Yükleniyor...
İçeriğe atla

Irak Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki sürü varlığının iç tüketim için yeterli olduğu, ülkede en son 2008 yılında hayvan sayımı yapıldığı, bununla birlikte büyükbaş sayısının 2,5 milyon, küçükbaş sayısının ise 9 milyona ulaştığının, ayrıca 250.000 manda olduğunun tahmin edildiği ifade edildi.

Kaynak: Iraq Trade Link – 22/05/2017

Yayımlama: 22.05.2017 11:56:00 (TSİ)

Fas Gümrükler ve Dolaysız Vergiler İdaresi (ADII) tarafından yayımlanan rapora göre 2016 yılında gümrük ve bağlantılı işlemlerden elde edilen gelir 90.5 milyar dirheme ulaştı. Söz konusu gelirlerin artışında Fas Gümrük İdaresinin elektronik beyan dahil bir çok gümrük işlemini BADR adı verilen sistem kapsamında elektronik uygulamaya taşımasının etkili olduğu ifade edilirken söz konusu uygulama sayesinde işlemlerin uygulanmasına ilişkin birçok problemin sorun ortaya çıkmadan belirli kontrol noktalarında giderildiği belirtildi. 

Kaynak : https://www.moroccoworldnews.com/2017/05/216943/moroccan-customs-revenues-reach-mad-90-billion-in-2016/

Yayınlayan: Rabat Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.05.2017 08:00:00 (TSİ)

Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB) Başkan Yardımcısı Rosa Maria Sanchez-Yebra Alonso, bu yıl için planlanan yeni  1000+ konut projesinin uygulanmasını görüşmeye ve desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

Başkan, Sürdürülebilir Kalkınma ve Turizm Bakanı Pavle Raduloviç ile bir araya gelerek, CEB'nin desteğiyle Bakanlık Konut Geliştirme Başkanlığı tarafından bugüne kadar iki kere başarıyla uygulanan 1000+  projesiyle ilgili işbirliğini ele aldı.

Alonso, konut kredilerinin Karadağ'da mevcut olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek çok uygun kredi koşullarının sağlandığına işaret etti.

Bakanlığın düzenlediği bir basın bültenine göre, toplantıya katılan Konut Geliştirme Müdürlüğü Müdürü Marko Canovic 1000+ projesinin yeni bir konseptini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Raduloviç, 1000+ 'in vatandaşların en yaşamsal ihtiyaçlarından biriyle buluşan, büyük bir sosyal etkiye sahip projelerden biri olduğunu söyledi.

Toplantıda, iki kurum arasındaki işbirliğinin ve iletişimin verimli olduğunu ve gelecekte de devam edeceği vurgulandı.

 

Kaynak: Karadağ Haber Ajansı MINA 

Yayımlayan: Podgoritsa Ticaret Müşavirliği 

Yayımlama: 22.05.2017 06:02:00 (TSİ)

Kosova’ya Göçmenler Tarafından 700 Milyon Avro Gönderildi

Kosova Merkez Bankası 2016 yılında Kosova’nın gelir hesabında, en büyük kategorilerinden birini temsil eden havalelerin 671 milyon Avro’ya ulaştığını veya yıllık % 3.8 değerinde bir büyüme kaydettiğini açıkladı. Rapora göre Kosova’ya, Almaya ve İsviçre’den ağırlıklı olarak havale gönderilmektedir. Almanya ve İsviçre’den gelen havalelerin değeri % 37.1 veya Kosova’nın kabul ettiği toplam havalelerin % 22.6 oranını temsil etmektedir. Kosova’ya gelen havalelerin diğer bir kısmı ise % 6.8 oranı ile ABD tarafından gönderildi.

 

Kaynak:          Telegrafi haber sitesi http://telegrafi.com/mergimtaret-ia-sollen-kosoves-rreth-700-milione-Avro/

Yayımlayan:   Priştine Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.05.2017 03:18:00 (TSİ)

Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın Projesi için Dünya Bankası, 14.3 Milyon Avro Değerinde Kredi Onayladı

Washington’da Dünya Bankası Yönetim Kurulu, Kosovalı işletmelerin ihracatına yönelik rekabet ve hazırlık durumunun güçlendirilmesini desteklemek amacıyla, Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanlığının 14.3 milyon Avro tutarında kredi projesini onayladı. Bu proje, Kosovalı girişimciler için büyük önem taşımakta ve Kosova’ ya rekabetçi pozisyonunun yükselmesinde ve Kosova üreticilerin Uluslararası pazarlarda ürünlerini ihraç etmeye yönelik kapasitesinin büyümesine yardımcı olacaktır. Kredinin vadesi, 5 yıl ödemesiz dönem olmak üzere 25 yıl olmaktadır. Proje beş yıllık bir süre içinde, Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından uygulanacaktır.

Kaynak:          Telegrafi haber sitesi http://telegrafi.com/banka-boterore-aprovon-14-3-milione-euro-kredi-per-nje-projekt-te-mti-se/

Yayımlayan:   Priştine Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.05.2017 03:17:00 (TSİ)

Kosova Vergi Dairesi, Beş Ay İçinde 151.8 Milyon Avro Topladı

21.05.2017 – Kosova Vergi Dairesi (ATK) Genel Müdürü Sakip İmeri, Kosova Vergi Dairesi’nin, bu yılın ilk beş ayını, geçen yılın aynı dönemi ile kıyasladığında % 9 daha fazla gelir topladığını belitti. Geçen yıl 139.4 milyon Avro değerinde gelir toplayan Kosova Vergi Dairesi, 2017 yılının 17 Mayıs tarihine kadar 151.8 milyon Avro toplamayı başardı. Bu durum 12.4 milyon Avro değerinde bir artışı göstermektedir.

 

Kaynak:          Epoka e Re haber sitesi http://www.epokaere.com/sq/Ekonomi/ATK-ja-p%C3%ABr-pes%C3%AB-muaj-grumbulloi-151-8-milion%C3%AB-Avro

Yayımlayan:   Priştine Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.05.2017 03:17:00 (TSİ)

2017 yılı Mart ayı sonu itibarıyla hesaplanan on iki aylık dönemde cari işlemler fazlası  42,3 Milyar Avro’ya (GSYİH’nın  %2,5’i) ulaşmıştır.  Bir önceki on iki aylık dönemde, cari işlemler fazlası 28,7 Milyar Avro olarak gerçekleşmiştir. Görülen bu artış, gelirlerdeki  “fazla” ve mal işlemlerindeki “pozitif” değişimden (52,9 Milyar Avro’dan 58,6 Milyar Avro’ya) kaynaklanmıştır.

Aynı dönemde, finansal hesaplar incelendiğinde yurt dışındaki net satın alma işlemlerinin 57,5 Milyar Avro seviyesinde gerçekleştiği görülmektedir. Portföy yatırımlarındaki “pozitif” bakiye  (168,1 Milyar Avro) diğer yatırımlardaki “negatif”  bakiye (107,0 Milyar Avro) ile kısmen karşılanmıştır.

2017 yılı Mart ayında yurt dışındaki işlemler üzerinden elde edilen “ aktifler/gelirler” de, 33,1 Milyar Avro artış kaydetmiştir. Yurt dışı portföy yatırımları (ortak fonlar ve orta-uzun vadeli borç senetleri  arasında neredeyse eşit bölünmüş olan 21,4 Milyar Avro) ve başta bankacılık sektörü olmak üzere diğer yatırım faaliyetlerindeki artışın (8,7 Milyar Avro) buna katkısı bulunmaktadır. Yurt dışındaki doğrudan yatırımlar ise 3,1 Milyar Avro seviyesinde gerçekleşmiştir.

2017 yılında Mart ayı itibarıyla yurt dışı işlemler üzerinden elde edilen “ pasifler/borçlanma”  32,4 Milyar Avro artmıştır. İtalya’ya yapılan doğrudan yatırımların azalmasını (2,6 Milyar Avro) ve İtalyan tahvillerin yurt dışındaki net satışlarındaki azalışının (2,6 Milyar Avro) buna etkisi olduğu değerlendirilmektedir.

Kaynak: İtalyan Merkez Bankası Anketi   –  19 Mayıs 2017.

Yayımlayan: Roma Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.05.2017 02:50:00 (TSİ)

Bonn’dan FairBanks’e, Viyanadan Washington’a iklim değişikliği ile mücadele adına aktif bir hafta yaşandı. İki hafta sürecek Bonn iklim müzakereleri başladı. Başkan Donald Trump, Paris Anlaşmasını iptal edip etmeyeceği konusunda beklenen kararını erteledi. Arktik Konseyi iklim değişikliğinin acil ve önemli bir tehdit olduğunu kabul etti. Bonn’daki müzakerelerin ilk haftasında delegeler, Paris Anlaşması kapsamında, ülkelere iklim eylemleri için yol gösterecek “ Paris Kuralları” adı altında işletim el kitabı oluşturmak için çalıştılar. Cumadan başlayarak Ülkeler, eş düzeylerinin hâlihazırda uyguladığı iklim eylemlerinden derslerin çıkarıldığı diyaloglara katılım sağlamaktadır. Hindistan ve Endonezya’nın dâhil olduğu gelişmekte olan ülkeler için görüş paylaşımı kolaylaştırılırken, Birleşik Devletler, Kanada, Rusya, Fransa ve İspanya dâhil olduğu gelişmiş ülkeler için çok taraflı bir değerlendirme gerçekleştirilmektedir. Bu süreç, ülkelerin eylemleri ile ilgili olarak başarı, zorluk ve temel varsayımlarının paylaşılması için bir fırsat oluşturmaktadır. Başkan Donald Trump’ın Birleşik Devletlerin Paris Anlaşmasında kalıp kalmayacağı kararını geçici olarak ertelediğine dair Salı günkü Beyaz Saray duyurusu, başlayan Bonn müzakerelerini gölgeleyen bazı belirsizlikleri ortadan kaldırdı. Erteleme duyurusu, Trump'ı küresel anlaşmada kalmaya çağıran iş, güvenlik ve diplomasi alanlarındaki liderlerin büyük baskısı sonrasında geldi. Bu hafta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve yeni seçilen Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron Paris Antlaşmasını savunacaklarını açıkladılar. Beyaz Saray'ın erteleme kararının ardından, Hindistan Enerji Bakanı Piyush Goyal, Viyana Enerji Forumu'nda Hindistan’ın, dünyanın geri kalanında ne olursa olsun Paris'teki taahhütlerini yerine getirmeye kararlı odluğunu açıkladı. Goyal, temiz enerjiye dönüşümün ülkesindeki yoksulluğu nasıl ortadan kaldıracağını dair ikna edici birde konuşma yaptı. Müzakerecilerin bugüne kadar yapmış oldukları yapıcı yaklaşımı sürdürmeleri, bizi daha müreffeh ve iklim açısından dirençli bir dünyaya bir adım daha yaklaştıracağı için önem arz etmektedir.

Kaynak: World Resources Institute web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

 

Yayımlama: 22.05.2017 11:48:00 (TSİ)

Ulusal İstatistik Enstitüsü verileri, 2017 yılının Mart ayında ülkedeki perakende ticaret (otomobil ve motosikletler hariç) cirosunun % 5,9 oranında arttığını gösteriyor. Perakende ticaretin en fazla arttığı ürün grupları:

  1. Bilgisayar ve komünikasyon teknolojileri: (% 20,5);
  2. Tekstil, giyim ve ayakkabı: (% 17,9).

Aynı zamanda ülkedeki sanayi üretim endeksinin de yıllık bazda % 5,9 arttığı açıklanıyor. Sanayi üretim endeksinin en fazla arttığı alanlar:

  1. İmalat sanayi: % 9,9;
  2. Madencilik: % 3,7;

Kaynak: http://www.novinite.com/articles/180190/Retail+Commerce+Grows+5.9+Year-on-+Year+in+March

Yayımlayan: Sofya Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.05.2017 09:48:00 (TSİ)

Capital gazetesi Bulgaristan’da en iyi bankaları konu alan “K10: The Best Banks” adlı bir ekini yayınladı. Söz konusu ekin giriş kısmında, Corporate Commercial Bank’ın iflasından ve Fibank’a sirayet eden likidite krizinden üç yıl sonra Bulgaristan bankacılık sisteminin eski sağlığına kavuştuğu ifade ediliyor. Ancak, 22 kuruluşu kapsayan ve çok para ve zaman alan, aktif kalitesi değerlendirme ile stres testlerinden ibaret büyük çaplı bir denetimin yapılması bunun bedeli oldu. Çalışmaya göre en iyi banka UniCredit Bulbank’tır (5,9925 puan). DSK Bank (6,125 puan) ve ProCredit Bank (7,4925) ikinci ve üçüncü en iyi bankadır.

Kaynak: BTA

Yayımlayan: Sofya Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.05.2017 09:47:00 (TSİ)

Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün son verilerine göre Bulgaristan’ı n AB ile olan ticareti ciddi bir şekilde büyüyor. Ocak – Şubat 2016 döneminde Bulgaristan’ın AB’ye 2,5 milyar EURO değerinde olan ihracatı 2017’nın aynı döneminde % 9 arttığı açıklanıyor. Aynı dönem için olan ithalatın ise yıllık bazda % 12,2 artarak 2,8 milyar EURO’ya ulaştığı aktarılıyor.

Kaynak: http://www.novinite.com/articles/180186/Bulgaria%E2%80%99s+Trade+With+EU+On+the+Rise

Yayımlayan: Sofya Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.05.2017 09:47:00 (TSİ)

İran Elektrik Bakan Yardımcısı Houshang Falahatian tarafından yapılan açıklamada, Irak’ın elektrik borcunun 300 milyon Dolarlık kısmının tahsil edildiği, kalan borcun 800 milyon Dolar olduğu ifade edildi.

Kaynak: Bas News – 21/05/2017

Yayımlama: 21.05.2017 06:18:00 (TSİ)

4 ve 5 Haziran 2017 Pazar ve Pazartesi günleri İran’da tatildir. Bu bağlamda İran'ın bütün resmi kurumları ile özel sektörü anılan günler tatil olacaktır. Buna ilaveten, Perşembe ve Cuma günleri de İran'da hafta sonu tatili olup, tatillerin birleştirilmesi alışkanlığı gözönünde bulundurularak, İran'ı ziyaret etmeyi planlayan vatandaşlarımızın programlarını düzenlerken belirtilen hususları dikkate almalarının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

            İlgililere saygılarımızla duyurulur.

Tahran Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.05.2017 03:07:00 (TSİ)

Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen Alım Heyetleri kapsamında;  Turkeybuild İstanbul 2017 40. Yapı, İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarına yönelik olarak 21-24 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan Alım Heyeti Programına, Umman Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı Dhofar Eyaleti Ticaret ve Sanayi Odası tarafından oluşturulan heyet kapsamında 16 firma ve  1 basın organı mensubu dahil olmak üzere, 17 kişiden oluşan bir heyet katılacaktır.

Söz konusu etkinliğin bölgeye yönelik ihracatımıza olumlu etkilerinin olmasını umut ediyoruz.

 

Kaynak ve Yayımlayan: Muskat Ticaret Müşavirliği

 

Yayımlama: 21.05.2017 07:27:00 (TSİ)

Irak Merkez Bankası Başkanı Ali Al-Alaq tarafından yapılan açıklamada, Merkez Bankası ve diğer 50 bankanın işbirliği ile halka uygun koşullarla kredi sağlanmasına yönelik Kalkınma ve Yatırım Fonu kurulması için çalışmalarının devam ettiği, 50 bankadan her birinin 4 yıl boyunca 10’ar milyon Dolar finansman sağlamasının ve fon büyüklüğünün toplam 2 milyar Dolara ulaşmasının hedeflendiği belirtilmiştir.

Kaynak: Iraq Trade Link - 20/05/2017

Yayımlama: 20.05.2017 11:21:00 (TSİ)

İran Ticaret Teşvik Kurumu (TPOI)’n un talebi üzerine, radyoaktif madde, kimyasal veya patlamamış mühimmat içerebileceği endişesi ile Irak’tan metal hurda ithalatı yasaklandı. Aynı konuda bir yasak kararı da Afganistan için alındı.

Kaynak: Iraq Business News – 20/05/2017

 

Yayımlama: 20.05.2017 11:12:00 (TSİ)

Merkezi Irak Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yerel üretimin desteklenmesi amacıyla ve özellikle Necef ve Kerbela Vilayetlerindeki artışa bağlı olarak ve yerel üretimin talebi karşılayacağı hesaplanarak, 21/05/2017 tarihinden itibaren, domates ithalatına mevsimsel olarak ara verileceği  ifade edilmiştir.

Kaynak: Iraq Trade Link – 20/05/2017
Yayımlama: 20.05.2017 11:07:00 (TSİ)

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen fuarlar arasında yer alan 4.MAGROTEX'17 Uluslararası -Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı Mardin’de gerçekleştirilmiştir.

 

12-15 Mayıs 2017 tarihleri arasında Mardin’de Movapark Mardin Fuar Alanında gerçekleştirilen sözkonusu fuar T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde,  Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği ve Karaboğa Şirketler Grubu sponsorluğu ile  Zümrüt Fuarcılık Tan. Org. San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin organizatörlüğü ile gerçekleştirilmiştir. Fuar öncesi, 4 Mayıs 2017 tarihinde, Zümrüt Fuarcılık yetkilisi Sn. Derya Tunç Batum’a gelerek fuara Gürcistan/Acara Özerk Cumhuriyetinden Alım Heyeti gönderilmesi için Ataşeliğimizden yardım talebinde bulunmuş, Ataşeliğimizce Acara Özerk Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı, Acara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Acara Turizm İdaresi Başkanlığı ve Türk İşadamları dernekleri ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Ataşeliğimizin sorumluluk alanı olan Acara Özerk Cumhuriyeti ve yakın çevresinden 15 kişilik bir Alım Heyeti oluşturularak karayolu ile Mardin’e gidiş ve gelişleri sağlanmıştır. 4.MAGROTEX'17 Uluslararası -Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı 12 Mayıs 2017 tarihinde açılmıştır. Fuarın açılışında Mardin Valis Sn. Mustafa Yaman, Mardin Milletvekili Sn. Orhan Miroğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı. Sn. Dr. Nihat Pakdil, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkan Sn. Mehmet Şahin, GAİB Ar-Ge Şube Müdürü Sn. Cuma Kaynarca, GAİB uzman yardımcısı Sn. Mustafa Karsu, Mardin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Şükrü Karaboğa, Zümrüt Fuarcılık Şirket Genel Koordinatörü Sn. Mehmet Ünal, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sn.Yılmaz Altındağ, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti’nden 15 kişilik bir alım heyeti ile çok sayıda işadamı ve ziyaretçi fuarda yer almıştır.

 

MAGROTEX 2017 4.Uluslararası Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarına Acara Özerk Cumhuriyetinden Tarım Bakanlığı ve Acara Özerk Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odasından  15 kişilik bir heyet iştirak etmiştir. Fuar Alım Heyeti aşağıdaki kişilerden oluşmuştur;

T.C.Batum Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği - Yerel Uzman/Tercüman  Aslan KOCHALİDZE, AÖC Tarım Bakanlığı - Agroservice Centre -Eski Bakan Yardımcısı - Müdür Suliko BERİDZE, AÖC Tarım Bakanlığı - Agroservice Centre -Müdür Yardımcısı Eduard FUTKARADZE, AÖC Tarım Bakanlığı - Agroservice Centre -Proje Müdürü Giorgi SİRABİDZE, AÖC Tarım Bakanlığı - Agroservice Centre - Proje Başuzmanı Güram ASATİANİ, AÖC Tarım Bakanlığı - Agroservice Centre - Ziraat Mühendisi Levan KEKELİDZE, AÖC Tarım Bakanlığı - Agroservice Centre - Uzman Mamuka TSETSKHLADZE, AÖC Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ednar BOLKVADZE, AÖC Ticaret ve Sanayi Odası Proje Uzmanı Guranda GOGİTİDZE, AÖC Ticaret ve Sanayi Odası Koordinatörü Mariam BEJANİDZE, AÖC Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Mariam SHAVADZE, AÖC Ticaret ve Sanayi Odası Arıcılar Derneği Genel Sekreteri Meri SHAVADZE, AÖC Ticaret ve Sanayi Odası uzmanı Qetevan KEZERADZE, AÖC Ticaret ve Sanayi Odası Arıcılar Derneği Başkanı Rolandi KEZERADZE, AÖC Ticaret ve Sanayi Odası Arıcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Shorena KEZERADZE. Fuarda Acara Özerk Cumhuriyeti için stand açılmış; stand fuar organizasyonu tarafından ücretsiz tahsis edilmiştir. Yine heyetin Batum –Mardin, Mardin- Batum ulaşım giderleri fuar şirketi tarafından karşılanmıştır. Açılan standda Gürcistan/Acara heyeti bal, reçel, peynir, çay gibi mahalli ürünlerini tanıtma imkanı bulmuş, firmalar ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuşlardır.

 

MAGROTEX 2017 4. Uluslararası Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarına 180 firma katılmış olup çok yoğun bir ziyaretçi akını ile iş görüşmelerinin yapıldığı fuardan hem Gürcistan/Acara heyeti, hem Türk firmaları, hem de fuar organizasyon heyeti memnun bir şekilde ayrılmışlardır.

 

Kaynak ve Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 19.05.2017 08:33:00 (TSİ)

Şili'de perakende sektörünün lider markası Falabella Grup, Latin Amerika'daki 100. çok katlı alışveriş merkezini Lima-Peru'da açıyor.6,940 m2'lik alanda faaliyet gösterecek yeni mağaza ile Latin Amerika'da hizmet verilen alan büyüklüğü 640.000m2'ye, Peru'daki mağaza sayısı ise 26'ya ulaşmış olacak.

Yaklaşık 7 Milyon Dolarlık yeni yatırım ile grubun uluslararasılaşması yönünde yeni bir adım atıldığını belirten Falabella Grup Genel Müdürü Gonzalo Somoza, Falabella'nın Latin Amerika'da Şili dahil, Kolombiya, Arjantin, Uruguay ve Peru'da toplam 13 milyon müşteriye ulaşmakta olduğunu bildirdi.

2007 yılında Forbes Dergisi tarafından Latin Amerika’nın  en iyi yönetim grubu olma  başarısını sergileyen Şili Merkezli Şirket,  Latin Amerika’d aki en rekabetçi şirketlerden biri durumunda. Şirket perakende sektörünün dışında bankacılık ve eczane zinciriyle sağlık sektöründe faaliyet göstermekte.  

1889 yılında bir İtalyan göçmen tarafından Santiago'da terzi  atölyesi olarak faaliyete başlayan şirketin 95.000’I aşkın çalışanı mevcut. Şirket 40 alışverişi merkezi, 247 banka, 500 civarında  mağaza ile Latin Amerika’da  özellikle Peru, Kolombiya, Arjantin  ve Uruguay’da yaygın şekilde faaliyette.

 

 

Yayımlayan: Santiago Ticaret Müşavirliği

Kaynak: Estrategia

 
 
 
 
Yayımlama: 19.05.2017 07:52:00 (TSİ)

Şili’nin Kuzeyinde Coquimbo Bölgesine  son bir hafta içinde yağan ortalama 99.28mm3 yağmur, son yıllarda kuraklıktan muzdarip narenciye sektörünün yüzünü güldürdü. Şili Narenciye Komitesi (Asociacion de Productores de Citricos-CGA) tarafından yapılan açıklamada, halihazırda mandalina hasatının devam ettiği bölgedeki yağışlarla gelecek dört sezonda ihtiyaç duyulan su rezervinin biriktiği bildirildi.  Mayıs ayı itibarıyla,bir önceki sezondan bu yana, mandalina ihracatı 411.000 kasa (6,550 ton)’ya ulaşan  Şili, geçen hasat döneminden bu yana yapılan üretimin  %99’unu ( (6,507 ton) ABD’ye, ihraç etti.

 

Yayımlayan: Santiago Ticaret Müşavirliği

Kaynak: Freshplaza

Yayımlama: 19.05.2017 07:45:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki