Yükleniyor...
İçeriğe atla

İran Uluslararası Hazır Giyim Fuarı (International Ready To Wear) 05 – 08 Aralık 2017 tarihleri arasında Tebriz/İran’daki Tebriz Uluslararası Fuar Merkezinde (Tebriz International Exhibition Center) Shahriyar Pavillionda gerçekleştirilmiştir. Bakanlığımızca, yabancı firma katılımlı sektörel fuar olarak desteklenen söz konusu fuara; İran, Hindistan ve Suriye’den firmalar tarafından da katılım sağlanmıştır. Fuar için, 55.000 metrekare sergi alanı içerisinde 2.856 metrekare kapalı alan ayrılmıştır.

İran Uluslararası Hazır Giyim Fuarına ülkemizden; bay ve bayan hazır giyim, abiye, iç giyim, tesettür giyim ve deri gibi alanlarda faaliyet gösteren 21 katılımcı firma kendilerine tahsis edilen 632 metrekarelik stant alanı ile yabancı firma katılımlı sektörel fuara iştirak etmiştir. Fuarı, dört gün boyunca 10.000’den fazla ziyaretçi ziyaret etmiştir.

Yayımlama: 13.12.2017 03:44:00 (TSİ)

10-12 Aralık 2017 tarihleri arasında Mısır’ın Kahire kentinde “ Autotech” 24. Otomotiv Teknolojileri, Yedek Parça ve Aksesuarları Fuarı düzenlenmiştir.

Kahire Uluslararası Konferans Merkezi’nde (Cairo International Conference Center - CICC) düzenlenmiş olan söz konusu fuarın Milli Katılım organizasyonu Senexpo Uluslararası Fuarcılık A.Ş. tarafından gerçekleştirilmiştir. Söz konusu fuara ülkemizden milli katılım kapsamında 9 (dokuz) firma iştirak etmiş olup ülkemiz firmalarından bireysel katılım olmamıştır.

Otomotiv yedek parça, aksesuar, servis hizmetlerinin sergilendiği fuarda Türkiye’nin yanı sıra, Çin, Hindistan, İtalya, Kore, Mısır ülkelerinden firmalar yer almışlardır.

Yayımlama: 13.12.2017 03:43:00 (TSİ)

Emtia üretimine ve ticaretine ilişkin faaliyet gösteren Glencore, 2018 yılına ilişkin büyüme planını açıkladı. Glencore, 2018-2020 yıllarını kapsayan dönemde yılda 1,2 milyar dolar harcayarak bakır, çinko, nikel ve kömür madenlerini genişletmeyi planlıyor. Şirketin maden, petrol ve diğer emtialara ilişkin ticarette büyük bir oyuncu olması nedeniyle, yatırım planları pek çok diğer yatırımcı tarafından da yakından takip ediliyor.

Glencore, bataryalarda kullanılan bakır, kobalt ve nikelin büyük bir üreticisi konumunda. 2020 yılına kadar, şirketin kobalt üretimini ikiye katlayarak 60.000 ton seviyesine çıkarması planlanıyor. Ayrıca, Glencore Avustralya’da bulunan “Lady Loretta” isimli madende çinko üretimine 2018 yılında yeniden başlayacak.

Kaynak: Financial Times web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 13.12.2017 11:31:00 (TSİ)

Domates ürünlerinde dünyanın ikinci büyük ithalat bölgesi olan Uzakdoğu, küresel ithalatın % 9'unu gerçekleştirmektedir. Uzakdoğu ülkeleri tarafından ithal edilen domates ürünlerinin miktarı, bölgeyi küresel endüstri için son derece önemli bir pazar ve dünya ticaretinde önemli bir odak noktası haline getirmektedir.

Uzakdoğu Bölgesinin domates ürünleri ihtiyacının yaklaşık %82’si ithalatla karşılanmaktadır. Geçtiğimiz üç pazarlama yılında, bölgenin domates salçası ithalatı ortalama 241 000 ton olarak gerçekleşmiş olup, söz konusu ithalatın %53’ü Japonya tarafından yapılmıştır.

Kaynak: Tomato News web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 13.12.2017 11:08:00 (TSİ)

Birleşik Arap Emirlikleri’nde, daha fazla doğrudan yabancı yatırım çekmek ve ülke ekonomisini canlandırmak amacıyla e-ticaret serbest bölgesi kuruluyor. Dubai Uluslararası Havaalanının yanında bulunan serbest bölgenin, yerel ve uluslararası ulaşım yollarına bağlantısı olduğu ifade ediliyor. Bölgenin kargo ve lojistik hizmetleri ile entegre bir altyapı imkanı sağlayacağı ifade edilirken, bu bütüncül yapının farklı liman ve bölgelere kolay erişim imkanı sağlayarak tedarik zinciri maliyetlerini azaltacağı belirtiliyor. Bölgenin toplam alanının 427.000 metre kare olacağı ve ofis alanları, lojistik birimleri, kiralanabilir alanlar ile altyapı ve park alanlarından oluşacağı ifade ediliyor. Ayrıca e-ticaret serbest bölgesinin iş, lojistik ve sosyal olmak üzere toplamda üç kümeye bölüneceği belirtiliyor. İş kümesinin 108 bin metre karesi kiralanabilir alan olmak üzere toplamda 136 bin metre kareden oluştuğu ve söz konusu alanda 13 ofis binası bulunacağı ifade ediliyor. Lojistik kümesinin toplamda 84 lojistik birime sahip olacağı ifade edilirken, söz konusu kümenin en önemli özelliğinin çatısında bulunan çevre dostu güneş panelleri olduğuna dikkat çekiliyor. Sosyal kümenin ise sanat galerileri, lüks restoranlar ve kafeler ile diğer tesislerden oluşacağı belirtiliyor. e-Ticaret serbest bölgesinin, antrepo, lojistik, elektronik ödeme, bilgi teknolojileri, müşteri hizmetleri ve diğer ilgili konularda e-ticaret sektörünü destekleyici tüm imkanlara sahip olacağı vurgulanırken, bölgede yabancı mülkiyetine izin verileceği belirtiliyor. Bölgenin e-ticaret alanında çalışan genç girişimcileri ve yeni girişimleri teşvik edeceği düşünülüyor.

Kaynak: Live Trading News web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 12.12.2017 03:10:00 (TSİ)

Pakistan Standartlar ve Kalite Kontrol Kurumu ülkede açıkta satılan yemeklik yağ satışına yasak uygulama kararı aldı. Pakistan Standartlar ve Kalite Kontrol Kurumu, Pakistan Tüketiciler Birliği, Malezya Palm Yağı Kurulu ve Sindh Hükümeti koordinasyonunda düzenlenen 10. Tüketici Gıda Güvenliği ve Kalite Konferansı’nda bulunan Pakistan Standartlar ve Kalite Kontrol Kurumu Genel Direktörü Khalid Siddiqui konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, ülkede açıkta kayıt dışı olarak satılan yemeklik yağ ve saf yağ satış yasağına ilişkin gazetelerde bilgilendirici tanıtım materyallerine yer verildiğini ifade etti.

Khalid Siddiqui buna ek olarak saf yağ ve yağ üretiminin Pakistan Standartlar Ve Kalite Kontrol Kurumu’nun belirlediği standartlara uygun olarak yapılması gerektiğini; ülkedeki tek ulusal standartlar kurumu olarak, standartları sağlamayan tezgâh altı ürünlerin farkında olduklarını vurguladı. Kurum Genel Direktörü Khalid Siddiqui kuralları ihlal edenleri, ilgili yasalar çerçevesinde cezalandırılacakları konusunda uyardı. Yapılan bazı tahminlere göre, Karaçi’de her gün 400 tona yakın standart altı kaçak yemeklik yağ ve saf yağ satışı yapılmakta ve tüketicilerin hayatları tehlikeye atılmaktadır.

Bahse konu toplantıda açıklamalarda bulunan Khalid Siddiqui, Pakistan Standartlar Ve Kalite Kontrol Kurumunun sahtecilik yapan kişilerin peşini bırakmayacağını ve durumu kontrol altına alacağını belirtti.  Başbakan Sindh’in Bilim ve Teknoloji Konularındaki Yardımcısı olan Dr Sikandar Ali Shoro ise yaptığı açıklamada, Sindh Hükümeti’nin, kamu güvenliği ve sağlığı ile ilişkili konulara büyük önem atfettiğini vurguladı.

Konferans katılımcıları, gıda güvenliği konusunun gıdadan bulaşan hastalıklardan mustarip olan milyonlarca kişiyi ilgilendiren küresel bir problem olduğunu, Dünya Sağlık Örgütü’nün konuyu en yaygın sağlık problemlerinden biri ve düşük ekonomik verimliliğin önemli bir sebebi olarak gördüğünü vurguladılar.

Konferans katılımcılarından olan Pakistan Tüketiciler Birliği Başkanı Kaukab Iqbal, gıdaların güvenliği ve kalitesinin üretim, işleme, depolama ve dağıtım zinciri boyunca ele alınması gereken bir konu olduğunun altını çizdi ve Pakistan başta olmak üzere tüm Asya genelinde yüksek kalitede ve güvenli gıda tedarikçilerine acil ihtiyaç olduğunu bu durumun küçük ve orta ölçekli gıda işletmelerine işlerini büyütebilmeleri için önemli bir fırsat sunduğunu ifade etti.

Kaukab Iqbal bunlara ek olarak, güvenli gıda arzının sektörler arası çaba gerektiren, üreticiler, tüccarlar, sanayi ve kamu kurumlarının temsilcilerinin aktif işbirliği olmadan hayata geçirilemeyecek bir konu olduğunu belirtti ve her gıda işletmesinin ürettikleri gıdaların güvenli ve insan sağlığına uygun olduğu konusunda kendi denetimlerini yapmasını gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Daily Times web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 12.12.2017 11:46:00 (TSİ)

Bu sene ilki gerçekleştirilen “Manufacturing Türkmenistan Makina ve Yan Sanayi Fuarı”, 2-5 Aralık 2017 tarihleri arasında Aşkabat’ta düzenlenmiştir. Bakanlığımızca milli katılımı desteklenen fuara toplam 75 firma katılım sağlamış olup ortalama 4800 ziyaretçi anılan fuara iştirak etmiştir.

So Fuar Ltd. Şti. tarafından Milli Katılım organizasyonu gerçekleştirilen “Manufacturing Türkmenistan” fuarına ülkemizden gıda ve ambalajlama makina ve yan sanayisi alanlarında faaliyet gösteren 34 firma katılım sağlamıştır. Türk firma standlarının Türkmenistan Devleti temsilcileri ile iş adamlarınca ziyaret edildiği gözlemlenmiştir. 

Yayımlama: 11.12.2017 04:57:00 (TSİ)

Tavukçuluk Hayvancılık ve Süt Endüstrisi sektöründeki en önemli fuarlardan biri olan ve bu yıl 16. defa organize edilen Iran Plex fuarı, 04-07 Aralık 2017 tarihlerinde Tahran’da düzenlenmiştir

Bakanlığımız tarafından Türk firmalarımızın milli ve bireysel katılımlarının desteklendiği söz konusu fuarın milli katılım organizasyonu Merkür Fuarcılık tarafından yapılmıştır. Söz konusu fuara ülkemizden 10 firma toplamda 298 metrekare ile milli katılım olarak iştirak etmişlerdir. Firmalar kendilerine tahsis edilen alanda süt sağma makineleri, yem makineleri ve kümes hayvanları işleme ekipmanları gibi ürünlerini sergilemiş ve tanıtımlarını gerçekleştirmişlerdir.

30.000 m2’lik alanda gerçekleştirilen fuara, yaklaşık 25 ülkeden 300’ün üzerinde katılımcı  iştirak etmiştir. Fuarda, tavukçuluk ürünlerinin sergilendiği, yem makinelerinin yer aldığı, süt endüstrisine yönelik ürünlerin sergilendiği salonlar da dahil olmak üzere 14 ayrı salonda tanıtım yapılmıştır. Fuar, söz konusu sektörlerde büyük potansiyel vadeden İran pazarındaki yerel üreticiler başta olmak üzere Irak ve Afganistan gibi çevre ülkelerden gelen katılımcılar tarafından yoğun ilgi görmüştür.

 

Yayımlama: 11.12.2017 04:56:00 (TSİ)

Bitkisel yağ fiyatları, hükümetin yenilebilir yağ üreticilerini ithalat vergilerinde keskin bir artış yoluyla destekleme kararını takip eden iki gün içinde yükseldi.

Hükümet 18 Kasım’da bütün yenilebilir yağları kapsayacak şekilde gümrük vergisini neredeyse iki kat artırdı. Ülkede soya fiyatları iki haftanın içinde %7 yükseldi. Hint tohumu, kolza yağı ve yer fıstığı yağı fiyatları ise sırasıyla %2,7, %6,41 ve %2,27 seviyesinde arttı.

Alınan önlem, yenilebilir yağ üreticilerinin Kasım ayında %30-35 seviyelerinde olan düşük işleme kapasitelerini arttıracakları bir fırsata çevirdi. Uygulanan bu dış ticaret politikası, “Soya Ürünü İçin Ticaret Planı”na da katkı sağladı.


Kaynak:  commodityonline web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 08.12.2017 01:59:00 (TSİ)

Dünyanın en büyük nikel üreticisi olan Brezilyalı maden şirketi Vale, önümüzdeki beş yıllık nikel üretim tahminini aşağı çekmiştir. Bununla birlikte Vale, elektrikli araçlara talebin artmasına bağlı olarak nikel talebinin de uzun dönemde artış eğiliminde olacağına inandığını belirtmektedir.

Vale, şirketin önümüzdeki yıla ilişkin üretim tahminini %15 aşağı çekerek 263 bin tona indirmekle birlikte New Caledonia’daki madene ilişkin yatırımcı arayışını sürdürdüğünü açıklamıştır. Pasifik adası olan New Caledonia’daki maden için önümüzdeki dört yıllık süreçte yaklaşık 500 milyon dolarlık yatırım gerektiği belirtilmektedir. 2017’de küresel otomotiv pazarının %1’ini oluşturan elektrikli araçların payının 2025’te %7-20 aralığında olacağını değerlendiren şirket yönetimi, söz konusu araçların akülerinin üretiminde kobalt ve lityumla birlikte temel girdi niteliğinde olan nikelin de talebinin artacağını tahmin etmektedir. 


Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 07.12.2017 04:44:00 (TSİ)

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 1 Aralık 2017 tarihinden geçerli olmak üzere 8 haneli GTİP bazında sıralanan 187 kalem ürün için MFN (En çok kayrılan ülke ) bazında gümrük vergilerinde indirime gidildiği Çin Maliye Bakanlığı tarafından açıklanmıştır.

Söz konusu açıklamada anılan vergi indiriminin Çin Hükümeti (Devlet Konseyi) talimatıyla gerçekleştirildiği ve nihai tüketicilerin daha fazla çeşitte ürüne daha düşük fiyatla ulaşmaları maksadı ile gerçekleştirildiği belirtilmektedir. Söz konusu indirim ile mezkûr ürünlerdeki ortalama gümrük vergisi yükünün ortalama olarak %17,3 den %7,7’ye gerilediği belirtilmektedir. 

İndirim kapsamına giren başlıca ürünler; çeşitli sert kabuklu meyveler,  balıklar, dondurulmuş yengeç ve diğer su ürünleri, bebek mamaları, sade makarna, sosisler,  işlenmiş meyve sebzeler, mineral sular, ilaçlar, kozmetik ürünler, bavul ve çantalar kadın ve erkek hazır giyim ürünleri, ayakkabılar, buzdolabı, elektrikli küçük ev aletleri, peçeteler ve hijyenik ürünler,   şampuan ve diğer kişisel bakım ürünleridir..

 

İndirim kapsamına giren ürünler ve indirim miktarları aşağıda verilmekte olup in hakkındaki ayrıntılı listeye Bakanlığımız www.ekonomi.gov.tr adresindeki internet sayfasından İhracat/ Ülke masaları / Çin Halk Cumhuriyeti/Ekonomik Görünüm/ Pazar İle İlgili Bilgiler sekmelerini izleyerek ve aşağıda verin bağlantı adresini tıklayarak ulaşılabilmektedir. https://www.ekonomi.gov.tr/portal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pages/content/htmlEditor.jspx?id=EK-159946&_afrLoop=11892838863255229&_afrWindowMode=0&_afrWindowId=11w5gaxc5b&_adf.ctrl-state=83iu23v9j_2431#!%40%40%3F_afrWindowId%3D11w5gaxc5b%26_afrLoop%3D11892838863255229%26id%3DEK-159946%26_afrWindowMode%3D0%26_adf.ctrl-state%3D83iu23v9j_2435

Kaynak: T.C. Pekin Ticaret Müşavirliği, Çin Halk Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı

Yayımlama: 07.12.2017 04:41:00 (TSİ)

BCG tarafından desteklenen Facebook ortak kurucusu Eduardo Saverin'in yatırım şirketi B Capital, ülkedeki ilk anlaşma niteliğindeki, akıllı satış ödeme noktası şirketi Mswipe'ye yatırım yaparak, Hindistan'a adım attı. ABD-Asya fonu, DSG Tüketici Ortakları ile birlikte Bangalore merkezli Mswipe'e geçen yaz duyurulan Series D turuna doğru 10 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştır. Başlangıçta 31 milyon dolarlık bir paya sahip olacak yatırımın tüm tur tamamlandığında 40 milyon doları aşması beklenmektedir. 2011 yılında kurulan Mswipe, toplam değeri65 milyon dolardır. Şirketin misyonu, Hindistan'da finansal hizmetlerin kullanımını yaygınlaştırmaktır. Yani, daha yeni teknolojik ürünler olan tüketici cüzdanlarına geçmek gibi bir takım yeniliklerden ziyade Mswipe, mütevazı bir şekilde mevcut işletimin satış işlemlerini artırmak peşindedir. Şirket, işlemlerden alınan komisyon ve masrafları azaltmak amacıyla kendi müşterilerine mevcut yapıyı kullanmak yerine daha yenilikçi hizmetler sunmaktadır. Örneğin, geleneksel hizmet sağlayıcıların sundukları POS cihazlarından daha hafif ve uygun fiyatlı POS cihazların üretimini kendi yaparak müşterilerine vermektedir. Mswipe kurucusu ve CEO'su Manish Patel, TechCrunch'a yaptığı açıklamada, firmasının ödeme işlemlerinde diğer firmaların kullandığı geleneksel (ve biraz da güvenilmez) telefon ağları sistemini kaldırarak yerine daha güvenilir ara hizmet sunucusu olmaya odaklandığını söylemiştir. Başlangıçta fazla temsil edilmeyen KOBİ'leri ve orta ölçekli perakendecileri hedef almışken bugün dha geniş bir kitleye ve büyük firma şeklindeki müşterilere de hitap etmeyi hedeflemiştir. Sn. Patel, POS terminallerinin bütün bir ülkede ancak 2,5 milyon olduğunu ve eski teknolojilerle işletildiğini, 80 milyon nüfusu ile Türkiye’de bile bu rakamdan daha fazla ve daha gelişmiş POS ödeme terminallerinin bulunduğunu belirtmiştir. Ayrıca Sn. Patel, 200 milyona yakın mobil telefon kullanıcısının olduğu Hindistan’da çevrimiçi ödeme imkânlarının bu koşullarda geliştirilmesinin gerçekçi olmadığını ifade etmiştir. Buna göre, Mswipe POS terminalleri Google Tez, Samsung Pay ve UPI gibi dijital cüzdanlardan ödeme sistemlerini kabul ediyorken, Hint hükümeti de söz konusu hizmetlerden ödeme hizmeti verme protokolünü desteklemektedir. Ödemelerin ötesinde, Mswipe ayrıca KOBİ finansman seçeneklerine de katkı vererek, envanter yönetim sistemi ve diğer temel ticari hizmetleri de sunmaktadır. B Capital, California ve Singapur'daki ofisler ile birlikte yaklaşık 180 milyon dolarlık toplam fon büyüklüğüne sahiptir. Şimdiye kadarki anlaşmalar ile lojistik konusunda da bir başlangıç yapan şirket, Güneydoğu Asya'da Ninjavan, Singapur'da CXA sigorta şirketi, healthtech şirketleri SilverCloud Health, Evidation Health ve Bright.md yatırımları da bulunmaktadır.


Kaynak: Techcrunch web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 07.12.2017 03:29:00 (TSİ)

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Toprak Gününde toprakta bulunan karbon stoklarının miktarını gösteren en kapsamlı küresel haritayı yayınladı.

Karbonu ana bileşen olarak kullanan toprak organik maddesi, toprağın sağlığı ve doğurganlığı, su tutulması ile birlikte gıda üretimi konusunda da önemlidir. Büyük bir karbon depolama sistemi olarak, toprağın koruması ve geri yükleme hem sürdürülebilir tarım hem de iklim değişikliği azaltımı için önem arz etmektedir.

FAO tarafından açıklanan harita, küresel olarak ilk 30 cm'lik toprağın 680 milyar ton karbon (atmosferde bulunan miktarın yaklaşık iki katı) içerdiğini göstermektedir. 680 milyar ton karbonun % 60'ından fazlası on ülkede (Rusya, Kanada, ABD, Çin, Brezilya, Endonezya, Avustralya, Arjantin, Kazakistan ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti) bulunmaktadır. Bu durum, doğal karbon açısından zengin bu toprakların atmosfere karbon salınımı engellemek için korunması gerektiğini göstermektedir.


Kaynak: FAO web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 07.12.2017 09:43:00 (TSİ)

Hindistan Şeker Üreticileri Birliğinin (ISMA) son raporuna göre, Hindistan’ın Şeker Üretimi, Ekim ayı ile başlayan 2017-2018 pazarlama döneminde %42 Arttı. 30 Kasım tarihine kadar olan üretimin 3.95 milyon ton olduğu, bir önceki yılın aynı döneminde üretimin 2.78 milyon ton olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz yıl 393 olan şeker kamışı işleme tesisi sayısının 443’ e çıkmasının da üretimdeki büyümeye katkı sağladığı ifade edildi.

Mevcut sezonda toplam şeker miktarının 29.2 milyon ton seviyesinde olacağının tahmin edildiği, 25 milyon ton olacağı beklenen iç tüketim miktarıyla ile birlikte, 2018 yılı Eylül ayında 4 milyon ton civarında kapanış bakiyesi olacağının tahmin edildiği vurgulandı.

Ülkenin lider şeker üreticisi Uttar Pradesh firmasında, geçen yıl 848bin ton olan üretim miktarının, bu yıl Kasım ayına kadar yükselerek 1.35 milyon tona ulaştığı, ayrıca ülkenin ikinci en büyük şeker üretim merkezi olan Maharaştra eyaletinde önceki dönem 942bin ton olan üretimin bu sezonda 1.49 milyon tona ulaştığı ifade edildi.


Kaynak: commodityonline.com web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 06.12.2017 05:49:00 (TSİ)

“Cameroon Build 2017” Yapı ve Malzeme Fuarı 30 Kasım-03 Aralık 2017 tarihlerinde Yaounde/Kamerun’da düzenlenmiştir.  Fuara başta Türkiye olmak üzere İtalya, Hindistan, Suudi Arabistan ve Kamerun’dan olmak üzere 5 ülkeden toplam 40 firma katılım sağlamıştır.

 

“Cameroon Build 2017” Yapı ve Malzeme Fuarı, Ladin Fuar ve Kongre Organizasyon Hizmetleri A.Ş. tarafından Yabancı Firma Katılımlı Sektörel Fuar organizasyonu olarak gerçekleştirilmiş olup ülkemizden kablo, trafo, çelik kapı, inşaat demiri, alüminyum aksesuarlar, su pompaları, elektrik priz şalter ve sayaçları, inşaat makineleri ve yalıtım malzemeleri alanlarında faaliyet gösteren 31 firma iştirak etmiştir. Fuara diğer ülkelerden ise 9 firma katılım sağlamıştır.

Yayımlama: 05.12.2017 05:19:00 (TSİ)

“Automechanika Shanghai 2017” Fuarı 29 Kasım-2 Aralık 2017 tarihleri arasında Çin’in Şanhay şehrinde National Exhibition and Convention Center’da düzenlenmiştir. “ Uluslararası Automechanica” fuar ağının bir parçası olan “ Automechanika Shanghai”, 2004 yılından beri gerçekleştirilmekte olup, otomotiv sektöründe dünyanın en büyük fuarlarından biridir.

Toplam 340 bin metrekarelik 15 salonda düzenlenen “Automechanika Shanghai 2017 Fuarı”na toplam 40 ülkeden 6.051 firma katılım sağlamış olup,  fuarı 140 ülkeden 130.000’in üzerinde işadamı ziyaret etmiştir. Fuara katılım sağlayan firma sayısı bir önceki yıla göre %5 oranında, fuarı ziyaret eden işadamı sayısı ise %8 oranında artış göstermiştir. “ Automechanika Shanghai 2017” otomotiv sektörüne yönelik Asya’daki en büyük fuardır.

Fuara Uludağ İhracatçı Birlikleri-UİB organizasyonunda 2. salonda olmak üzere 37 firma, bireysel olarak ise 9 firma katılım sağlamıştır.

Fuar firmalarımız için verimli geçmiş ve firmalarımızca dünyanın pek çok bölgesinden iş bağlantıları kurulmuştur.

Yayımlama: 05.12.2017 02:25:00 (TSİ)

Gıda israfını kontrol altına alabilmek amacıyla, İngiltere’nin büyük perakendecileri arasında yer alan Co-op firması, tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş olan ürünleri satan ilk firma olacak.

Bu haftadan itibaren, Co-op makarna, cips, pirinç gibi tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş olan kuru ve paketli gıdaları 10 peni fiyatından satmaya başlayacak. Fakat söz konusu kampanya, son tüketim tarihi ile satılması gereken taze ve bozulabilir gıda ürünlerinde uygulanmayacak.

Tüm gıda zinciri boyunca israfı azaltmaya yönelik olarak atılan adımlara rağmen, kamu atık yönetimi danışma birimi Wrap tarafından yapılan açıklamaya göre, her yıl İngiltere’de 13 milyar pound değerinde yenilenebilir özellikte gıda ürünü çöpe atılıyor.

Wrap, tüketicilerin genellikle tavsiye edilen tüketim tarihi ile son kullanım tarihi arasındaki farklara hakim olmadığını, bu sebepten ötürü de etiketlemede yapılacak bir basitleştirmenin sorunu çözmede faydalı olabileceğini savunmakta.

Bahse konu girişim sayesinde, Co-op firmasının her yıl israfa konu olan 2 ton gıda ürününü zayi olmaktan kurtarabileceği öngörülmekte.

Firmanın Perakende Birimi Başkanı Roger Grosvenor konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, sektördeki zayi oranını ve çevre üzerinde yarattıkları olumsuz etkileri azaltmaya kararlı olduklarını ifade etti. Grosvenor, kampanya öncesinde yaptıkları denemelerde 10 peniye satılan ürünlerin saatler içerisinde tükendiğini, tüketicilerin çok büyük bir kısmının söz konusu gıda ürünlerini tüketmekte herhangi bir sakınca olmadığını anladıklarında, severek tükettikleri gıda ürünlerinde ciddi bir tasarruf yapma imkanına eriştiklerini anladıklarını, bunun da önemli bir avantaj olduğunu vurguladı. Roger Grosvenor açıklamasında bunlara ek olarak, bunun daha fazla satış yapma yoluyla daha fazla kazanç elde etmeye yönelik bir kampanya olmadığını, gıda israfını azaltmaya ve yenilenebilir gıda ürünlerini tedarik zinciri içerisinde tutmaya yönelik duyarlı bir hareket olduğunu belirtti. Grosvenor, herhangi bir müdahale olmadığı takdirde çöpe atılacak yenilenebilir nitelikteki gıda ürünlerini satmak suretiyle, her yıl 50.000’den fazla gıda ürünün kurtarılabileceğini vurguladı.

Gıda Standartları Kurumu tarafından yapılan açıklamada ise, tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş ürünleri tüketmenin güvenli olduğu; fakat bahse konu ürünlerin üreticinin taahhüt ettiği optimal kalitenin altında olabileceği vurgulandı.

Co-op firmasının buna ek olarak son tüketim tarihi yaklaşan ürünlere uygulanacak ciddi indirimlerle söz konusu ürünleri “ temizlemeyi” hedefleyen başka bir kampanya yürütmekte olduğu da vurgulanan bir başka husus oldu. 10 peni fiyatından satılmakta olan gıda ürünlerinin yardım kuruluşlarına bağışlanamayacağı, söz konusu kuruluşların tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş ürünleri kabul etmediği de belirtildi.


Kaynak: The Guardian web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 04.12.2017 05:36:00 (TSİ)

Uluslararası Pamuk Danışma Komitesinin (ICAC) son raporunda, küresel pamuk işleme miktarının 2018 yılında %3 büyüyerek 25.2 milyon tona ulaşabileceği belirtildi.

Pamuk ve polyester fiyatları arasındaki boşluğun, pamuk fiyatlarındaki son artışa rağmen 2017 yılı ortalarında daralmaya başladığı ifade edildi.

Pamuk üretim miktarının, pamuk tüketimini geçmesinden dolayı stokların artmaya devam edeceği belirtildi.

Stok kullanım oranı düştükçe, Çin’in pamuk ithalatının sabit kalmasının beklendiği ve Çin’deki pamuk işlemenin %1 büyüyerek 8.12 milyon tona çıkacağı ifade edildi.

Pamuk işlemenin Hindistan, Pakistan, Türkiye, Bangladeş, Vietnam ve Brezilya’da da ılımlı şekilde artacağına dikkat çekildi.

Ekim alanlarındaki azalmayı takip eden 2 yıldan sonra, küresel pamuk ekim alanın 2017-2018’de %11 artarak 32.5 milyon hektara çıkacağının beklendiği, yine bu dönemde Hindistan’daki ekim alanının 11.55 milyon hektara ulaşarak üretimin %8.7 artarak 6.2 milyon tona geleceğinin öngörüldüğü belirtildi.

2017-2018 döneminde, ABD’deki ekim alanın büyümeye devam ederek 4.6 milyon hektara çıktığı, Pakistan’ın ise ekim alanlarındaki düşüşten birkaç yıl sonra %24 oranında bir artışla 3.1 milyon hektara ulaştığı, bunun üretimde %24 artışla 2.06 milyon tona tekabül edeceği vurgulandı.

2017-2018 döneminde üretimin; Çin, Brezilya, Frankofon Afrikası ve Türkiye dahil diğer büyük üretici ülkelerde de artacağının beklendiği, küresel üretimin 2016-2017 döneminde %7 arttığı ve yeni dönemde %12 bir artışın öngörüldüğü ifade edildi.

Kaynak: commodityonline.com web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 04.12.2017 04:41:00 (TSİ)

26-30 Kasım 2017 tarihleri arasında BAE’nin Dubai kentinde  “The Big Five Show”  38. Uluslararası Yapı ve İnşaat Fuarı düzenlenmiştir.

 

Dubai’de World Trade Center’da düzenlenmiş olan söz konusu fuarın Milli Katılım organizasyonu EXPOTİM tarafından gerçekleştirilmiş olup fuara ülkemizden milli katılım kapsamında 237 firma ve bireysel olarak 5 firma olmak üzere toplam 242 firma iştirak etmiştir. 

 

Yapı, yapı malzemeleri, inşaat, panel, mermer, kauçuk ürünler, hazır beton elemeanları, iş makineleri, kapı, kapı kilitleri gibi alanlarda gösterimin gerçekleştirildiği ve Bakanlığımızca milli ve bireysel katılım olarak desteklenen söz konusu fuara Çin, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Suudi Arabistan, İspanya, Fransa, Belçika, Mısır ve Hindistan olmak üzere yaklaşık 62 ülkeden firmalar katılmıştır.

Yayımlama: 04.12.2017 03:35:00 (TSİ)

Credit Suisse'ye göre; yeni piyasaya giren e-ticaret şirketleri, Meksika’nın çevrimiçi satış yapan ilk e-perakendeci satıcısını hızlı bir şekilde geride bırakmıştır. 1997 yılında Meksika’da ilk e-ticaret işlemlerini başlatan El Puerto de Liverpool, internet işlemlerini desteklemek için şu günlerde en az Amazon.com Ltd., MercadoLibre Ltd. ve Wal-Mart de Mexico SAB kadar yatırım yapmak zorunda kalmıştır. Mexico City şehrinde 1847 yılında kurulan giyim mağazası Liverpool, web sayfasında akranlarının sunduğu sayıdan daha az ürün sunarken, bu ürünlerin birçoğunun yalnızca mağazalarda satın alınabilir durumda olması satışlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Diğer taraftan Liverpool, e-ticarette nakliyeyi ücretsiz olarak yapsa bile, Amazonun da yaptığı şekilde bir günlük sipariş süresini, siparişlerin yoğun olduğu günlerde beş güne kadar çıkarmaktadır. Belki de en önemlisi, çevrimiçi alımlar için nakit ödemeleri kabul etmeyen Liverpool; yetişkinlerin nerdeyse yarısının kredi kartı kullandığı Meksika'da nüfusun büyük kısmının kendisinden uzaklaşmasına neden olmaktadır. HSBC analistlerine göre, çevrimiçi alışverişlerin toplam perakende satışları içinde yüzde 3 bir paya sahip olduğu Meksika'da, Amazon'un bu yılın başlarında başlattığı temel üyelik sistemi ile birlikte Meksika e-ticaret hacminin hızla büyümeye devam edeceği öngörülmektedir. Diğer taraftan, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın, Meksikalı tüketicilerin gümrük tarifelerini ödemeden ABD ve Kanada'dan daha fazla çevrimiçi satın alma yapmalarına izin verecek uygulaması sayesinde, potansiyel olarak daha fazla sınır ötesi e-ticaret gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Bu arada Liverpool hisseleri bu yıl yüzde 17 oranında düşerken, Walmex yüzde 18 ve Meksika'nın karşılaştırmalı hisse senetleri göstergesi yüzde 3,7 oranında artmıştır. El Puerto de Liverpool’un son kazanç raporuna göre, bu yıl 11 yeni fiziksel mağaza açmayı ve kullanım alanını yüzde 6 oranında artırmayı planlamaktadır. Ancak Credit Suisse kaynaklarına göre, son birkaç yıldır Meksika'daki e-ticarete yapılan yatırımların 30 milyon dolar olduğu, ancak bu yıl içinde sadece Mercado Libre tarafından Meksika'da ücretsiz nakliye için yapılan yatırımların miktarının bu kadar olduğu belirtilmektedir. Yine Credit Suisse tarafından, Wal-Mart de Mexico’nun son iki yılda çevrimiçi ticaret işlemleri için yaklaşık 190 milyon dolar harcadığını vurgulanmıştır. Ayrıca Reuters tarafından, 2015 yılında Meksika'ya giren Amazon’un dağıtım alanını üç katına çıkararak, Mexico City yakınlarında yeni bir depo açmayı planladığı da bildirilmiştir.

Kaynak: Bloomberg web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 04.12.2017 09:56:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki