Yükleniyor...
İçeriğe atla

Akıllı telefon satışları küresel ölçekte, 2017 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre gerileyerek, tüketicilerin cihazlarını yenileme konusunda yavaşladığı sinyalini verdi. Araştırma firması Gartner'a göre, 2017’nin son üç ayında yaklaşık 408 milyon akıllı telefon tüketicilere satıldı. Ancak bu satış miktarının 2016 yılının dördüncü çeyreğine göre %5,6 oranında azaldığı ve Gartner firmasının pazarı takip etmeye başladığı 2004'ten itibaren yaşanan ilk düşüş olduğu ifade ediliyor. 4G bağlantısı ve yüksek kaliteli kameralar gibi özelliklere yönelik talep güçlü olmasına rağmen, sadece artan iyileştirme özelliklerine sahip yeni ürünlerin, kullanıcıları bu ürünleri satın alma konusunda motive etmeyi başaramadığı değerlendirmesinde bulunuluyor.

Yeni akıllı telefonlara yönelik talebin yavaşlamasıyla birlikte akıllı telefon ve çip üreticileri, ‘’nesnelerin interneti’’, otonom otomobiller gibi halihazırdaki teknolojik deneyimlerini kullanabilecekleri alternatif ürünlere yönelmeye başladığı da ifade ediliyor.

Kaynak: Financial Times web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü
Yayımlama: 23.02.2018 04:03:00 (TSİ)

Emtia ticareti ile iştigal eden ve tarım yazılımları üreten The Seam şirketi, global pamuk endüstrisi için bir ‘ blokchain/blokzincir’ konsorsiyumu oluşturmakta olduğunu açıkladı. Şirket, IBM’in blokzincir teknolojisi üzerinde, özellikle hyperledger dokusunu kullanarak bir tedarik zinciri ve ticaret ekosistemi yaratmak için endüstri çapında bir işbirliği girişimi yürütmeyi düşünüyor.

Bir blokzincir, şirketlerin güven, hızı artırma ve müdahaleleri azaltma temelinde birlikte çalışmasını sağlayan güvenli, dağıtılmış ve değiştirilemeyen elektronik kayıt/defter tutma teknolojisi/çözümüdür.  "Akıllı Sözleşmeler" ile birleştirildiğinde blokzincir teknolojisi, akıllı sözleşmelerde tanımlanan şartlar karşılandığında, sınır ötesi global ticaret işlemlerinin para transferi veya diğer varlıklarla ödenmesini yoluyla sonlandırılmasını sağlayan güçlü çözümlere sahiptir.     

The Seam'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Mark Pryor, "Bu yeni teknoloji, tarladan kumaşa kadar olan süreçte tarım, finans ve teknoloji sektörlerinden birçok organizasyonun yer aldığı, birçok süreç, sistem ve işlemlerin gerçekleştirildiği pamuk endüstrisi için dönüşümsel olacaktır" dedi." The Seam, IBM'in yardımıyla global pamuk sanayine ve ilintili iş kollarına blokzincir sunacak konumdadır. " ilavesinde de bulundu.

Blokzincir teknolojisi, daha fazla katılımla daha değerli hale gelen ağ/network oluşturmanın faydaları temelinde geniş katılımı teşvik eder. IBM’in pamuk üreticisi ve tüketicisi bölgelerdeki elektronik ayakizi/altyapısı, blokzincir çözümlerinin kullanımına yön vermede etkin bir rol oynayacaktır.

IBM Araştırma Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Arvind Krishna, "Blokzincir pamuk endüstrisi değer zincirinde yenilikçiliği sağlamak için muazzam bir potansiyel sunuyor" dedi. IBM Blockzincir ve Hyperledger dokusunu kullanan bir konsorsiyum yaklaşımı, daha büyük bir verimlilik yaratmaya ve sektör ölçeğinde kapsamlı bir işbirliği oluşturabilecek sağlam bir sistemin temeli olarak hizmet sunabilir. "

The Seam'ın ortakları arasında ünlü Pamuk Lideri Calcot, Cargill, ECOM Agroindustrial Corporation Ltd., EWR, Inc., Louis Dreyfus Şirketi, Olam International, Parkdale Çırçır, Ham ve balyalanmış Pamuk Kooperatifleri Birlikleri bulunuyor.

Kaynak: coindesk web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

 

Yayımlama: 22.02.2018 03:37:00 (TSİ)

Uluslararası Kahve Örgütü (ICO-International Coffee Organization) son raporunu yayınladı.

Rapora göre, kahve fiyatları son 22 aydaki en düşük seviyesine Aralık 2017’de ulaştıktan sonra, Ocak ayında %1,4 oranında yükseldi. Bu yükseliş, kahve gruplarının tamamında görüldü. Aralık 2017’de küresel kahve sevkiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre %0,7 artarak 10,62 milyon çuvala yükseldi.

2017-2018 dönemi küresel üretimin, bir önceki yıla kıyasla %0,8 artarak 158,93 milyon çuval olacağı beklenmektedir.

2017-2018 hasat döneminde küresel kahve üretiminin Güney Amerika haricinde bütün bölgelerde artacağı tahmin edilmektedir. Afrika’d aki üretimin %4,7 artarak 17,93 milyon çuval, Asya ve Okyanusya’d aki üretimin %5,9 artarak 47,64 milyon çuval, Meksika ve Orta Amerika’daki üretimin %7,1 artarak 21,92 milyon çuval olacağı öngörülmektedir. Bu yükselişlerin, Güney Amerika’da beklenen %4,9 düşüş ve 71,44 milyon çuval üretimi dengeleyeceği ifade edilmektedir.

Kaynak: commodityonline.org, ico.org web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 22.02.2018 03:35:00 (TSİ)

İspanya’da, kuraklık ve diğer faktörlere bağlı olarak bu yıl gerçekleşen düşük narenciye rekoltesinin, çok yüksek talep olmamasına rağmen, fiyatların yükselmesine neden olduğu belirtildi. Valencia portakal üretimindeki düşüşün, beklenenden daha fazla olduğu ifade edildi. Narenciye işleme endüstrisinin, ürün azlığı nedeniyle fiyatları yükseltme eğiliminde olduğu vurgulandı.

Kaynak : freshplaza.com web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

 

Yayımlama: 22.02.2018 03:34:00 (TSİ)

AB’den ayrılmaya hazırlanan İngiltere ekonomisi 2017 yılında beklentilerin altında bir performans sergiledi. 2017 yılı dördüncü çeyrek büyümesi beklentilerin altında kalırken 2017 yılının tamamı için öngörülen %1,9’luk tahmin %1,7’ye revize edildi. İngiltere Merkez Bankası faizleri artırmayı düşünürken, büyüme verilerinin beklentilerin altında gelmesi, İngiltere ekonomisinin sağlamlığı hususunda şüphe oluşturdu.

2017 yılı için %1,7’ye revize edilen büyüme oranı, 2012 yılından bu güne olan en düşük büyüme oranı oldu.

Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 22.02.2018 10:54:00 (TSİ)

FED’in yayımlanan 30-31 Ocak 2018 toplantısının tutanaklarında, ABD ekonomisinin faiz artışlarına devam edilmesine ihtiyacı olduğu yönünde işaretler olduğu belirtildi. Enflasyon üzerinde daha olumlu bir duruşun sergilenmesi, yeni Fed Başkanı Jerome Powell’in faiz oranlarını artırmada meslektaşlarına yön vereceğine dair beklentiler arttı. FED tutanaklarına göre üyelerin büyük çoğunluğunun “Kısa vadeli ekonomik görünümün güçlenmesiyle faiz oranlarının kademeli olarak yukarı doğru ilerlemesinin uygun olacağı” düşüncesinde olduğu belirtildi. Ayrıca “devam eden ekonomik aktivite beklentileri ile birlikte enflasyonun 2018’de muhtemelen yukarı doğru hareket edeceği ve orta vadede %2 hedefine uyumlu bir görüntü sergileyeceği” yönünde bir destek sağladığı da belirtildi. Tutanaklar, üyelerin çoğunluğunun ekonomik görünümdeki tahminlerini yükselttiğini gösteriyor.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü
Yayımlama: 22.02.2018 10:53:00 (TSİ)

İsviçre’de e-ticaret değeri 2017 yılında % 10 artışla 7,4 milyar Avro oldu. Ciro B2C ve C2C alanlarında mal satışlarını kapsıyor, dolayısıyla hizmetler rakamın içinde yer almıyor.  Değerin 5,4 milyar Avrosu ülkenin çevrimiçi alışveriş sitelerinden, 1,4 milyar Avrosu yabancı çevrimiçi site alışverişlerinden ve 650 milyon Avrosu da açık arttırma ve pazaryeri alışverişlerinden oluşuyor. 2016 yılında yurtdışı sitelerden yapılan alışveriş tutarı 1,22 milyar Avro olarak kaydedilmişti. Gelire göre incelendiğinde, çevrimiçi siparişlerde en popüler ürünler;  multimedya, elektrikli ev aletleri, moda, gıda, vb.

Kaynak: https://ecommercenews.eu/ web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 22.02.2018 09:54:00 (TSİ)

Dow Chemical ve DuPont (DowDuPont) arasındaki birleşme, tarım sektöründeki inovasyonu hızlandırarak, tüm çiftlik ölçeklerine yardımcı olmanın yanı sıra gelecekteki zorlukların hızla üstesinden gelinmesini hedeflemektedir. Dow Chemical ve DuPont üretim hatlarının birleştirilmesinin, çiftçilerin artan talebi sürdürülebilir olarak karşılamaları için daha kapsamlı çözümler sunacağı değerlendirilmiştir. Kuraklık toleransı ve haşere direnci gibi özellikleri zenginleştirmek için bitkileri genetik olarak mühendisleştiren yeni bitki ıslah teknikleri ile tohum sektöründe inovasyonun daha hızlı şekilde gerçekleştirilebileceği ifade edilmiştir.  Çevreci Sivil Toplum Örgütleri ise zirai-kimyasallar sektöründeki son birleşme ile sektörün %70’inin üç büyük birleşmiş firmanın eline geçtiğine dikkat çekmektedir.

Kaynak: Euractiv web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 22.02.2018 09:36:00 (TSİ)

10-14 Şubat 2018 tarihleri arasında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Magic Show fuarına İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından Milli Katılım gerçekleştirilmiştir. Söz konusu fuara milli katılım ile 22, bireysel katılım ile 11 firmamız iştirak etmiştir.

Magic fuarı, gerek sergilenen ürün çeşitliliği, gerek alan büyüklüğü gerek katılımcı sayısı gerekse de ziyaretçi sayısı açısından ABD’nin ve dünyanın en önde gelen moda fuarlarından birisi olarak önem taşımaktadır. Magic fuarı, Las Vegas Convention Center ve Mandalay Bay Convention Center olmak üzere iki ayrı fuar merkezinde organize edilmektedir.

Las Vegas Convention Center merkezinde yer alan ve Konfeksiyon, Ayakkabı ve Aksesuar sektörlerinde orijinal marka sahipleri ile tedarikçilerin dünyadaki en büyük buluşma alanı olan Sourcing bölümünde 10’u milli ve 2’si bireysel olmak üzere toplam 12; ayakkabı ve çorap sektörlerinde gerek gelişmiş markalar gerekse gelişmekte olan markalar için uluslararası ayakkabı sergisi olan FN Platform bölümünde ise 5’i milli ve 3’ü bireysel olmak üzere toplam 8 firma ülkemizi temsil etmiştir. Ayrıca bunların dışında yine aynı merkezde yer alan WWD Magic bölümünde bayan giyim koleksiyonlarını sergileyen 2 firma ile aynı bölümün içinde yer alan çocuk giyimine yönelik Children’s Club kısmında 1 firma fuara bireysel katılım sağlamıştır.

Mandalay Bay Convention Center merkezinde hazır giyim tasarımcılarına yönelik olan Stitch bölümünde 4’ü milli ve 2’si bireysel olmak üzere toplam 6; sadece bayan denim ve aksesuarlarına odaklanan Project Womens bölmünde milli katılım sağlayan 2 firma ve erkek giyim koleksiyonlarının sergilendiği The Collective bölümünde 1’i milli ve 1’i bireysel olmak üzere toplam 2 firma yer almıştır.

 

Yayımlama: 22.02.2018 09:11:00 (TSİ)

Kanada en büyük ticaret ortağı ABD'nin çelik ithalatına ek vergi getirme planından etkilenmeme konusunda iyimserliğini koruyor. ABD Ticaret Ofisinin sektöre yönelik muhtemel tedbir uygulanacak ülkeler arasında Kanada’nın adını zikretmemesi, ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatında en yüksek paya sahip olan ülke yetkililerinin iyimser bir beklentiye girmesine neden oldu. Muhtemel senaryolar arasında çelikle ilgili olarak aralarında Rusya ve Çin’in de bulunduğu 12 ülkeye yönelik tedbir uygulanması, bununla birlikte Kanada ve Japonya gibi müttefiklerin hariç tutulması yer alıyor. Bilindiği üzere, ABD yönetiminin Nisan ortasına kadar uygulanacak ilave vergilerin kapsamına ilişkin bir karar alması gerekiyor. Ancak, sektöre yönelik alınacak korumacı tedbirlerin diğer ülkeler tarafından misilleme ile karşılık bulması ve ticareti olumsuz yönde etkilemesi küresel ticaret savunucularını kaygılandırıyor.

Kaynak:  Bloomberg web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 21.02.2018 05:27:00 (TSİ)

Organik Tarım Araştırmaları ve Yaygınlaştırma Girişimi’nin (OREI – Organic Agriculture Research and Extension Initiative) fon kaynaklarını arttırma amacı taşıyan Organik Tarım Araştırma Yasası bazı senatörlerce tanıtıldı.

Bu yasanın, OREI’ı 2023 yılına kadar yeniden yetkilendirip, fon miktarının gelecek 5 yıl içinde kademeli olarak 50 milyon dolara çıkmasını sağlayacağı belirtildi.

Organik endüstrisinin geçtiğimiz yıllardan bu yana çok büyüdüğü ve organik ürünlere olan tüketici ilgisinin artmaya devam edeceği, yerli organik üretimin organik ürün talebinin gerisinde kaldığı ifade edildi.

OREI’nin halihazırda organik tarımsal araştırmalara odaklanan tek federal program olduğu vurgulandı ve bu Girişimin, Tarım Yasası tarafından tanımlanan 8 amacı olduğu belirtildi:

1- Organik tarımsal üretim, yetiştirme ve işleme yöntemlerinin geliştirilmesi ve geliştirilmesinin kolaylaştırılması.

2- Organik tarımsal üretim ve yöntemlerin potansiyel ekonomik faydalarını üreticilere, işletmelere ve kırsal topluluklara değerlendirilmesi.

3- Organik olarak yetiştirilen işlenmiş ve işlenmemiş tarım ürünleri için uluslararası ticaret fırsatlarının keşfedilmesi.

4- Organik ürünler için istenen özelliklerin belirlenmesi.

5- Organik tarımın yaygınlaştırılmasına yönelik pazarlama ve politika kısıtlamalarının belirlenmesi.

6- Üretim, pazarlama, gıda güvenliği, sosyo-ekonomik koşullar ve çiftlik işletme yönetimi ile ilgili araştırmalar da dahil olmak üzere, organik çiftliklerin çalışması için gözlem, deney ve inovasyonu vurgulayan ileri tarımsal araştırma ve geliştirmenin yürütülmesi.

7- Organik olarak üretilen tarım ürünleriyle ilgili optimum koruma ve çevre sonuçlarının incelenmesi.

8- Organik tarım için özellikle uygun olan yeni ve geliştirilmiş tohum çeşitlerinin geliştirilmesi.

Kaynak: potatobusiness.com web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

 

Yayımlama: 21.02.2018 05:09:00 (TSİ)

Uluslararası Enerji Ajansının Dünya Enerji Görünümü 2017 Raporunda, dünya enerji sisteminde büyük değişikliklerin görülmeye başladığı belirtiyor. Söz konusu değişiklikler 4 ana başlıkta değerlendiriliyor:

 2016 yılında temiz enerji teknolojilerinin dağılımında hızlanma ve maliyetlerinde düşme kaydedildiği belirtiliyor. Güneş enerjisi üretim kapasitesi ise diğer yenilenebilir enerji türlerine göre daha yüksek düzeyde gerçekleşti. 2010’ dan itibaren güneş paneli maliyeti %70, rüzgar enerjisi üretim maliyeti %25 ve batarya üretim maliyetleri %40 düşüş kaydetti. Öte yandan, tüketicilerin elektrik harcamaları ise giderek artmakta olup, 2016 yılında dünya genelinde gerçekleştirilen elektrik harcamalarının neredeyse petrol harcamalarıyla aynı düzeye geldiği ifade ediliyor. Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin’in temiz enerjiye dönük ve hizmet yoğunluklu bir yapıya yönelmesinin gelecekte dünya enerji görünümünü değiştireceği değerlendiriliyor. ABD’nin petrol ve kaya gazı üretiminde yaşanan artışın devam etmesi, düşük satış fiyatlarına rağmen, ülkenin dünyadaki en büyük petrol ve gaz üreticisi olma konumunu güçlendiriyor.

Kaynak: İEA web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel 

Yayımlama: 21.02.2018 11:56:00 (TSİ)

Uluslararası Enerji Ajansı’nın Yönetim Kurulu, Dr. Fatih Birol’u ikinci kez İcra Direktörü olarak seçti. Oybirliği ile seçilen Birol, dört yıl daha İcra Direktörü olarak görev yapacak. Birol’un yönetiminde, Uluslararası Enerji Kurumu yeni bir modernizasyon stratejisi yürütüyor. Söz konusu stratejinin üç temel bileşeni bulunuyor. Bunlardan ilkini, Ajans’ın kapılarını gelişmekte olan ülkelere açmak oluşturuyor. Zira, gelişmekte olan ülkelerin enerji talebi 2015 yılında küresel talebin %40’ını teşkil ederken, günümüzde bu oran %70 seviyesine yükselmiş durumda. Strateji’nin diğer bileşenleri ise, enerji güvenliği hususunu petrol ile sınırlamayarak elektrik ve doğal gazı da kapsayacak şekilde genişletmek ve Uluslararası Enerji Ajansı’nı küresel temiz enerji merkezine dönüştürmek.

Kaynak: International Energy Agency web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 21.02.2018 11:51:00 (TSİ)

Günümüzde 3 milyon olan elektrikli araç sayısının 2040 yılında 320 milyon olacağını toplam araç sayısının da 2 milyar olacağını tahmin eden BP, araçlar için günümüzde 18,7 milyon varil olan günlük petrol tüketiminin 2040 yılında 18,6 milyon varil olacağını tahmin etmektedir.

BP ayrıca, günümüzde %4 olan toplam enerji üretimi içerisindeki yenilenebilir enerji payını 2040 yılında %14’e yükseleceğini tahmin etmektedir.

Kaynak : Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 21.02.2018 11:00:00 (TSİ)

Bakanlığımız TOBB ve TIM koordinasyonunda, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği organizasyonu ve;

- Mersin, Erdemli, Anamur, Tarsus ve Mut Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 27 Mart 2018 tarihinde Akdeniz İhracatçı Birliklerinde

- Adana Ticaret Odası ve Adana Ticaret Odası işbirliği ile 28 Mart 2018 tarihinde Adana TicaretOdasında

- Antakya Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliği ile 29 Mart 2018 tarihinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odasında,

"Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlenecektir. Seminerler, Bakanlığımız tarafından İhracatta uygulanan Destek Programları, Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları ve Ticarette Teknik Engeller konularını kapsamaktadır.

Seminer Bilgisi: 27 Mart 2018 – Akdeniz İhracatçı Birlikleri (13.00 – 16.15)

                            28 Mart 2018 – Adana Ticaret Odası (13.00 – 16.15)

                            29 Mart 2018 – Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (13.00 – 16.15)

Ayrıntılı Bilgi İçin

Arif ŞAHİN
T.C. Ekonomi Bakanlığı
İhracat Genel Müdürlüğü
Ticari Bilgi ve İletişim Hizmetleri Daire Başkanlığı Şube Müdürü
Kat: 8 No: 26 Söğütözü, 06510 Çankaya/Ankara
Telefon: 0 312 204 86 85
E – Posta: sahinarif@ekonomi.gov.tr

Şebnem TİNLİ
Akdeniz İhracatçı Birlikleri
Şube Müdürü
Tel:      (324) 325 37 37 /1130
Faks:   (324) 325 41 42
E – Posta: sebnemtinli@akib.org.tr

Yayımlama: 20.02.2018 01:34:00 (TSİ)

Hintli Tata Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Natarajan Chandrasakaran, yaptığı açıklamada 110 şirketle faaliyet gösteren holdingin, zayıf performans gösteren şirketlerini satacağını belirtti. Chandrasakaran, masa tuzundan, zırhlı araçlara ve yapay zekâya kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren grubu daha güçlü bir yapıya kavuşturma konusunda kararlı olduğunu ifade etti. Şirketin son dönemdeki zayıf finansal performansının bu konudaki tartışmaları alevlendiği biliniyor. Tata’nın bilişim teknolojileri sektöründe başarılı bir performans sergileyen Tata Danışmanlık Hizmetler şirketi dışarda bırakıldığında, grup içindeki diğer şirketlerin toplam net karı %72 oranında azalıyor. Tata Danışmanlık Hizmetlerinin küresel şirketlere yaptığı büyük satışların, şirketin Tata Çelik ve Tata Motor gibi diğer büyük gruplarındaki zayıf performansı maskelediği belirtiliyor. 54 yaşındaki Chandrasakaran, şirketin yatırımlarını geri çekeceği alanlar konusunda yorumda bulunmazken, daha küçük ve tali şirketlerin satış işlemlerinin hâlihazırda başladığını belirtti. Satış işlemlerinin, ilaç araştırma ve iş destek hizmetleri şirketlerini kapsadığı belirtiliyor. Analistler, Hint bilişim teknolojileri sektörünün düşük maliyetli iş gücü avantajının sektör otomasyona geçtikçe erimesi sebebiyle Tata Danışmanlık Hizmetleri’ne olan bu bağımlılığın tehlikeli hale geldiği konusunda uyarıda bulunuyor. Buna karşılık Chandrasekaran, Tata Danışmanlık Hizmetleri’nin bu sürece iyi hazırlandığını, sektörün robotik ve derin öğrenme uygulamalarına geçişinin şirket için daha da çok fırsat yarattığını, çünkü bu sürecin daha fazla beceri ve uzmanlık gerektirdiğinin altını çizdi.

Kaynak: Financial Times web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 20.02.2018 11:31:00 (TSİ)

Bakanlığımız TOBB ve TIM koordinasyonunda, İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İİB) Genel Sekreterliği organizasyonu ve;

  • Gerede Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 12 Mart 2018 tarihinde Gerede - Bolu’da,  
  • Düzce Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 13 Mart 2018 tarihinde Düzce’de,  
  • Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 14 Mart 2018 tarihinde Sakarya’da, 
  • Kocaeli Sanayi Odası işbirliği ile 15 Mart 2018 tarihinde Kocaeli’nde ve
  • Gebze Ticaret Odası işbirliği ile 16 Mart 2018 tarihinde Gebze-Kocaeli’nde,

"Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlenecektir. Seminerler, Türk EXIMBANK İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları, Döviz Kazandırıcı Hizmetler ve Bakanlığımız tarafından İhracatta uygulanan Destek Programları konularını kapsamaktadır.

Tarih: 12-16 Mart 2018, Saat: 12.30-18.30

Yer: 12 Mart 2018 - Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu

       13 Mart 2018 - Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu

       14 Mart 2018 - Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu

       15 Mart 2018 - Kocaeli Sanayi Odası Toplantı Salonu

       16 Mart 2018 - Gebze Ticaret Odası Toplantı Salonu

 

Ayrıntılı Bilgi İçin:

M.Levent ÇAMLIBEL
Ekonomi Bakanlığı
İhracat Genel Müdürlüğü
Tel       :0 312 204 84 15
E-Posta: camlibelm@ekonomi.gov.tr

Necati KORKMAZ
İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği
Şube Müdürü
Çobançeşme Mevkii, Sanayi Caddesi Dış Ticaret Kompleksi C Blok
Yenibosna / İstanbul  34197      
Tel      : 0.212 454 06 98 
Fax     : 0.212 454 05 01
E-Posta:egitim@iib.org.tr; nkorkmaz@iib.org.tr

 

 

Yayımlama: 20.02.2018 11:19:00 (TSİ)

Almanya'da kurumsal yatırımcı ve analistlerin ekonomiye duyduğu güveni ölçen ZEW endeksi beklentilerin üzerinde geldi. ZEW Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, Alman yatırımcıların Avrupa'nın en büyük ekonomisinin görünümüne ilişkin eğilimlerini gösteren beklenti endeksi, Şubat ayında 17,8 puana geriledi. Analistlerin tahmini bir önceki ay 20,4 olan endeksin 16 puana gerileyeceği yönündeydi. ZEW cari endeksi de 95,2 puandan 92,3 puana geriledi.

Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 20.02.2018 10:52:00 (TSİ)

Bakanlığımız TOBB ve TIM koordinasyonunda, Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği organizasyonu ve;

- Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliği ile 19 Mart 2018 tarihinde Kastamonu’da

- Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 20 Mart 2018 tarihinde Zonguldak’da,

- Devrek Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 21 Mart 2018 tarihinde Devrek’te,

- Karabük Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 22 Mart 2018 tarihinde Karabük’te

"Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlenecektir. Seminerler, Bakanlığımız tarafından İhracatta uygulanan Destek Programları ve Ülke Masaları konularını kapsamaktadır.

Seminer Bilgisi:  19 Mart 2018 – Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (14.00 – 16.30)

                             20 Mart 2018 – Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (14.00 – 16.30)

                             21 Mart 2018 – Devrek Ticaret ve Sanayi Odası (14.00 – 16.30)

                             22 Mart 2018 – Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (14.00 – 16.30)                          

Ayrıntılı Bilgi İçin

Arif ŞAHİN
T.C. Ekonomi Bakanlığı
İhracat Genel Müdürlüğü
Ticari Bilgi ve İletişim Hizmetleri Daire Başkanlığı Şube Müdürü
Kat: 8 No: 26 Söğütözü, 06510 Çankaya/Ankara
Telefon: 0 312 204 86 85
E – Posta: sahinarif@ekonomi.gov.tr

Şahin KURUL
Karadeniz İhracatçı Birlikleri
Şube Müdürü
Hacı Hüseyin Mahallesi, Atatürk Bulvarı 19/E, 28100 Giresun
Tel:      (454) 216 24 26
Faks:   (454) 216 48 42
E – Posta: skurul@kib.org.tr

Yayımlama: 20.02.2018 09:55:00 (TSİ)

Yılda 2 kez düzenlenen “the MICAM” fuarı 11 – 14 Şubat 2018 tarihleri arasında Milano/İtalya’da gerçekleştirilmiştir.

The MICAM fuarına, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İTKİB) tarafından Milli Katılım organizasyonu gerçekleştirilmiş, fuara ülkemizden ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren 30 firma 1037 m2 ile Milli Katılım kapsamında katılım sağlamıştır. Ayrıca, yine ülkemizden 7 firma da 324 m2 ile bireysel katılım kapsamında fuara iştirak etmiştir. 32 m2 ‘lik bir stant ile fuarda yer alan İTKİB tarafından Türk firmaların tanıtımı gerçekleştirilmiş, sorunlarına yardımcı olunmuş ve destek verilmiştir.

Yayımlama: 20.02.2018 08:48:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki