Yükleniyor...
İçeriğe atla

Uluslararası danışmanlık şirketi PwC tarafından yayınlayan ‘Uzun Dönemde: 2050’ye Doğru Global Ekonomik Düzen Nasıl Değişecek? (The Long View: How will the global economic order change by 2050 ?)’ isimli raporda; önümüzdeki 32 yılda Bangladeş’in Vietnam ve Hindistan ile birlikte ortalama %5 büyüme oranıyla en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olacağı belirtildi.

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 09.02.2017 08:20:00 (TSİ) 

Bangladeş Ülke Yatırım İklimi Raporu, Bangladeş ile iş yapan/yapacak firmalarımızın araştırmalarında/çalışmalarında faydalı olması ümidiyle aşağıdaki internet bağlantısı üzerinden saygılarımızla sunulmaktadır. 

http://www.ekonomi.gov.tr/portal/content/conn/UCM/uuid/dDocName:EK-235583 

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 23.01.2017 08:08:00 (TSİ) 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Bangladeş'in kredi notunu 'BB-' olarak teyit etti. Kredi notu değerlendirmesinde güçlü döviz gelirleri, yüksek ve dengeli büyüme artı hususlar olarak belirtilirken, düşük yapısal göstergeler, belirgin politik risk ve zayıf bankacılık sektörü eksi hususlar olarak gösterilmektedir.

Kaynak: Financial Express

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.01.2017 10:42:00 (TSİ) 

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yayımlanan bir raporda Nepal ve Maldivler ile birlikte Bangladeş'in iklim değişikliğinden dolayı daha fazla yurtiçi göçe maruz kalabileceği belirtildi. 2016 İklim Değişikliği Risk Endeksine göre, Bangladeş iklim değişikliğinden en fazla etkilenebilecek altıncı ülke olarak sıralanmaktadır.

Kaynak: Dhaka Tribune

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 16.01.2017 08:58:00 (TSİ) 

Dünya Bankası tarafından yayımlanan '2017 Küresel Ekonomik Öngörüler (Global Economic Prospects 2017)" Raporunda Bangladeş'in 2017 yılı büyüme tahmini bir önceki tahmine göre 0,5 yüzdelik puan düşürülerek %6,8 olarak açıklandı. Bangladeş Hükümeti ise 2016/17 Mali Yılında ekonomisinin %7,2 oranında büyüyeceğini öngörmektedir.

Kaynak: World Bank & Daily Star

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 12.01.2017 08:22:00 (TSİ) 

Bangladeşli jüt üreticileri ve ihracatçıları, Hindistan'ın yurtiçi üretimini korumak için Bangladeş (ve Nepal) menşeli ham jüt ve jüt ürünlerine 5 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere ton başına 6,30 ila 351,72 USD arasında değişen tutarlarda anti-damping vergisi koymasını Hindistan'daki pazar paylarının düşmesine yol açmasından endişe duyuyorlar. Halihazırda Bangladeş'in toplam jüt ve jüt ürünleri ihracatında Hindistan'ın payı %26,24'dir.  Bangladeş İhracatı Teşvik Bürosunun verilerine göre, 2015-16 Mali Yılında, 241,34 milyon USD'lik kısmı jüt ürünleri olmak üzere, Bangladeş'in Hindistan'a toplam ham jüt ve jüt ürünleri ihracatı 690,58 milyon USD olarak gerçekleşmiştir.

Kaynak: Dhaka Tribune

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 08.01.2017 07:15:00 (TSİ) 

Bangladeş Merkez Bankası tarafındna yayınlanan enflasyon verilerine göre, 2016 Ocak-Aralık döneminde yıllık enflasyon %5,55 olarak gerçekleşmiştir. 2015 yılının aynı döneminde ise ortalama yıllık enflasyon %6,20 olarak realize olmuştu.  Bangladeş Hükümeti, 2017 Haziran ayının sonunda bitecek olan cari mali yılda, enflasyon hedefini %6,0 olarak açıklamıştır.

Kaynak: Financial Express

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 04.01.2017 07:20:00 (TSİ) 

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından yayınlanan 2016 En Az Gelişmiş Ülkeler Raporunda halihazırda en az gelişmiş ülkeler arasında yer alan Bangladeş'in 2024 yılında söz konusu statüden bir üst statüye geçeceği (graduation) öngörülmektedir. Raporda, 'graduation' terimi en az gelişmiş ülke statüsünde bulunan bir ülkenin 'diğer gelişmekte olan ülkeler' sınıfına geçişi ifade etmektedir.

Kaynak: UNCTAD

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 16.12.2016 04:11:00 (TSİ) 

Bangladeş petrol şirketi Petrobangla'nın Bengal Körfezinde doğalgaz arama faaliyeti için Güney Koreli Posco Daewoo ile ön sözleşme imzaladığı bildirilmektedir.  Söz konusu sözleşmeye göre, Posco Daewoo Bengal Körfezindeki 12. Blokta (derin deniz) ilk iki yılda 1800 kilometrelik çizgide 2 boyutlu (2D) sismik araştırmayı üçüncü yılda ise 1000 kilometrekarelik alanda 3 boyutlu (3D) sismik araştırmayı yapacaktır. Taraflar arasında ayrıca üretim paylaşım anlaşmasının da imzalandığı belirtilmektedir.

Ticaret Müşavirliği Notu: Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, Bangladeş birincil enerji arzının yaklaşık %57'sini kendi üretimi olan doğalgazdan sağlamaktadır. Ancak, ülkenin halihazırdaki doğalgaz arzı talebini karşılayamamakta, Bangladeş yeni LNG terminali projeleri ile yeni doğalgaz sahalarının geliştirilmesine dönük planlarla enerji darboğazını çözmeye çalışmaktadır. Bangladeş ayrıca, halihazırda 13.095 MW olan kurulu elektrik gücü kapasitesini yeni kömür santralleri ile de artırmaya çalışmaktadır.

Kaynak: Daily Star & Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 08.12.2016 10:01:00 (TSİ) 

Bangladeş  Petrol Şirketi BPC ile Fransız Technip Şirketi arasında ülkenin tek rafinerisi olan Estern Rafineriye  yaklaşık 350 milyon dolar maliyetle ikinci bir ünitenin eklenmesi hususunda mutabakat zaptı imzalandığı bildirilmektedir. 

Kaynak: Financial Express

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 05.12.2016 08:29:00 (TSİ) 

Bangladeş'te 1200 MW kurulu güce sahip olması planlanan Matarbari Kömür Santralinin ihalesinde, ihale kapanış tarihi dördüncü kez uzatılarak, son teklif verme tarihi 31 Ocak 2017 tarihine çekildi. Cox's Bazaar'da bulunan Maheshkhali adasında inşa edilecek santralı 3,7 milyar dolarlık bir tutar ile Japon kalkınma ajansı olan JICA finanse edecektir. Ülkede 1 Temmuz'da bir restoranda meydana gelen bir terör saldırısında  JIKA'nın 7 çalışanı da kurbanlar arasındaydı. JIKA ile  Marubeni Corporation ve Sumitomo Corporation isimli iki Japon şirketinin Bangladeş Hükümetinden ülkede güvenlik durumunun tatmin edici bir düzeyde iyileşene kadar ihale kapanış tarihinin uzatılmasını istediği bildirilmektedir. 

Kaynak: Financial Express

Yayınyalan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 30.11.2016 07:25:00 (TSİ) 

Bangladeş Maliye Bakanlığının verilerine göre, Bangladeş'in işçi döviz gelirleri Temmuz - Eylül 2016 tarihleri arasında bir önceki senenin aynı dönemine göre %15,43 düşerek 4,25 milyar dolar olmuştur. Ancak, söz konusu düşüşün sadece formal para transferlerinde görüldüğü, işçi döviz gelirlerinin informal araçlarla ülkeye girişinde son zamanlarda artış yaşandığı belirtilmektedir. 

Diğer yandan, Bangladeş'te son zamanlarda Merkez Bankasının döviz rezervlerinin 31 milyar doların üstünde seyrettiği görülmektedir. Göreli olarak küçük bir ekonomi olan Bangladeş için söz konusu miktarın fazla olduğu ve bazı altyapı projelerinde döviz rezervlerinden faydalanılmasına dönük Bangladeş Hükümetinin bazı planlarının olduğu belirtilmektedir. Bunun yanında, Bangladeş para birimi ihracat ve ithalat hesaplarının da bulunduğu cari hesapta, bazı kısıtlamalar olsa da, konvertıble iken sermaye hesabı konvertıble değildir. Bundan dolayı, Bangladeş'in ülke dışındaki yatırımları çok sınırlı kalmaktadır. Ancak son zamanlarda, Bangladeş'te sermaye hesabının belli bazı kurallar çerçevesinde serbestleştirilmesine dönük Hükümet kanadında bazı görüşmeler yapıldığı bilinmektedir. 

Kaynak: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşaviriği

Yayımlama: 29.11.2016 12:02:00 (TSİ) 

Taksi hizmeti sunan UBER uygulaması Bangladeş'in başkenti Dakka'da da hizmet vermeye başladı. Büyük bir trafik sorunu olan kentin toplu taşıma altyapısı oldukça yetersizdir. Dakka'da günlük ulaştırma hizmetlerini yolcu güvenliği noktasında önemli riskler oluşturan eski model otobüslerden, 3 tekerlekli pedallı bisikletlerden (rickshaw) ve 3 tekerlekli Motorlu araçlardan (CNG) tarafından sağlanmaktadır. Diğer yandan, Dakka'da uzun yıllardır taksi hizmetlerine duyulan ihtiyaca rağmen halihazırda şehirde sadece 500 taksi bulunduğu tahmin edilmekte, günlük hayatın akışında taksi bulmak büyük bir meseledir. Özellikle yabancılar şehre geldiklerinde taksi bulamamakta ulaşım hizmetlerini ancak şöforleri ile birlikte kiraladıkları kiralık araçlarla sağlamaktadır.

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 23.11.2016 08:06:00 (TSİ) 

Dünya Bankası tarafından 14 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan “ Güney Asya’nın Sırası: Rekabetçiliğin Artırılması ve Bir Sonraki İhracat Güç Merkezinin İhdas Edilmesi için Politikalar (South Asia’s Turn: Policies to Boost Competitiveness and Create the Next Export Powerhouse)” isimli rapor; “Bir sonraki küresel üretim merkezi hangi bölge olacak? Çin ve diğer Uzak Doğu’da işgücü yaşlanırken ve emek maliyetleri artarken, birçok kişi gözünü Güney Asya’a çevirmektedir. Güney Asya’nın potansiyeli tartışma götürmüyor.... 2030 yılına doğru dünyada çalışanların dörtte biri bu bölgede olacaktır” ifadeleri ile başlamaktadır. Söz konusu raporda, Bangladeş özelinde öne çıkan hususlar aşağıda sunulmaktadır.

  • Bangladeş’te 1990-2014 yılları arasında toplam faktör verimliğinin büyümeye katkısının çok sınırlı kaldığı söylenmektedir.

  • Bangladeş’in hazır giyim sektöründe çok başarılı olduğu bununla birlikte, Bangladeş’in toplam ihracatında açık ara ağırlıklı kalem olan hazır giyim ihracatının kendi içinde çeşitlendirilmiş bir yapıda olmadığı vurgulanmaktadır. Bunun yanında, Bangladeş hazır giyim ürünlerinin kalite noktasında zemin kaybettiği ifade edilmektedir.

  • ‘Downstream’ ağırlıklı olan Bangladeş’in hazır giyim sektörünün küresel değer zincirindeki katılımının yüksek olduğu belirtilmektedir. Bunun yanında, Bangladeş’in yüksek gelirli pazarlara Pakistan ve Sri Lanka’ya nazaran daha az başarılı olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca, Bangladeş’in Sri Lanka ile birlikte Pakistan ve Hindistan’ın aksine nihai hazır giyim ürünleri üretiminde daha yüksek paylara sahip olduğu belirtilmektedir.

  • Bangladeş’te Ar-Ge yapan ve teknolojik yenilikçiliğe yönelen firma sayısının Bölgede göreli olarak yüksek olduğu dile getirilmektedir.

  • Kolayca bulunulabilen arazi eksikliği ve altyapı yetersizliği Bangladeş’e doğrudan yabancı yatırım girişini sınırlandırmakta olduğu ifade edilmektedir. Raporun iş ortamı ile ilgili bölümünde, yetersiz altyapı ve yolsuzluk parametrelerinin temel zorluklar olduğu belirtilmektedir.

  • Bangladeş’te ekonomik faaliyetlerin başkent Dakka başta olmak üzere, temelde beş bölgede –toplam 64 bölge var- yoğunlaştığı 2012 verilerine göre, ülkedeki toplam istihdam’ın %35,4’ünün Dakka’da, %16,6’sının Gazipur, %16,2’sinin Chittagong, %9,3’ünün Narayangaj ve %2,8’inin Sirajganj’da bulunduğu belitilerek söz konusu beş bölgenin toplam istihdamın %80,2’sini oluşturduğu vurgulanmaktadır.

  • Hazır giyim sektöründe küresel alıcıların gözünde üretim maliyetinin yanı sıra kalite ve teslim süresi, sosyal ve çevresel uyum gibi hususların da önemli olduğu belirtilerek, Uzak Doğu Asya ülkelerinin kalite, teslimat süreleri ve sosyal ve çevresel uyum boyutlarında daha iyi puanlara sahip olduğu dile getirilmektedir. Raporda, Bangladeş’in bu parametrelerde Çin’in çok gerisinde kaldığı özellikle, fabrikalardaki iş güvenliğinin bazı küresel alıcıların ülkeyle ilgili algısını olumsuz etkilediği vurgulanmaktadır.

World Bank

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirlği

Yayımlama: 15.11.2016 03:07:00 (TSİ) 

Bangladeş'in, Bangladeş Merkez Bankasının rezervlerinden  dokuz ay önce çalınan 81 milyon dolarlık tutarın 15,25 milyon dolarlık kısmını Filipinler Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi Komisyonu aracılığıyla geri aldığı belirtilmektedir.

Kaynak: The Daily Star

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 13.11.2016 08:00:00 (TSİ) 

Londra merkezli BMI Research, Bangladeş'in 2016-17  Mali Yılında enerji ve ulaştırma altyapısındaki doğrudan yabancı yatırımların da katkısı ile %7,1 oranında büyüyeceğini tahmin etmektedir.  BMI Research, Bangladeş'in rekabetçi emek maliyetleri, ihracat odaklı hazır giyim sektörü ve altayapının geliştirilmesi ile önümüzdeki yıllarda %7'nin üzerinde büyümeyi sürdüreceğini beklediklerini ifade etti. Bununla birlikte, ülkenin politik istikrarındaki belirsizlik ve toplumsal şiddet riskinin ülkenin gelecekteki büyüme performansının potansiyelinin altında kalmasına yol açacağı vurgulandı.

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 13.11.2016 07:50:00 (TSİ) 

Bangladeş Merkez Bankası, 2016-17 Mali Yılına ait Birinci Çeyrek Ödemeler Dengesi istatistiklerini açıkladı. Söz konusu dönemde bir önceki mali yılın aynı dönemine göre, Bangladeş'in ihracatı %3,5, ithalatı %17,3 ve ticaret açığı %111 artış kaydetmiştir. Diğer yandan, Merkez Bankasının döviz rezervlerindeki artış hızı bir önceki döneme göre düşerken, toplam döviz rezervleri önceki döneme ait seviyenin %19 üzerindedir. Dolayısıyla, bir önceki mali yılda cari fazla veren Bangladeş'in cari mali yılın ilk çeyreğinde cari açık vermesi ve işçi döviz gelirlerindeki düşüş, küresel piyasalarda gelişmekte olan piyasaların aleyhindeki gelişmelerle bir arada değerlendirildiğinde, Bangladeş para birimi olan Taka'nın üzerinde baskı oluşabileceği ve söz konusu baskının boyutunun merkez bankasının rezerv politikası ile yakından ilişkili olacağını söylemek mümkündür. Bunun yanında, ABD ve AB pazarında Bangladeş'in hazır giyim merkezli ihracat performansının giderek kolay olmayacağı yönündeki sinyaller baz alındığında, ihracat artışındaki ılımlı gidişatın devam etmesi beklenirken, ithalattın göreli artışındaki mevcut trendin önümüzdeki dönemde de devam edeceği tahmin edilmektedir.

Diğer taraftan, 2015-16 ve 2016-17 Bangladeş mali yıllarının ilk çeyrekleri (Temmuz-Eylül) karşılaştırıldığında, Türkiye'nin Bangladeş'e ihracatı %54,4 artış kayderken, Bangladeş'ten ithalatı %9 oranında düşüş kaydetmiştir.

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 09.11.2016 02:18:00 (TSİ) 

Asya Kalkınma Bankasının (ADB), 2016-2020 Bangladeş: Ülke Ortaklık Stratejisi (Bangladesh: Country Partnership Strategy 2016-2020) kapsamında Bangladeş'e 8 milyar dolarlık kredi taahhüt ettiği belirtilmektedir. Söz konusu rakam, 2010-2015 yıllarını kapsayan bir önceki ülke ortaklık stratejisinde yapılan kredi taahhüdünün %60'ından fazladır. ADB Bangladeş'te; (i) enerji, ulaştırma ve kentsel gelişim gibi kritik altyapı yatırımları, (ii) yatırımların özel sektör için cazip hale getirilmesi noktasında koşulların iyileştirmesi, (iii) işgücünün kalifikasyonu ve verimliliğinin artırılması, (iv) tarım sektöründe verimliliğin artırılması ve kırsal bölgelerde tarım dışı sektörlerde iş fırsatlarının yaratılması, (v) Bangladeş'in coğrafik avantajını kullanarak bölgesel ulaştırma ve ticaret merkezi haline getirilmesi, (vi) iklim değişikliğinin yönetilmesi, (vii) kurumsal kapasitenin oluşturulması ve yönetişimin iyileştirilmesi konularında finansman sağlamaktadır.

Kaynak: ADB & Financial Express

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 03.11.2016 10:02:00 (TSİ) 

Bangladeş Merkez Bankasından yapılan açıklamada, 2016 Ekim ayı sonu itibari ile ülkenin döviz rezervleri 31,9 milyar dolar ile rekor seviyede gerçekleşmiştir. Geçen yıla göre 4,32 milyar dolar daha yüksek olan döviz rezervleri ülkenin yaklaşık 9 aylık ithalatını karşılayacak düzeydedir. Hazır giyim ihracatı gelirleri ve işçi döviz gelirleri Bangladeş'in döviz rezervlerinin artmasında kilit bir role sahiptir.

Kaynak: Reuters

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

 

 

Yayımlama: 02.11.2016 07:57:00 (TSİ) 

Bangladeş Yerel Yönetimler, Kırsal Kalkınma Bakanı Khandaker Mosharraf Hossain, ülkenin başkenti olan Dakka'da yeraltı kuyu suyuna bağımlılığı düşürmek için 2 ila 4 yılda içme suyu tedarikinin %80'inin yüzey sularından sağlanacağını belirtti. Dakka'da yeraltı su düzeyi kritik seviyede olup, kuyu sularında arsenik oranının normal seviyelerin üzerindedir. Halihazırda içme suyunun %78'i kuyulardan, %22'si ise yüzey suyu arıtma tesislerinden temin edilmektedir.

Kaynak: Daily Star

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği 

 

Yayımlama: 29.10.2016 12:01:00 (TSİ) 
Sayfa 1 / 8ÖncekiSonraki