Yükleniyor...
İçeriğe atla

Kosova Merkez Bankası: Bankalar Oldukça Karlı

Kosova Cumhuriyeti Merkez Bankası, 2016 yılına yönelik yıllık raporunu yayınladı. Rapora göre, önceki yıl içinde bankacılık sektörü yüksek seviyede kar elde ederek iyi bir finansal performans kaydetti. Kosova Merkez Bankası, bankaların 2015 yılı ile kıyaslandığında 2016 yılında % 20,2 düşüş kaydederek 75.5 milyon Avro kâr elde ettiğini bildirdi. Bu düşüş, harcamaların büyümesine ve gelirlerin azalmasına atfedildi. Kosova Merkez Bankası, bankaların karlarının düşüşüne kredilerin faiz oranlarının da yol açtığını belirtti. Diğer taraftan, 2016 yılında 231.1 milyon Avro olarak kaydedilen gelirler % 3 değerinde düşüş kaydetti. Gelirlerin düşüşü, kredi ortalama faiz oranının azaltılması sonucunda faiz gelirlerinin düşüşüne atfedilmektedir. 2016 yılında bankacılık sektörünün değeri 155.6 milyon Avro’ya ulaşarak yüzde 8.4 artış kaydetti.

 

Kaynak:          Telegrafi haber sitesi http://telegrafi.com/bqk-bankat-mjaft-profitabile/

Yayımlayan:   Priştine Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 27.07.2017 02:11:00 (TSİ)

Kosova, Ekmek İhtiyacının % 60’ını Sağlıyor.

Kosova’da buğday ekilmiş olan alanların yaklaşık %80’i hasat edildi. Verilere göre, 70 bin dönüm civarında alana buğday ekilmiş, ayrıca beyaz tohumlarla birlikte toplamda 75 bin dönüm alan işlenmiştir. Diğer taraftan, Kosova önceki yıl ekili alanlarda 350 bin ton buğday elde etmiştir.

Buğday Üreticileri Derneği’nden alınan verilere göre, Kosova bu yıl sadece nüfusun %55’ine yetecek kadar 14 bin dönüme daha az buğday ekilmiştir. Bu sebepten dolayı Kosova buğday ve un miktarının büyük kısmını diğer bölgelerden ithal etmeye başlamıştır. Değirmenciler Derneğine göre, Kosova‘da üretilen buğdayın kilosu 0.10 sent – 0.14 sent arasında iken farklı bölgelerden ihraç edilen buğdayın kilosu 0.16 sent ile 0.18 sent arasında satılmaktadır.

 

Kaynak:          Telegrafi haber sitesi http://telegrafi.com/kosova-siguron-rreth-60-te-nevojave-per-buke/

Yayımlayan:    Priştine Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 27.07.2017 02:11:00 (TSİ)

Fas’ta gümrük işlemlerinin önemli bir kısmının internet üzerinden gerçekleştirildiği PORTNET uygulaması geliştirilmeye devam ediyor. Portnet Genel Müdürü tarafından yapılan açıklamaya göre yakın zamanda tüm ihracat ve ithalat operasyonlarının ödemelerinin bir kaç farklı on-line ödeme platformu üzerinden gerçekleştirilmesine başlanılacağı açıklandı. 3 Temmuzdan beri sisteme kayıtlı firmaların gümrük işlemleri sırasında ithalat işlemine ilişkin elektronik uyarı sistemini devreye aldıkları ifade edilirken prosedürlerün tamamının elektronik olarak gerçekleştirilmesi yönünde çalışmaların devam ettiği vurgulandı. 

Kaynak : http://www.leconomiste.com/article/1015466-operations-import-export-bientot-l-e-paiement?platform=hootsuite

Yayınlayan: Rabat Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 27.07.2017 01:59:00 (TSİ)

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Kurumu başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre, Havalimanlarında hizmet kalitesinin artırılması ve bütçe harcamalarının kısılması amacıyla 2017 yılı sonuna kadar tüm havalimanlarının özelleştirilmesi planlanmaktadır. Öncelikle bütün havalimanlarının mülkiyetlerinin  Suudi Sivil Havacılık Holdingine, belli bir süre sonunda Kamu Yatırım Fonu (PIF) devredilmesinin hedeflendiği yine aynı açıklamada yer almıştır.

Söz konusu özelleştirme sürecinde aşağıdaki yöntemlerin izleneceği belirtilmiştir.

Bütün havalimanlarınn birer şirkete dönüştürerek, özelleştirme bedellerinin belirlenmesi, azınlıp paylarının halka arz edilmesi, Buna bir örnek olarak Riyad Havaalanın özelleştirilmesi konusunda Goldman Sachs firmasının satıştan sorumlu olacağı dile getirilmiştir,

İşletme ve bakım için özel firmalar ile sözleşmeler yapılması,

Riyad Kral Halid (King Khalid) uluslaarası havalimanı 5'nci terminalinin işletmesi 2016 yılında yapılan anlaşma ile İrlanda menşeli Dublin Havalimanı Kurumu'na -Dublin Airport Authority (DAA) verilirken, Cidde'deki Kral Abdulaziz (King Abdulaziz) havalimanının 20 yıl süreyle işletilmesine dönük Singapur kökenli Changi Havalimanı Grubu (Changi Airport Group) ile Nisan ayında sözleşme yapılmıştır. 

son olarak ise Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemi ile yeni havalimanları yapılması veya modernizasyonunun sağlanması ve bu havalimanlarını idaresinin yüklenici firamalara belli süreliğine verilmesi şeklinde olacaktır. 

 

Hazırlayan: Riyad Ticaret Müşavirliği

 

Kaynak: http://www.tradearabia.com/news/TTN_328186.html

Yayımlama: 27.07.2017 01:31:00 (TSİ)

Bangladeş Merkez Bankası (Bangladesh Bank) 26 Temmuz 2017 tarihinde açıklamış olduğu 2017 Yılı Temmuz-Aralık dönemi  Para Politikası Raporunda,  büyüme beklentisinin güçlü  olarak kalmaya devam ettiği belirtilmekle birlikte, bir önceki yıldaki düşük ihracat büyümesi (%1,7), işçi döviz gelirlerindeki düşüşün (-%14,5) 2017-18 Mali Yılı (FY’18) büyüme oranı üzerinde aşağı yönlü riskler oluşturduğu belirtilmektedir.  Raporda, FY’ 18’de para politikasının 'ihtiyatlı ve esnek' olacağı ifade edilerek enflasyon haddi  %5,5 ve ekonomik büyüme oranı ise %7,4 olarak hedeflenmektedir.   Politika faiz oranları olan repo ve ters repo faiz oranları ise, sırasıyla %6,75 ve %4,75 olarak sabit tutulmaktadır. Bangladeş Merkez Bankası, para politikasını 'fiyat istikrarına öncellik verilmek kaydı ile büyüme ve istihdamın desteklemesi' şeklinde özetlemektedir.

Diğer yandan, 2016-17 Mali Yılında (FY’17), güçlü yurtiçi talep, özel sektör kredi büyümesi ve kamu yatırımlarının Bangladeş ekonomisinin %7,24 oranında büyümesine katkı sağladığı ve 2017 Haziran ayında yıllık enflasyonun %5,44 ile Bangladeş Merkez Bankasının enflasyon hedefi olan %5,8’n altında gerçekleştiği görülmektedir.  

Bangladeş ekonomisinin FY’17’deki dış dengesine bakıldığında ise; işçi döviz gelirlerindeki %14,5'lik düşüş ile ihracat ve ithalatında sırasıyla yaşanan %1,7'lik ve %9'luk artışın cari dengeyi eksiye düşürdüğü görülmektedir.  Bununla birlikte, Bangladeş para birimi olan Taka’nın (BDT) değer kaybının sınırlı kaldığı (yaklaşık %3) gözlemlenmekte olup, Raporda FY’18’de  Bangladeş para biriminin değerinin yabancı para birimleri karşısında stabil kalacağı öngörülmektedir .  Bunun yanında Merkez Bankası rezervlerinin bahsi geçen dönemde artış kaydettiği ve halihazırda ülkenin 7 aylık toplam mal ve hizmet ithalatını karşılayacak düzeye çıktığı görülmektedir.  Raporda ayrıca, Merkez Bankasının dış ticarette gerçeğe aykırı faturalandırmalardan kaynaklı yasadışı sermaye çıkışının engellenmesi bağlamında Bangladeş Ulusal Gelir İdaresi (NBR) bünyesinde kurulan özel birim ile işbirliği içerisinde çalışacağına vurgu yapılmaktadır.

Kaynak: Bangladesh Bank

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 27.07.2017 11:39:00 (TSİ)

Yabancılar tarafından Bulgaristan’da tarım arazileri satın alma yasağı en erken Eylül ayında gündeme gelecek. O zamana kadar Avrupa Komisyonu’nun bu sektörün düzenlenmesi çerçevesindeki yeni kriterlerinin yayınlanmış olması bekleniyor. 

Geçen hafta Bulgaristan Tarım Bakanlığı, 2014’te yürürlüğe konulan tarım arazileri alımında ülkede 5 yıllık ikamet şartının kaldırılmasına ilişkin mevzuat değişikliği prosedürleri başlattı. Avrupa Birliği’nin dört temel özgürlüğünü oluşturan malların, kişilerin, hizmetlerin, sermayenin serbest dolaşım haklarını ihlal eden bu kısıtlamadan dolayı Brüksel Bulgaristan’a karşı mahkeme süreci başlattı. Tarım Bakanlığı’nın açıklamalarına göre bu kısıtlama kaldırılmaz ise Bulgaristan 830 bin euro ceza ödemek zorunda kalacak.

Tahminlere göre Brüksel Bulgaristan’da 5 yıllık ikamet şartını ayrımcılık olarak nitelendirecek ve bu şartın Bulgaristan mevzuatından kaldırılması gerekecek. Fakat satın alınan tarım arazilerinin sadece tarım amaçlı kullanılması gerekliliği getirilebilir. 

Avrupa Komisyonu’nun kriterleri yayımlandıktan sonar Bulgaristan’ daki ilgili mevzuatın ne şekilde değiştirilmesi gerektiğine dair görüşmeler başlayacak.

Kaynak: http://www.dnevnik.bg/biznes/2017/07/20/3010141_zabranata_za_prodajba_na_zemedelska_zemia_na_chujdenci/

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 27.07.2017 09:13:00 (TSİ)

Beş aday Çek sermayeli CEZ’in Bulgaristan‘daki şirketinin varlıklarını satın almak istiyor. 31 Temmuz 2017 tekliflerin sunulması için son tarihtir. CEZ, Batı Bulgaristan’da en büyük elektrik dağıtım şirketi olup 3 milyon müşteriye hizmet sunuyor. Türk STFA Yatırım şirketiyle ortaklık kuran Prista Oil, Bobov Dol Termik Elektrik Santrali şirketi, Interkom Group, Kuzeydoğu Bulgaristan’da elektrik dağıtım hizmeti sunan Çek sermayeli Energo Pro ve Valentin Hristov’a ait elektrik ticareti yapan Future Energy CEZ’e talip olan firmalardır. Fiyat teklifleri 300 milyon euro civarındadır, ancak CEZ’i satın alan, şirketin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na olan 100 milyon euroluk borcunu da üstlenecek.

Piyasa yorumcuları, Prista Oil – STFA Yarırım konsorsiyumunun ve Energo Pro’nun şanslarının en büyük olduğunu değerlendiriyor.

Ancak enerji uzmanları, Energo Pro’nun Bulgaristan aleyhine, 2011-2013 döneminde Bulgaristan’da enerji sektörü düzenlemelerinden kaynaklanan zararların telafi edilmesi için bizzat 54 milyon euroluk dava açtığını hatırlatıyor. Dava sonuçlanmadan Energo Pro’n un CEZ’i satın almasına izin verildiği takdirde Energo Pro’nun devlete karşı pozisyonunun güçleneceği, kazanılan davalardan elde edilecek paralarla CEZ’in satın alınmasının finansmanının sağlanacağı ve nitekim CEZ’in satın alınmasının yükü Bulgar vergi mükellefleri tarafından karşılanacağı değerlendiriliyor. Diğer taraftan, böyle bir satın alma hamlesiyle Energo Pro’nun 2/3’lik pazar payıyla Bulgaristan elektrik enerjisi piyasasında tekel olacağı ve enerji piyasası serbestleştirme sürecini yavaşlatacağı dile getiriliyor.

Intercom Group şirketi ilginç bir vaka olarak ortaya çıkıyor. Şöyle ki, şirket sahibi Ginka Vırbakova’nın düğününde Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova’nın şahitlik yaptığı söylentileri mevcut. Aynı zamanda, bu şirketin CEZ’i satın alacak kadar parasal kaynağı nasıl bulacağı konusu netlik kazanmamış olsa da, şirketin satın alma işleminin finansmanını elmaslarla sağlayacağı medyaya sızan bilgiler arasında.

Enerji uzmanlarına göre CEZ’in devlete ait olması sebebiyle Çek Cumhuriyeti’ndeki siyasi belirsizlik ve Ekim’de gerçekleşecek seçimler CEZ’in Bulgaristan’daki varlıklarının satış sürecini geciktirebilecek.

Kaynak: https://trud.bg/%D0%BF%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%B2-%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%87%D0%B5%D0%B7/

Yayımlayan: Sofya Ticaret Müşavirliği
Yayımlama: 26.07.2017 05:05:00 (TSİ)
  • Büyüyen tüketim, daha büyük dış ticaret açığına rağmen, mevsimsel olarak ayarlanmış verilerle GSYİH’nın yıllık bazda % 3,5 artışına sebep oldu. Reel GSYİH yıllık bazda % 3,9 arttı.
  • Mart 2017 sonunda harmonize tüketici fiyat endeksi yıllık bazda % 1 oranında arttı ve 2013 yılının ikinci çeyreğinden bu yana ilk defa enflasyon kaydedildi.
  • Daha az hibe (yıllık bazda % 71,1 düşüş) ve daha büyük toplam harcama (yıllık bazda % 8,4 artış) % 43,2 oranında daha düşük bütçe fazlasının meydana gelmesine sebep oldu. Söz konusu fazla hesaplanan 2017 GSYİH’sının % 1,1’i kadar gerçekleşti.
  • Kamu borcu 2016 sonuna göre 0,7 milyar leva azalarak hesaplanan 2017 GSYİH’sının % 27,6’sı kadar gerçekleşti. AB’de bu en düşük üçüncü orandır.
  • Mevsimsel olarak ayarlanmış işsizlik oranı yüzde olarak çeyreklik bazda 0,4 puan, yıllık bazda ise 1,6 puan azalarak art arda 30 çeyreğin en düşük seviyesine ulaştı.
  • Dış ticaret açığı (FOB-FOB) yıllık bazda 2,9’a katlanarak 1,1 milyar levaya ulaştı. Söz konusu açıktaki artış AB üyesi olmayan üçüncü ülkelerden yapılan ithalatın artışından kaynaklandı (yıllık bazda % 41,1 artış).
  • DYY, sermaye çıkışı nedeniyle, yıllık bazda % 54,5 azaldı ve 193,4 milyon leva seviyesinde gerçekleşti.

Kaynak: FFBH

Yayımlayan: Sofya Ticaret Müşavirliği
Yayımlama: 26.07.2017 05:03:00 (TSİ)

Fas Merkez Bankası (Bank Al Maghrib-BAM) tarafından yayımlanan finansal sektör raporuna göre sektör üzerindeki sistemik riskler analiz edildiğinde finans sektörü dışında kalan reel sektör firmalarının borçlarında önemli sayılabilecek artış gözlemlendiği ifade edildi. 2015 yılındaki % 2.8 lik düşme sonrası 2016 yılında söz konusu sektörün borç stoğunda meydana gelen % 3.4 artışla birlikte rakam 716 milyar dirhem seviyesine ulaştı. Temelde kamu şirketlerinin borçlanmasında meydana gelen % 7.5 luk artış etkili olurken özel sektördeki küçük ve orta ölçekli işlemetlerinde borçlarını ödeme sürelerinde gecikmeler meydana geldiği ifade edildi. Kamu şirketlerinin finansal olmayan sektördeki borçlanmaya katkısı % 71 olarak ifade edilirken toplam kamu borçlanmasının ise GSMH’nın % 81.4 üne ulaştığı vurgulandı. 

Kaynak : https://www.moroccoworldnews.com/2017/07/223939/financial-stability-report-moroccan-public-companies-in-acute-debt/

Yayınlayan: Rabat Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 26.07.2017 01:35:00 (TSİ)

Portekiz tarafından Haziran ve Temmuz aylarında IMF’ye sırasıyla 810 milyon SDR (yaklaşık 1 milyar Avro) ve 1.447 milyon SDR (1.750 milyon Avro) tutarında erken geri ödeme yapılmıştır. Söz konusu ödemeler vadesi Haziran 2019 ve Mart 2020 arasında dolacak olan borçlara yönelik olup, anılan ödemeler sonucunda IMF’ye olan borcun toplam %60’ının ödemesi tamamlanmıştır.

Haziran ayında yapılan ödeme Maliye Bakanlığı tarafından duyurulmuş olup, Ağustos ayı sonuna kadar ilave 2.600 milyon Avro erken ödeme yapılacağı ifade edilmiştir. Bu çerçevede, Temmuz ayında yapıldığı açıklanan yaklaşık 1.750 milyon Avro tutarındaki erken ödemeyi takiben Ağustos ayı sonuna kadar ilave yaklaşık 850 milyon Avro ödeme yapılması öngörülmektedir.

 

Kaynak: Publico, 24/07/2017

Yayımlayan: Lizbon Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 25.07.2017 07:44:00 (TSİ)

IMF İtalya için büyüme öngörülerini 2017 yılı için %1,3; 2018 yılı için ise % 1 olarak düzeltti. 2017 ve 2018 yılları için daha önce yapılan tahmin %0,8 oranında idi. “World Economic Forum” güncellemeleri kapsamında, 2017 yılının ilk üç aylık döneminde Avro Bölgesi’ndeki ülkeler için - Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya dahil olmak üzere- büyüme oranında artış beklenirken İngiltere’de ekonomik büyümenin %0,3 oranında gerileyeceği (2017 yılı Nisan ayında yapılan tahminler %1,7 oranında büyüme öngörmekteydi) tahmin ediliyor. Anılan Raporda, “Bretix” etkilerinin hala belirsizliğini koruduğuna da yer veriliyor.

Kaynak: Il Sole 24 Ore – 24 Temmuz 2017.
Yayımlayan: Roma Ticaret Müşavirliği

 

Yayımlama: 25.07.2017 06:39:00 (TSİ)

Kosova’da Üç Ayda Havalelerin Değeri 163.4 Milyon Avro’ya Ulaştı

Kosova’da ikincil gelir hesabı kapsamında en büyük kategoriyi oluşturan havaleler, % 13.3 değerinde artış kaydederek 163.4 milyon Avro değerine ulaştı. Kosova’da kabul edilen toplam havalelerin % 22.8’i ağırlıklı olarak Almanya ve İsviçre tarafından gönderilmektedir. Kosova’ya gönderilen havalelerin diğer önemli bir kısmı ise, % 7.7 değer ile ABD tarafından sağlanmaktadır.

 

Kaynak:          Telegrafi haber sitesi http://telegrafi.com/remitencat-per-tre-muaj-163-4-milione-euro/

Yayımlayan:   Priştine Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 25.07.2017 01:38:00 (TSİ)

Kosova’nın Toplam Borcu Arttı

Kosova’nın kamu borcu, bölgedeki en düşük olmasına rağmen artış göstermeye devam ediyor. Kosova Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın en son verilerine dayanarak, 2016 yılında ülkenin toplam kamu borcu 852.7 milyon Avro’ya ulaştı, 2015 yılında ise 750 milyon Avro civarında idi. Kosova Merkez Bankasına göre kamu borcun artması, iç borcun artmasına bağlı olarak artış gösterdi. Kosova’nın iç borcu 479 milyon Avro, dış borcu ise 373.8 milyon Avro olarak kaydedilmektedir. yüzde olarak ifade edildiğinde, kamu borcu, Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın % 14.5 seviyesine ulaşmıştır.

 

Kaynak:          Zeri haber sitesi http://zeri.info/ekonomia/154318/borxhi-i-pergjithshem-i-kosoves-shenon-rritje/

Yayımlayan:    Priştine Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 25.07.2017 01:37:00 (TSİ)

Kosova’da Işletmelere Yönelik Faiz Oranları Düştü

Kosova Merkez Bankası’nın resmi verilerine göre, işletmelere yönelik, 2016 yılında % 7.0 değerinde olan faiz oranlarının, % 6.8 değerinde düşüş kaydetti. Kosova Merkez Bankası’nın bu yılın üç aylık değerlendirme raporuna göre, bu kategoride, yatırım ve yatırım dışı faiz oranlarının düşüş eğilimini takip etmeye devam edecektir.

Kaynak:          Epoka e Re haber sitesi http://www.epokaere.com/sq/Ekonomi/Zvog%C3%ABlohet-norma-e-interesit-p%C3%ABr-nd%C3%ABrmarrje

Yayımlayan: Priştine Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 25.07.2017 12:45:00 (TSİ)

Kosova’daki Banka Mevduatları 3 Milyar Avro’ya Ulaştı

Kosova vatandaşlarının, ülkenin bankacılık sisteminde bulunan mevduat oranı 3 milyar Avro’ya ulaşarak rekor kırdı. Mevduatların miktarının toplamını, 2.1 milyar Avro ile aile ekonomileri oluşturmaktadır.

Kosova Merkez Bankası’nın (BQK) yetkilileri, 2017 yılının Mart ayına kadar ticari bankalarda bulunan toplam mevduatın 2.9 milyar Avro olduğunu bildirdi. Yetkililere göre, 2016 yılının aynı dönemi ile kıyasla, bu dönem içerisinde, mevduatta % 9.2 büyüme kaydedildi.

Verilere göre aile mevduatları, toplam mevduatların % 72’sini oluşturmaktadır.

 

Kaynak:          Rtk Live haber sitesi http://www.rtklive.com/sq/news-single.php?ID=185478

Yayımlayan:    Priştine Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 25.07.2017 12:44:00 (TSİ)

Fas Dış Ticaret Ofisi tarafından açıklanan resmi rakamlara göre 2017 yılının ilk yarısında Fas’ın dış ticaret açığında % 8 lik bir artış yaşanarak 93.74 milyar dirhem olarak gerçekleşti. Söz konusu artışın temelinde enerji ithalatında yaşanan % 36 lık artış etkili olurken enerji fiyatlarında yaşanan fiyat yükselmeleri dış ticaret açığını etkileyen temel değişken oldu. Diğer taraftan ihracatta % 6.6 lık artış yaşanırken ilaç sektörü hariç tüm sektörlerde artış gerçekleşti. Tarım, tarım endüstrisi, fosfat ve türevleri, otomotiv ve havacılık sektörleri ihracatında artış gerçekleşen sektörlerin başında yer alırken 2017 yılı ilk 6 ayı itibariyle ithalat 217.64 milyar dirhem ve ihracat 123.66 milyar dirhem olarak gerçekleşti. Son olarak, Dış Ticaret Ofisine tarafından doğrudan yabancı sermaya yatırımları yılın ilk altı ayında % 20.1 lik artışla 14.9 milyar dirhem olarak açıklandı. 

Kaynak : https://www.moroccoworldnews.com/2017/07/224137/morocco-trade-balance-wavers-deficit-increases-8-h1-2017-economy/

Yayınlayan: Rabat Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 25.07.2017 12:28:00 (TSİ)

Finlandiya İstatistik Kurumu verilerine göre, 2017 yılı Haziran ayında inşaat maliyetleri bir önceki yılın aynı ayına  kıyasla % 0,1 oranında artış gösterdi. Malzeme fiyatları bir önceki yılın Haziran ayına kıyasla %1 oranında artarken, ilgili sektör hizmet fiyatları ise %0,3 oranında artış gösterdi.İşgücü fiyatlarındaki düşüş ise 2016'ya kıyasla düşük sosyal güvenlik maliyetleri ile açıklandı. 

Mayıs-Haziran arasındaki toplam inşaat maliyetleri endeksi bir önceki ayda yaşanan seviyesinde kaldı.Malzeme ve hizmet fiyatları bir önceki aya kıyasla %0,2 oranında yükseldi. İşgücü girdi fiyatları yüzde 0,2 oranında düştü.

Kaynak: Finlandiya İstatistik Ofisi
Yayımlayan: Helsinki Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 25.07.2017 11:22:00 (TSİ)

Önümüzdeki Ekim ayında (2017) ünlü mücevherat firması “Vhernier” Londra’da yeni bir mağaza açmaya hazırlanıyor. Londra’dan önce “ Vhernier” bir başka mağazasını da Eylül ayında İstanbul’da “ Swisshotel” içerisinde açıyor. “Vhernier” firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Carlo Traglio, Türkiye’de güçlü yerel bir ortağa sahip olduklarını ve ülkedeki son gelişmelerden endişe duymadıklarını ifade ediyor. 

Kaynak: Il Sole 24 Ore  –  24 Temmuz 2017.

Yayımlayan: Roma Ticaret Müşavirliği

 

Yayımlama: 25.07.2017 11:06:00 (TSİ)

Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Merkez Bankası tarafından pazartesi günü yapılan açıklamalara göre, tüm kalemleri içeren yıllık enflasyon %0.5 olarak gerçekleşirken, çekirden enflasyon %1.5 oldu.

Yıllık olarak bakıldığında, gıda fiyatlarında %1.4 ve ulaşımda %1.8 artış dikkat çekerken, konut giderlerindeki %2 düşüş enflasyonu aşağı çeken unsur oldu.

Merkez Bankası'nın 2017 yılı sonu tahminlerine göre;

2016 yılında %-0.5 ile negatif olarak gerçekleşen enflasyonun bu yılın sonunda %0.5 ila %1.5 arasında gerçekleşeceği,

2016 yılında %0.9 olan çekirden enflasyonun ise %1-2 seviyelerine yükseleceği ifade ediliyor.

infla.png

Kaynak: Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı

Yayınlayan: Singapur Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 25.07.2017 06:00:00 (TSİ)

Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezine göre, 2016 yılında Avusturya inovasyon gücünde dünya genelinde 9. sırada yer almıştır. Birinci sırayı İsviçre korurken, Almanya 4 ünci sırada yer almıştır.

35 ülkeyi kapsayan araştırmada temel alanlar, ekonomi, bilim, eğitim, devlet ve toplum olmuştur. Bu çerçevede Avusturya'nın sadece "toplum" alanında ortalamanın altında yer aldığı belirtilmiştir; bunun ise Avusturya'da geleneksel toplumsal iletişimin hakim olmasının etken olduğu vurgulanmıştır.

2.ve 3. sırada Singapur ve Belçika yer almıştır. Türkiye ise 31. sırada yer almıştır.

 

Kaynak: Die Presse

Yayımlayan: Viyana Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 24.07.2017 03:58:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki