhak edilen kısımlarını içermez.

 

Kaynak: Filistin Merkez İstatistik Bürosu (PCBS)

Yayınlayan: Kudus Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 23.06.2017 04:07:00 (TSİ)
Detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.
Yayımlama: 23.06.2017 02:41:00 (TSİ)

Filistin'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Mayıs 2017'de bir önceki aya göre % 0,49'luk bir azalış ile 100.23 oldu. (baz Aralık 2015=100).

Yerel tüketilen ürünler için Üretici Fiyat Endeksi Mayıs 2017'de bir önceki aya göre % 0,62'lik bir azalış ile 99.16 oldu. (baz Aralık 2015=100).

Yerel ihraç ürünler için Üretici Fiyat Endeksi Mayıs 2017'de bir önceki aya göre % 0,49'luk bir azalış ile 100.24 oldu. (baz Aralık 2015=100).

 

Başlıca Sektörlerdeki Mayıs 2017 için Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) değişimleri :

Başlıca Sektörler

Değişim

İmalat

 + % 0.03

Tarım, Orman ve Balıkçılık Ürünleri

 - % 3.19

Su Temini, Kanalizasyon, Atık Yönetimi ve İyileştirme Faaliyetleri

 - % 1.68

Elektrik, Gaz, Buhar ve Klima Tedarik

 + % 0.45

Madencilik ve Taşocakçılığı

 + % 0.12

 

TÜFE'de bölgelere göre aylık yüzde değişimleri (Ocak 2017 - Mayıs 2017)

Aylar

Yerel Ürünler

İhraç Ürünler

Toplam Ürünler

Ocak

- 4.66

+ 0.79

- 3.95

Şubat

- 0.23

+ 0.13

- 0.20

Mart

- 0.64

-  0.87

- 0.79

Nisan

+ 3.27

-  0.31

       + 2.70

Mayıs         - 0.49 -0.62 -0.49
 

Kaynak: Filistin Merkez İstatistik Bürosu (PCBS)

Yayınlayan: Kudus Ticaret Ataşeliği

 

Yayımlama: 23.06.2017 02:15:00 (TSİ)

Fas tarafından kırsal kesimlerdeki genç ve kadın istihdamın geliştirilmesi ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracat yapabilir hale getirilmesi gibi amaçlarla uygulanan programın bir parçası olan Su ve Sulama Ekonomisi Ulusal Programı (PAPNEEI2) kapsamında,  projenin ikinci aşamasının finansmanı için Afrika Kalkınma Bankası (ADB) tarafından Fas'a 88 milyon dolarlık kredi imkanı sağlandı. Söz konusu kredi ile finansmanı sağlanacak proje kapsamında Fas'ın tarım sektörünün verimliliğinin ve üretim rakamlarının artırılması hedeflenirken sulanabilir alanların genişletilmesi temel hedef olarak yer alıyor. 2017 ile 2021 yılları arasında uygulanması planlanan proje kapsamında yaklaşık 10.250 çiftçinin fayda sağlaması beklenirken Loukkos ve Doukkala bölgesindeki yaklaşık 26.000 hektarlık bir alanda sulama altyapısının geliştirilmesi hedefleniyor. 

Kaynak : https://www.moroccoworldnews.com/2017/06/220692/adb-usd-88-million-loan-for-water-irrigation-in-morocco/

Yayınlayan: Rabat Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 23.06.2017 12:11:00 (TSİ)

Hırvatistan Hükümeti Hırvat Karayolları Hrvatske Ceste (HC) ve Hrvatske Autocest(HAC)’nin yaklaşık 2,4 milyar Hırvat Kunası (yaklaşık 320 milyon Avro ) değerindeki 2017 yatrım planlarını onayladı

Denizcilik, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Oleg Butkovic konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, bu değerin yaklaşık 1,7 milyon Kunası’nın HC tarafından (791 milyon Kunası yeni yol yapımında) ve 680 milyon Kunası’nın HAC tarafından A3 ve A5 otoyollarının bakımı ve otoyol geçiş sistemlerinin yenilenmesi için kullanılacağını ifade etti. 

Kaynak: Hina Haber Ajansı 

Yayınlayan: Zagreb Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 23.06.2017 12:01:00 (TSİ)

Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığınca 500.000 Avro'luk hibenin sağlandığı mekanizasyon, alet ve teçhizat alımı çağrısı ile 1 milyon Avro’luk yatırım yapıldı.


Tuzi'ye gerçekleştirdiği ziyarette Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Milutin Simoviç, bu çağrı vasıtasıyla mekanizasyon, alet ve teçhizat kalemlerinden yaklaşık bin adet sağlandığını söyledi.

 

Sn. Simoviç basın toplantısında "23 adet kırsal kalkınma önlemi için 18,7 milyon Avro’luk bir bütçe mevcut iken, bu yılki tarım bütçesindeki toplam 31,5 milyon Avronun çiftçilerce kullanılabileceğini" söyledi.

Sn. Simoviç, Bakanlık tarafından, adı geçen fonlara ek olarak, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu’ndan (IFAD) 4 milyon Avro civarında elverişli krediler ve kırsal alanlarda tarımsal üretim ve altyapı iyileştirme çalışmaları için 2 milyon Avro civarında hibe sağlandığını söyledi.

 

Sn. Simoviç ayrıca, Bakanlığın, 18’i Tarımsal Kalkınma Politikası’nın farklı alanlarının ilişkili olduğu  ve desteğin farklı şekillerinde sunulan toplam 24 kamu çağrısını başlattığını hatırlattı.

 

 

Kaynak: Karadağ Haber Ajansı MINA

Yayımlayan: Podgoritsa Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 23.06.2017 11:43:00 (TSİ)

Şartname için tıklayınız.

Teklif Mektubu için tıklayınız.

Yetki Belgesi için tıklayınız.

Personel Sayıları ve Ödemeler Tablosu için tıklayınız.

 

Yayımlama: 23.06.2017 10:38:00 (TSİ)

Enerji Bakanı Zygimantas Vaiciunas, Litvanya'nın iddialı enerji stratejesini kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, gelecek 30 yıl içerisinde yenilenebilir enerji kaynakları genişletilecek ve elektrik ile ısınma fosil yakıtlardan bağımsızlaştırılacak. Litvanya, ayrıca, 2050 itibariyle ihtiyaç duyulan bütün enerjiyi ülke içerisinde üretmeyi planlıyor.

Strateji kapsamında, güç sisteminin Avrupa şebeke sistemi ile senkronizasyonu, yenilenebilir enerji ve yerel elektrik üretimi gibi kritik öneme sahip projelerin tamamlanması hedefleniyor. Belirlenen 4 önceliğin, rekabetçilik, enerji güvenliği, sürdürülebilir büyüme ve enerji teknolojilerinin ihracatı olduğu açıklandı.

Enerji Bakanı, Litvanya'nın salt elektrik tüketicisi pozisyonundan kurtulması gerektiğini vurguladı. Bu çerçevede, tüketilen elektriğin 2020 yılında %35'inin, 2030 yılında %70'inin, 2050 yılında ise tamamının ülke içerisinde üretilmesinin planladığını bildirdi.

Öte yandan, 2020 yılında tüketilen enerjinin %30'unun yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanacağı ifade edildi. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde, kurulu rüzgar çiftliklerinin %50 oranında büyütüleceği ve güneş enerjisi kapasitesinin iki kat artırılacağı belirtildi.

2050 yılına gelindiğinde, yeşil enerjinin elektrik, ısınma ve ulaşım için temel kaynak olmasının planlandığı, yenilenebilir enerjinin, bunun, %80'ini oluşturması gerektiği açıklandı.

Strateji kapsamında nükleer enerji üretimi ile ilgili bir planlama olmadığı belirtildi.

Enerji Bakanı, son olarak, milli stratejinin, hükümet tarafından Ağustos sonu ve Eylül başı gibi, meclis tarafından ise sonbahar döneminde kabul edilmesini umduğunu ifade etti.

Kaynak       : ELTA

Yayımlayan: Vilnius Ticaret Müşavirliği

 

Yayımlama: 23.06.2017 10:25:00 (TSİ)

Kornel Üniversitesi, BM’ye bağlı Telif Hakları Ajansı ve Avrupa İşletme Enstitüsü’nün yayımladığı Global Innovation Index raporuna göre Bulgaristan inovasyonda 127 ülke arasında 36. sırada yer aldı. Bulgaristan bir önceki yıla göre 2 sıra yükselerek Orta ve Doğu Avrupa bölgesinden Yunanistan, Romanya, Türkiye, Polonya, Hırvatistan gibi bölgenin büyük ekonomilerin önünde yer alarak Balkan ülkeleri arasında da ilk sıraya yerleşti.  Bulgaristan’ı n hemen önünde Birleşik Arap Emirlikleri, Slovakya, Slovenya, Litvanya gibi ülkelerin bulunduğu listenin ilk beşinde İsviçre, İsveç, Hollanda, ABD ve Birleşik Krallık yer alıyor.

Sıralama, aralarında politik durum, insan kaynakları, altyapı, pazarın durumu, inovatif üretim, yeni teknolojiler, araştırma ve geliştirme, eğitim v.s. yer aldığı 80 başlıkta yapılan puanlama ile oluşuyor.

Kaynak: https://money.bg/economics/balgariya-e-lider-v-inovatsiite-na-balkanite.html

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 23.06.2017 09:46:00 (TSİ)

Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat’ın verilerine göre, 2016 yılında Avrupa Birliği ülkeleri elektrik üretiminin %10’dan fazlasını rüzgar enerjisi ile gerçekleştirdi. AB ülkeleri içinde elektrik üretiminin %43‘ünü rüzgar enerjisinden sağlayan Danimarka ilk sırada yer alırken, Avusturya %7,6 ile AB ortalaması olan %10,1’ in altında yer aldı. Danimarka‘yı %27 ile Litvanya izlerken, İrlanda ve Portekiz de %20 oranının üzerindeki ülkeler olarak sıralandılar.

Kaynak: Der Standard

Yayımlayan: Viyana Ticaret Müşavirliği  

Yayımlama: 23.06.2017 09:46:00 (TSİ)

Şili Metalurji Sanayicileri ve Metal-mekanikçiler Derneği ASIMET (Asociacion de la Industrias Metalurgicas y Metal Metalmecanicas) Başkanı Juan Carlos Martinez, son 5 yılda sektörde kaydedilen gerilemenin %14 olduğunu açıkladı. Martinez, aynı dönemde sektörde  çalışan  26.500 kişinin de istihdam kaybına uğradığını sözlerine ekledi.

Yılın ilk dört ayında ise, metalurji ve metal-mekanik sektöründeki daralmanın %2.9  olduğu bildirildi.   

Ticaret sektörünün ardından en çok istihdam yaratan ikinci sektör olarak sektörde  yaşanan istihdam kaybı özellikle  endişe yaratıyor. 

 

Yaımlayan: Santiago Ticaret Müşavirliği

Kaynak: http://www.asimet.cl

Yayımlama: 23.06.2017 01:40:00 (TSİ)

 

2017 yılının ilk beş ayında, ulusal ve uluslararası uçuşlar dahil,  havayolu ile taşınan yolcu sayısı, geçtiğimiz yıl aynı döneme göre %9.1 artışla,  9.045.811  oldu. Bu rakamın %48.4’ünü (4.376.468 kişi), %17 artış oranı ile uluslararası uçuşları kullanan yolcular temsil ediyor.

Uluslararası uçuşlarda yolcu sayısını en çok artıran hatlar,  Santiago çıkışlı olmak üzere, Roma(%573,6), Cordoba (%107,7)  ve Florianapolis (%58.8) oldu.

Ocak-Mayıs 2017 arası dönemde,  en çok kullanılan  hatlar olan Buenos Aires, Lima ve Sao Paulo uçuşlarında sırasıyla, 793.487,627.748 ve 466.746 yolcu taşındı.

Sivil  Havacılık Kurumu (La Junta de Aeronautica Civil-JAC) Yetkilileri izelenen “Open Skies” (Cielos Abiertos)  politikası ile ülkede havayolu  sektörüne yapılan  yatırımların artmasının yolcu sayısındaki artista etkisi olduğu görüşündeler.

 

Yayımlayan: Santiago Ticaret Müşavirliği

Kaynak: Estrategia

Yayımlama: 23.06.2017 01:36:00 (TSİ)

ABD’nin Las Vegas kentinde 5-8 Haziran 2017 tarihleri arasında düzenlenen ve dünya genelinde mücevherat sektörüne yönelik en önemli fuarlardan biri olan JCK Las Vegas 2017 Fuarı’na Mücevher İhracatçıları Birliği organizasyonunda toplam 41 firmamız katılım sağlamıştır.

Katılımcı firmalarla yapılan görüşmelerde genel hatlarıyla gösterilen ilgiden memnun kaldıkları bilgisi edinilmiştir. Ancak, birçok firma fuarın geçtiğimiz yıllara göre daha az ziyaretçi çektiği yönünde görüş bildirmişlerdir. Konuya ilişkin yapılan görüşmelerde, fuarın önceki yıllarda hafta sonuna denk gelmesi münasebetiyle ziyaretçilerin daha yoğun katılım sağladıklarının tecrübe edildiği; bu sene fuarın hafta içi düzenlenmesi nedeniyle yoğunluğun görece daha az olduğu değerlendirmeleri alınmıştır. (Firmaların bazıları İsrailli katılımcıların talebi üzerine fuarın hafta içi düzenlendiği, bazıları ise 2019 yılından itibaren fuarın The Venetian Las Vegas’ta düzenlenecek olması nedeniyle Mandalay Bay yetkililerinin böyle bir karar aldığını belirtmişlerdir.) Bununla birlikte Türk pavyonunun yerine yönelik sıklıkla eleştiriler alınmış olup özellikle ilk defa katılan firmalarımız ziyaretçi katılımının daha yoğun olduğu alanlara uzakta olduklarından dolayı beklediklerini bulamadıklarını ifade etmişlerdir. Fuar’a daha önce birkaç defa katılan ve JCK Las Vegas organizasyonuna aşina olan firmalarımız ise, daha önceden kendi bağlantılarıyla irtibata geçtiklerinden fuar süresince birçok görüşme yapma fırsatı bulduklarını belirtmişlerdir.     

Ülkemiz dışında anılan fuara İtalya, Almanya, Tayland, Hong Kong, Güney Kore, Hindistan, Meksika ve Sri Lanka gibi ülkelerden de katılımın sağlandığı gözlemlenmiştir. İtalya, ana fuar alanının bulunduğu yerin dışında Mandalay Bay otelinin ikinci katında farklı bir holde katılım sağlamıştır. Bu durumun, anılan ülkenin daha prestijli ürünler sattığı algısı yaratmaya yönelik olduğu değerlendirilmektedir. Hakeza, İtalyan firmaların stand tasarımlarının da bu itibarla modern bir şekilde tasarlandığı gözlemlenmiş olup ziyaretçi profilinin İtalya kısmına yoğun ilgi gösterdiği de görülmüştür.

Öte yandan, Hong Kong firmaların sayısı ile Hindistan’ın fuar genelinde yaptığı tanıtım çalışmaları dikkat çekmiştir. Fuar alanının birçok yerine konulan Türkiye info standları sayesinde geniş bir sahaya yayılan fuar organizasyonu içerisinde Türk pavyonuna ulaşım kolaylaştırılmıştır. Ayrıca, kurulan Türkiye Standı’nda devamlı olarak Türk mücevherat sektörünü ve Türkiye’yi tanıtan kısa filmlerin/videoların gösterildiği not edilmiştir. Fuar internet sitesinde yer alan bilgilerin, Türk mücevherat sektörüne ilişkin fuar alanında bulunan basılı yayınların ve fuar alanında yer alan kolon giydirmelerinin yeterli olduğu düşünülmektedir. Türk pavyonuna, Türk katılımcılara ve Türkiye mücevherat sektörüne yönelik yapılan tanıtım faaliyetlerinin JCK Las Vegas gibi bir organizasyonun büyüklüğü düşünüldüğünde yeterli olduğu düşünülmektedir.

Türk pavyonunda yer alan firmaların standları bu sene farklı bir şekilde dizayn edilmiş olup daha modern bir görünüm arz ettikleri görülmüştür. Özellikle “Turkey: Discover the Potential” ve “ Jewellery = Turkey, Since 5000 BC” logolarının alınlıklarda yer alması, firma ürünlerinin sergilendiği kısımlardaki ışık kullanımı ve stand içinin dekorasyonu; tüm firmalar için görünüşte profesyonel mahiyette bir yeknesaklık sağlamıştır. Diğer ülkelerle birlikte düşünüldüğünde Türkiye’nin Almanya ve İtalya ile eşit derecede bir firma stand tasarımına sahip olduğu; geri kalan ülke katılımcılarının standlarından ise çok daha iyi bir görsellik sağlandığı gözlemlenmiştir.

Yayımlama: 22.06.2017 04:51:00 (TSİ)

Fin Hükümeti, 21 Haziran tarihinde Baltıc Connector Ltd. Gaz Boru Hattı İnşaası Projesine, Finlandiya'nın münhasır ekonomik bölgesinden geçen bölümü ile ilgili
şartlı onay verdi.

Tamamıyla devlet sahipli olan Baltıc Connector Ltd.'in amacı Finladiya ve Estonya arasında bir doğal gaz boru hattı inşa ederek gaz dağıtım güzergahını genişletmek ve Finlandiya ile Baltık Denizi bölgesi güvenliğini geliştirerek, doğal gaz piyasasında entegrasyonu teşvik etmek olacak.

Doğal gaz boru hattı üç bölümden oluşacak ve Finlandiya'da 22km devam edecek. Boru hattının 80 km'lik bölümü Baltık Denizinin altından Finlandiya'da yer alan Inkoo şehrinden ve Estonya'da yer alan Paldiski şehirlerinden geçecek. Boru hattı Estonya'da 50km'ye uzanacak. Denizdeki boru hattı, Finlandiya ve Estonya'nın münhasır ekonomik bölgeleriyle kara sularından geçecek. Boru hattının açılışının, 2019 yılının ikinci yarısında gerçekleşmesi planlanıyor.

Kaynak: Daily Finland Gazatesi
Yayımlayan: Helsinki Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.06.2017 03:49:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki