Yükleniyor...
İçeriğe atla

Umman Sultanlığı Merkez Bankası'nca yayınlanan  veriler çerçevesinde, cari fiyatlarla ülkenin  Gayri Safi Milli Hasılası'nın 2017 yılının ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre % 12.9 oranında büyüdüğü açıklandı.  Anılan dönemde GSMH 16.7 Milyar ABD Doları olarak gerçekleşti. 2016 yılının  ilk 3 ayında bu rakam 14.8 Milyar ABD Doları seviyesindeydi. 

Son 2 yılda ilk kez meydana gelen 1.9 milyar ABD Dolarlık büyüme,  önemli  oranda ham petrol fiyatlarında yaşanan gelişmelerden kaynaklanıyor. Ham patrol varil başı ortalama fiyatının senenin ilk 7 ayında,  36 ABD Doları seviyesinden  51.6 ABD Dolarına çıkması,  petrol sektöründe % 30.6 oranında büyüme yaşanmasına ve 5.3 Milyar ABD Dolarlık ekonomik büyüklüğe  erişilmesine neden oldu. Geçen sene belirtilen dönemde anılan sektörde elde edilen gelir toplamı 4 milyar ABD Dolarını biraz aşıyordu.

Petrol dışındaki sektörlerde yaşanan büyüme ise % 5.3 oranında gerçekleşti. Petrol ile ilgili yan sanayi sektörleri olan kimyasallarda da önemli büyüme sağlandı (% 14.9).

 

Kaynak: Times of Oman

Yayımlayan: Muskat Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 23.08.2017 06:34:00 (TSİ)

Fransız petrol devi TOTAL dün yaptığı açıklamada Danimarkalı A.P Møller Maersk’in birimi olan “Maersk Oil”i   satın aldıklarını duyurdu. Bu satışın resmi rakamı 7,45 milyar dolar olarak açıklandı. Total bu girişim ile kuzey denizinde en fazla petrol çalışması yapanlar arasında ikinci oldu.   Toplam satış tutarının 4,95 milyar doları Maersk’e verilirken,  2,5 milyar doları ile Maerks’ın borç ödemeleri yapılacaktır.

A.P Møller Holding şirketi YKB Ane Maersk Mc-Kinney Uggla, "Bu çok zor, ama doğru bir karar" dedi. "Maersk Oil” neredeyse yarım yüzyıldır Danimarka petrolünün geliştirilmesinde ön plana çıkmış, Maersk için hayati önem taşıyan ve bugüne dek Danimarka ve uluslararası petrol ve gaz endüstrisinde belirleyici bir rol oynayan bir şirkettir" dedi.

Kaynak: The Local

Yayımlayan: Kopenhag Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.08.2017 05:31:00 (TSİ)

Alibaba Grup tarafından yayınlanan finansal raporda, 2017 yılı ikinci çeyreği itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre %56 büyüme kaydettiği ve şirketin toplam net karın yine aynı dönemde %94 oranında artış göstererek 2,2 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.  Alibaba güçlü büyüme oranlarını açıklarken,  ABD menşeili perakende şirketi Walmart aynı dönem net karında %23’lük bir düşüş olduğunu bildirdi. Walmart’ın ABD’de bulunan mağazalarının satışlarında %1,8 oranında artış kaydedildiği ancak buna rağmen net karında %23’lük bir düşüşün gözlemlendiği dikkat çekiyor. Firmanın karşılaştığı söz konusu düşüşün nedeninin ise e-ticaret alanına yönlendirdiği yatırımlar olduğu belirtiliyor. Diğer taraftan, BBC’de kaydedilen analizlere göre, Çin’in kaynaklı e-ticaret şirketlerinin genişlemeleri için hala yeterince alanları olduğu ifade edilmekte. Bu genişleme beklentisinin nedeni Çin’in toplam perakende içinde e-ticaretin payının sadece yaklaşık %15 kadar olmasıdır.  Bahse konu payın önümüzdeki dönemde artması beklenmekte. Bunun dışında, iki şirket birbiri ile karşılaştırıldığında, farklı stratejiler benimsediği anlaşılıyor.  Bu kapsamda, Walmart ABD’de sınırları içinde Amazon şirketi ile rekabet ederken, Çin kaynaklı e-ticaret şirketi  ABD pazarına bağlı bir büyüme stratejisine dayanmadığından Alibaba bu anlamda daha rahat bir konuma sahip bulunmaktadır.  Bunun yerine, Alibaba Endonezya’ya son dönemde yaptığı 1,1 milyar dolarlık yatırımına odaklanmaktadır.

Kaynak: Paypers web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 22.08.2017 04:37:00 (TSİ)

ABD Ticaret Departmanı, mevsimsellikten arındırılmış e-ticaret satışlarının 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %4,8 artarak 111,5 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. Toplam perakende satışları ise 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0,5 artarak 1,26 trilyon dolara ulaşmıştır. 2017 yılının ikinci çeyreğinde e-ticaret satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %16,2 artarken toplam perakende satışlar %4,1 artmıştır.  E-ticaret satışlarının toplam perakende içindeki payı %8,9’dur.

Mevsimsellikten arındırılmamış hesaplamalara göre ise, 2017 yılının 2. çeyreğinde e-ticaret satışları bir önceki çeyreğe kıyasla %6,9 artarak 105,1 milyar dolar olmuştur. Söz konusu çeyrekte e-ticaret satışları bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %16,3 artarken, toplam perakende satışlar %4,4 artmış ve 1,27 trilyon dolar olarak gerçekleşmiştir. e-Ticaret satışlarının toplam perakende içindeki payı ise %8,2’dir.

Kaynak: census.gov web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü
Yayımlama: 22.08.2017 04:36:00 (TSİ)

Çinli otomobil üreticisi Great Wall, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) firmasını satın almayı planlıyor. Haval H6 modeli gibi yurtiçinde satılan SUV araçlarıyla bilinen firmanın, İtalyan-Amerikan otomobil devini alma konusunda çok uzun bir süredir istekli olduğu, bununla birlikte anlaşmanın çok ciddi siyasi ve mali engellerle karşılaşabileceği belirtiliyor. Jeep, Ram, Alfa Romeo ve Maserati gibi markaları bünyesinde barındıran FCA, elektrikli ve sürücüsüz araç geliştirme maliyetlerini düşürebilmek amacıyla bir süredir potansiyel bir alıcı arayışı içinde bulunuyordu. Firmanın 2019 yılında emekli olacak olan Yönetim Kurulu Başkanı Sergio Marchionne, General Motors ve Volkswagen firmalarına teklif götürmüş ancak başarılı bir sonuç elde edememişti. Great Wall ise daha yüksek marjlara ve daha geniş uluslararası çekiciliğe sahip olan, pahalı SUV araç pazarına girmeyi hedefliyor olup, FCA’nın bu alandaki gücü firmayı cazip kılıyor. Öte yandan, ABD’nin en büyük üç otomobil üreticisinden birinin Çinli bir firmaya satılması sürecinin, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD ile Çin arasında gerçekleştirilen anlaşmalara yönelik çok sıkı bir duruş sergilendiği bu dönemde, büyük engellerle karşılaşacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Financial Times web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 22.08.2017 04:35:00 (TSİ)

Göçmenler tarafından yönetilen şirketlerin sayısı artarken, İtalyanların yönettiği şirketlerde düşüş kaydedildi. Bu durum, göçmenler tarafından kurulan ve yönetilen şirketlerin, İtalyanlarca kurulan şirketlere göre krize karşı dirençli olduğunu göstermektedir.

Intesa San Paolo Bankasının Araştırma Departmanının en son raporunda ortaya konulan verilere göre,  ülkede kayıtlı olan şirketlerin sayısının % 9’unu göçmenlerce kurula şirketlerdir. Bu durum, açılan ve kapatılan işletmeler arasında negatif bir dengenin oluşmasına neden olmaktadır:  2012 ile 2015 yılları arasında İtalyan Ticaret Odasına kayıtlı şirketlerin sayısında %0,9  düşüş  yaşanmıştır. Bu süreçte İtalyan şirket sayısı %2,9 oranında azalmakla birlikte, göçmen şirketlerin sayısı %21,3  artmıştır. Diğer yndan, İtalya’da Nisan ile Haziran (2017) ayları arasında toplam 3.008 şirket iflas etmiştir. Anılan habere göre, İtalya'daki yabancı şirketler ağırlıklı olarak Doğu Avrupa (% 37,7), Asya (% 32,8), Afrika (% 15,6) ve Latin Amerika’dan  (% 13,9) gelmektedir.

 

Kaynak: La Repubblica –  19 Ağustos 2017

Yayımlayan: Roma Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.08.2017 04:17:00 (TSİ)

İtalya’nın kamu borcu rekor seviyeye ulaştı: İçinde bulunduğumuz Haziran ayında 2.281,4 milyar Euro olan kamu borcu, bir önceki aya göre 2,2 milyar Euro artış gösterdi. Merkezi idarelerin borcu 4 milyar Euro’ya çıkarken, yerel yönetimlerin borcu 1,9 milyar Euro’y a düştü. Emeklilik fonlarında ise bir değişiklik olmadı.

Şubat 2012’de İtalya’nın kamu borcu 1.928 milyar Euro iken, 5 yıldan kısa bir süre içerisinde %15 oranında artış gösterdi.

 

 Kaynak: Corriere della Sera –  19 Ağustos 2017

Yayımlayan: Roma Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.08.2017 04:16:00 (TSİ)

Dünyanın en büyük ham petrol üreticisi Rosneft ve ortakları Hindistan’ın Essar petrol şirketini 13 milyar dolara satın alarak hızla büyüyen bu pazara güçlü bir şekilde girmiştir.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi konumundaki Rus Rosneft ve onun yatırımcı ortakları İşviçreli Trafigura ile Rus fonu UCP, Hindistan’ın petrol şirketi Essar’ın 13 milyar dolara satın alınması işlemlerini tamamlamıştır. Essar’ın sahip olduğu Gujarat Eyaleti’ndeki 400 bin varil/gün kapasiteli Vadinar Rafinerisi, bir liman, elektrik santralleri ile 3.500 petrol istasyonu satın alma kapsamında yer almaktadır. Rosneft, Ortadoğu’daki yataklardan çıkardığı ham petrol ile petrol karşılığı borç anlaşmasıyla Venezüella’dan sağlanacak petrolün Hindistan’da işlenebileceğini belirtmiştir. 

Hindistan’daki en büyük doğrudan yabancı yatırım niteliği taşıyan bahse konu satın alma işlemi sayesinde adı geçen şirketler Asya’nın hızla büyüyen bu pazarına girme imkanı sağlamıştır. Dünyanın üçüncü büyük ham petrol ithalatçısı olan Hindistan’daki motosiklet ve otomobil kullanımının yükselişine paralel olarak artan benzin ve motorin talebinin Batı’daki tüketim düşüşünü dengelemesi beklenmektedir.

Kaynak: Finacial Times web sitesinde özetlenerek tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 22.08.2017 03:58:00 (TSİ)

Birleşik Krallık’taki yeni çevresel düzenlemeler kapsamında, eski model ağır yük taşıtı ve kamyon kullanan taze meyve-sebze dağıtıcılarının, 2019 yılının başından itibaren vergi ödemeleri gerekeceği ifade ediliyor. Söz konusu düzenlemenin 2019-2020 dönemini kapsadığı ve kentlerdeki hava kirliliğini kontrol altına almayı hedeflediği belirtiliyor. Hükümetin hava kirliliğine karşı önlem alması gereken 32 yerel idare belirlediğine; fakat ticari taşıtların bahsedilen bölgelerdeki hava kirliliği üzerindeki net etkisinin henüz belli olmadığına dikkat çekiliyor. Bunun yanında, “ Londra Doğrudan Görüş Standardı (London Direct Vision Standard)” çerçevesinde, 2020 yılına kadar, 12 tondan daha fazla yük taşıyan ağır yük taşıtlarının yarısından fazlasının Londra trafiğine çıkmalarının yasaklanabileceği belirtiliyor. Birleşik Krallık’taki taşımacıların, ağır yük taşıtı ve kamyonlar için getirilen yeni vergi ve standartlar konusunda hazırlıklı olmalarının, düzenlemelerin negatif etkilerini engellemek açısından önemli olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Fruitnet web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

 

Yayımlama: 22.08.2017 03:50:00 (TSİ)

Viyana Uluslararası Havaalanının yılın ilk altı ayındaki cirosu bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,5 artarak 357,5 milyona ulaştı. Yine aynı dönemde yolcu sayısı da bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,9 oranında artarak 11 milyonun üzerine ulaştı.

Kaynak: Der Standard

Yayımlayan: Viyana Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.08.2017 03:34:00 (TSİ)

21 Ağustos 2017 itibariyle Litvanya ABD’den doğal gaz ithal eden ilk eski Sovyetler Birliği üyesi oldu. Bölge ülkelerinin doğal gazda Rusya’ya olan bağımlılığını azaltma sözü veren ABD’nin Litvanya’ya tankerle likit doğal gaz sevkiyatına başlamasının enerji ticaretinin ötesinde sembolik bir önemi de bulunuyor. Zira, ABD’nin kaya gazı devrimi sayesinde uzak coğrafyalara tankerle likit doğal gaz ihraç etmesi, Rusya Federasyonu’na enerjide bağımlı olan bölge ülkelerine yeni bir alternatif sunmaya başladı. Bununla birlikte, Rusya’nın resmi doğal gaz tedarik firması Gazprom, boru hatlarıyla sağladığı doğal gazın halen daha diğer alternatiflere göre fiyat avantajına sahip olduğu kanısında. Litvanya Enerji Bakanı ise yapmış olduğu açıklamada ABD’den tankerle yapılan ithalatın hem politik hem de ekonomik olarak kendileri için olumlu olduğunu belirtti.  

Kaynak: Financial Times web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir. 

Yayımlama: 22.08.2017 03:05:00 (TSİ)

Fipronil isimli kimyasaldan etkilenmiş olduğu düşünülen yumurtaların Hollanda, Belçika, Romanya, Almanya, İsveç, Fransa ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu 17 Avrupa ülkesine yayılmakta olduğu, söz konusu yumurtaların Avrupa dışında da Hong Kong’a kadar ulaştığı teyit edildi.

Her ne kadar söz konusu kimyasalın halk sağlığı üzerindeki etkilerinin oldukça az olduğu tespit edilmiş olsa da, milyonlarca yumurta ve bazı başka ürünler Avrupa genelinde süpermarket tedarik zincirinden çekildi.

Bahse konu kimyasalın insan sağlığı üzerinde risk oluşturma ihtimali düşük görülmekle birlikte, Fipronil maddesinin hayvansal gıda üretiminde kullanımının yasak olmasından ötürü, İngiltere Gıda Standartları Kurumu söz konusu kimyasaldan etkilenmiş olması muhtemel gıda ürünlerini takip etmekte ve satıştan kaldırıldıklarını teyit etmektedir.

Fipronilli yumurtaların, yasak başlamadan önce Hollanda’daki bahse konu kimyasaldan etkilenmiş çiftliklerden tedarik edildiği ve işlenmiş gıda ürünlerine bulaştığı tahmin edilmektedir. İngiltere’d e satışta olan taze yumurtaların ise etkilenmemiş olduğu düşünülmektedir. Fipronilli yumurta içerdiği tespit edilmiş olan diğer ürünlerin büyük kısmının İngiltere’ye sıvı olarak ithal edildiği, bu sebepten ötürü bütün yumurta sayısı olarak bir rakama ulaşmanın mümkün olmadığı da vurgulanmaktadır.

İngiltere Gıda Standartları Kurumu tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada ise, söz konusu kimyasalı içerdiği tespit edilen yumurtaların her yıl İngiltere’de tüketilen yumurta miktarının oldukça küçük bir kısmına tekabül ettiği vurgulanmakla birlikte, İngiltere’de tüketilen yumurtaların %85’inin ülke içindeki çiftliklerden temin edildiği belirtilmektedir. Önlem almak amacıyla İngiltere menşeli yumurtaların Fipronil varlığına karşı teste tabi tutulduğu ve ilk sonuçların temiz çıktığı belirtildi.

Konuya ilişkin Avrupa yetkili kurumlarından ve İngiltere gıda sanayi temsilcilerinden edinilen bilgilerin İngiltere Gıda Standartları Kurumu teftişlerine yardımcı olduğu belirtilmektedir.

İngiltere Gıda Standartları Kurumu Başkanı Heather Hancock konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, İngiliz tüketicilerin yumurtayı satın alma ve tüketme alışkanlıklarında bir değişikliğe gitmesine gerek olmadığı yönündeki tavsiyelerine güvenmeleri gerektiğini; her gelen yeni bilgi doğrultusunda, kimyasaldan etkilenmiş olan çiftliklerden tedarik edilen yumurtaları piyasadan hızlı bir şekilde çekmek için gerekli adımları atmakta olduklarını belirtti. Heather Hancock, buna ek olarak, bu önlemleri alma nedeninin Fipronill kimyasalının hayvansal gıda üretiminde kullanımının yasak olması olduğunu, insan sağlığına herhangi bir etkisi olacağından endişelenmediklerini vurguladı.

Bağımsız Toksisite Komitesi Başkanı Prof. Alan Boobis ise yaptığı açıklamada, bahse konu kimyasalı en yüksek seviyede içerse bile, gün içerisinde bu yumurtalardan yapılmış bir ya da iki öğün yemek yemenin sağlık açısından tehlike oluşturmayacağının, İngiltere’de herhangi bir tüketicinin Fipronil kimyasalına bu seviyede maruz kalma ihtimalinin oldukça düşük olduğunun, bu sebepten ötürü tüketicileri endişelendirecek bir durumun olmadığının altını çizdi. 

Kaynak:World Bakers

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 22.08.2017 03:00:00 (TSİ)

MOLDPRES Haber Ajansı, Moldova ile Rusya Federasyonu arasında 31 Mayıs 2017 tarihinde imzalanan ve 14 Ağustos 2017 tarihinde yürürlüğe giren Hükümetler Arası Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması uyarınca, 14 Ağustos’tan itibaren, Moldova plakalı (eşya, yolcu) nakliye araçlarının Rusya’ya, sadece izin belgesi kullanarak giriş yapabildiklerini bildirmiştir.

Daha önce, Moldova Ulusal Kara Taşıtları Ajansı (ANTA) Rus tarafının Moldovalı nakliyecilere 75.000 adet “ikili ve transit taşıma geçiş izin belgesi” ile 750 adet “üçüncü ülke taşıma geçiş izin belgesi” temin etmeyi taahhüt ettiğini bildirmiştir.

Ayrıca, ANTA, karayolu eşya taşımalarında geçiş izin belgelerinin 8 Ağustos tarihinden itibaren Ajansın “Tek Gişe”sinde düzenlendiğini, arızî yolcu taşımacılığında kullanılan izin belgelerinin ise Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı tarafından henüz sunulmadığını bildirmiş; bu kapsamda, arızî yolcu taşımacılığı hizmetleri veren firmalar izin belgesi alınmadan sefer planlamamaları konusunda uyarılmıştır.

İlk etapta, Moldovalı nakliyecilerce yapılacak taşımalarda izin belgesi sisteminin uygulanmasını 1 Eylül’de başlatmayı planlayan Rusya, bu uygulamaya iki hafta önce geçmiştir.

Şimdiye kadar, iki ülke arasındaki ikili ve transit karayolu taşımacılık hizmetleri sektörü 1993 yılında kabul edilen serbest rejimi öngören yasa ile düzenlenmekteydi; Eylül 2016’da ise Rusya, AB üye ülkeleri ve AB ile Ortaklık Anlaşmasını imzalayan ülkelerle uluslararası karayolu taşımacılığının izin belgeleri kullanılarak yapıldığı gerekçesiyle bu anlaşmanın geçersiz olarak kabul edildiğini duyurmuştur.

Kaynak: www.moldpres.md (14/08/2017)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.08.2017 12:57:00 (TSİ)

MOLDPRES Haber Ajansı, Moldova ile Türkiye arasında 5 Mayıs 2017 tarihinde imzalanan Sosyal Güvenlik Anlaşması’nın Onaylanmasına Dair Kanun Tasarısı Moldova Bakanlar tarafından onaylanmıştır.

Anlaşma, Türkiye’de ikamet eden veya çalışan Moldovalıların sosyal güvenliğe ilişkin haklarının korunmasını hedeflemektedir. Bu kapsamda, geçici olarak Türkiye’de çalışan Moldova vatandaşlarına, emekli olduktan sonra yaşlılık aylıkların yanı sıra sigorta kapsamındaki risklerin, malullük veya geride kalma durumlarının ortaya çıkması halinde, ilgili ülke tarafından sosyal ödenekler şeklinde gelir sağlanacaktır.

Hastalık, analık veya işsizlik durumu çıkması halinde yetkili kurumlarca yürürlükte bulunan mevzuat kapsamındaki düzenlemeler uygulanmaktadır.

Türkiye’de edinen sosyal güvenlik haklarından, emekli olduktan sonra Moldova’da da yararlanılabilmesi sayesinde, Anlaşma hükümlerinin Moldovalı göçmenlere memleketlerine dönmeleri için elverişli ortam sağladığı düşünülmektedir.

Bugün itibarıyla, Moldova’nın 13 Avrupa Birliği ülkesiyle ikili sosyal güvenlik anlaşması bulunmaktadır.

Kaynak: www.moldpres.md (10/08/2017)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği 

Yayımlama: 22.08.2017 12:44:00 (TSİ)

Moldpres Haber Ajansına göre, Fransız “Diam International” grubu Genel Müdürü Benjamin Bullmer, Moldova Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Altyapı Bakanı Octavian Calmic ile yaptığı görüşmede, yönettiği grubunun Moldova’da mağaza içi stant, sergileme ve vitrin uygulamaları üretim tesisini açmak niyetinde olduğunu bildirmiştir.

“Diam International” yönetimi, bölge ülkelerinin sağladığı imkânları değerlendirdikten sonra, Moldova’nın yatırım açısından gelişme potansiyeli olan en çekici ülke olduğunu kanısına varmıştır. Benjamin Bullmer, “üstelik, bugün itibarıyla Moldova hem AB pazarı hem de BDT ülkeleri ile serbest ticaret imkanına sahip tek ülke ki bu şirket grubumuz için çok önemlidir” demiştir.

Projeye göre, yaklaşık 100 kişinin çalışacağı bir fabrikanın inşaatı, personelin ise “Diam International”ın Türkiye’deki bir fabrikada eğitim görmesi öngörülmektedir. Bugün itibarıyla, “Diam International” 21 dünya ülkesinde 2.000’nin üstünde kişinin istihdam edildiği 25 üretim tesisine sahiptir.

Octavian Calmic, denetim kurumlarının sayısının azaltılması, serbest bölgelerde ve sanayi parklarında faaliyet gösteren yabancı yatırımcılara gümrük ve vergi avantajları sağlanması ve izin belgelerinin sayısının azaltılması da olmak üzere, Moldova hükümetinin, çekici yatırım ortamını yaratmak amacıyla, geçen yıl içerisinde bir çok program ve strateji gerçekleştirdiğini ifade ederek  “Diam International” grubunun kararını memnuniyetle karşılamıştır.

Bakan Calmic, AB ve BDT ile serbest ticaret anlaşmalarını imzalanmasıyla, Moldova’nın, farklı ortaklar arasında eşyaların serbest dolaşımını kolaylaştıran ve bunların ticaret hacimlerini arttıran Batı ve Doğu’yu bağlayan bir köprü işlevini üstlendiğini belirtmiştir. 

Kaynak: www.moldpres.md (09/08/2017)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği 

Yayımlama: 22.08.2017 12:32:00 (TSİ)

İtalyan Ticaret Odaları Birliğine göre Arnavut göçmenlerin İtalya’da toplam 32,000 işyeriyle yabancı işletmeciler arasında arasında Fas, Çin ve Romen göçmenlerin ardından 4. sırada yer aldığı  belirtilmektedir.

Yayımlama: 22.08.2017 12:15:00 (TSİ)

Arnavutluk Tur Operatörleri Birliği Başkan Yardımcısı Besnik Vethi, bu yıl (2017) ülkemiz ve Yunanistan’ın Arnavutluk vatandaşlarını turizmde en çok cezbeden iki ülke olduğunu ve her iki ülkeyi tercih edenlerde %20-30 oranında artış yaşandığını, Arnavutların %25-30 oranında ülkemizi, %30 oranında Yunanistan’ı tercih ettiğini; turizm geliri açısından ülkemizin, Arnavut turist sayısı itibarıyla ise Yunanistan’ın başı çektiğini, geçen yıllardan farklı olarak, 7 günü aşmayan turizm paketi satışında artış yaşandığını, Yunanistan’ı n  fiyat elverişliliği yönüyle  öne çıktığını beyan etmiştir.

 

Yayımlama: 22.08.2017 12:15:00 (TSİ)

Berlin’deki Bulgaristan Ticaret Müşaviri Stefan Yonkov, Daimler şirketinin bir yedek parça tedarikçisinin Plevne yakınlarında 100 milyon euroluk yatırım yapacağını teyit ettiğini açıkladı. Açılacak tesis oto yedek parçası üretecek. Yonkov, Alman işadamlarının Bulgaristan’a ilgisini arttırmak için sürekli çaba sarf ettiklerini dile getirdi. Diğer bir yedek parça üreticisi olan Schlemmer’in de Trakya Ekonomi Bölgesi’nde yatırım yapacağı, Witte Automotive’in Rusçuk’taki yatırımını genişletip yeni istihdam yaratacağı, bir oto iç tasarım şirketinin de yatırımının gündemde olduğu ifade ediliyor. Başbakan Borisov’un Haziran ayında Almanya’ya gerçekleştirdiği ziyaret esnasında düzenlenen iş forumunda en büyük Alman aile şirketlerinden bazıları Bulgaristan’a yatırım yapma konusunda arzularını dile getirdi. Borisov ile görüştükten sonra ise Almanya Başbakanı Merkel, Alman iş çevrelerini Bulgaristan’da iş yapmaya davet etti. Ticaret Müşaviri Yonkov bu gelişmeyi Bulgaristan’a karşı ilginin artması için önemli bir etken olarak değerlendirdi.

Kaynak: https://www.24chasa.bg/novini/article/6366008

Yayımlayan: Sofya Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.08.2017 09:35:00 (TSİ)

Otomotiv yedek parça üretimi yapan Alman şirketi Kostal, Bulgaristan’da üçüncü fabrikasını açtı. Pazarcık şehrinde bulunan üretim tesisi düzenlenen resmi bir törenle faaliyete açıldı. Açılış töreninde şirket yönetiminin yanı sıra Başbakan Boyko Borisov, bir önceki Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva hazır bulundular.

Açılışta yatırım maliyetinin 32 milyon euro olduğu, 2020 yılının sonuna kadar ise fabrika ekipmanları ve teknolojileri için toplam 100 milyon euro harcanacağı açıklandı. Artık yurt dışında eğitim gören 300 kişilik personel alımının yapıldığı bildirildi. 2017 yılının sonuna kadar çalışan sayısının 500 kişi olması, önümüzdeki 5 yıl içinde ise bu sayının 1700’e çıkması bekleniyor.

Yaptığı konuşmada Başbakan Borisov, “Smolyan (Paşmaklı) şehrinden sonra yüzlerce kişiye istihdam imkanı sağlayan sıradaki yatırımları için Alman ortaklarımıza çok teşekkür ederim. Aslında işsizlik yok, işsizlik çalışmak istemeyenler için geçerlidir. Şimdi sorunumuz meslek liseleri, ikili eğitim modeli sayesinde çok hızlı bir şekilde eğitim sahibi olup mesleki yeterliliğimizi artırmamızdır. Çünkü görüyorsunuz buraya yatırımcılar geldiğinde bizler onların verimli, kalifiye işgücü ihtiyacını karşılayamıyoruz” dedi.

Yeni fabrika Pazarcık Sanayi Bölgesi’nde inşa edildi. Kostal Şirketi, VW, Peugeot, Daimler, Fiat, Ford, BMW, General Motors gibi ünlü marka otomobiller için yedek parçalar üretmektedir.

Kaynak: https://money.bg/investments/proizvoditelyat-na-avtochasti-kostal-otvori-vtori-balgarski-zavod-s-1700-rabotnitsi.html 

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 22.08.2017 09:35:00 (TSİ)

Ford Otosan'ın Bulgaristan'daki ikinci bayi ve servis merkezi Burgaz kentinde açıldı. Ford Otosan Uluslararası Satış Müdürü Selim Yazıcı, açılışta yaptığı konuşmada, stratejilerinin, üretimi Türkiye'de yapılan kamyonları Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde pazarlamak, böylece Türkiye'nin ihracatını artırmak olduğunu söyledi. Bulgaristan'daki ilk yatırımlarının başkent Sofya'daki bayi olduğunu belirten Yazıcı, "Lojistik yerlerini bu sene 5'e, gelecek sene ise 12'ye çıkartmayı planlıyoruz. 2020 yılına dek 3 kıtada 20 ülkeye aktif olarak hizmet vermeyi hedefliyoruz." dedi.

Ford Otosan'ın Burgaz'daki satış merkezinin ortağı Burgas Truck Genel Müdürü Pavlin Boşnakov da bayinin açılışını yapmadan önce 16 ağır taşıt sattıklarını söyledi ve "Türkiye'den iyi bir ortak bulduk." ifadesini kullandı.

Burgaz Belediye Başkan Yardımcısı Krasimir Stoyçev de Türkiye'den gelen Ford Otosan gibi güçlü sanayi temsilcileri sayesinde bölgede otomotiv sektörünün geliştiğini, Türk sermayesiyle istihdam yaratıldığını dile getirdi. Bulgaristan'ın kapılarının Türk yatırımcılara açık olduğunu belirten Stoyçev, Ford Otosan'ın bu alanda başarılı bir örnek olduğunu kaydetti.

Şirketin yılsonuna kadar Filibe, Varna ve Eski Zağra'da satış ve servis merkezleri açması bekleniyor.

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/otomotiv/ford-otosan-bulgaristanda-ikinci-bayisini-acti-/638557

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 22.08.2017 09:35:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki