Yükleniyor...
İçeriğe atla

Floransa’ da çoğunluğu gazetecilerden oluşan topluluğa konuşma yapan İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere’nin AB’den resmi olarak ayrıldığı 29 Mart 2019 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle ticari ilişkilere dair statükonun korunacağını ifade etti.

İngiltere ve AB arasındaki ticari ilişkilerin 2021 yılına kadar güncel haliyle devam edeceğini bildiren Theresa May, 2021 sonrası yürürlüğe girecek yeni anlaşmanın Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA ya da AB’nin Kanada’yla yakın zamanda müzakere ettiği STA’dan farklı olması gerektiğini ifade etti. May ayrıca AB ile güvenlik ve savunma konularında yeni bir anlaşma imzalanmasının hedeflendiğini açıkladı.

İngiltere’ nin AB Bütçesi’ne gerçekleştirdiği ödemeler konusuna değinen Başbakan May, İngiltere’nin yükümlülüklerinden caymayacağını ve güncel bütçe döneminin sonuna kadar ödeme yapmaya devam edeceğini bildirdi. Bu açıklama, İngiltere’nin Mart 2019 sonrasında AB Bütçesi’ne 20 milyar Sterlin katkı yapacağına işaret ediyor.

Kaynak        : Financial Times

Yayımlayan : Londra Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.09.2017 07:18:00 (TSİ)

Portekiz ve Nikaragua hükümetleri arasında Portekizli elma üreticilerinin Nikaragua pazarına ihracat yapabilmesine ilişkin müzakereler tamamlanmıştır. Portekiz elma ihracatına açılan Orta Amerika ülkeleri Guatemala ve Peru’ya Nikaragua da eklenmiş bulunmaktadır.

Tarım ve Gıdadan Sorumlu Devlet Sekreteri Luís Vieira tarafından yapılan açıklamada hükümetin tarım ve hayvancılık ürünleri için yeni pazarlar açılmasına yönelik bir strateji yürüttüğü, bu yönde somut sonuçlar alındığı ifade edilmiştir. Orta ve Güney Amerika’da özellikle meyve sektöründe (elma ve armut) ilerleme sağlandığı, hayvancılık sektöründe Orta Doğu’da önemli sonuçlar alındığı belirtilmiştir.

Hükümetin göreve gelmesinden bu yana 35 pazarın 105 ürüne açıldığı, 192 ürün ihracatına yönelik 49 ilave yeni pazarın açılmasına yönelik çalışmalar yapıldığının altı çizilmiştir.  

Kaynak: www.agroportal.pt/governo-abre-novo-mercado-a-producao-nacional/

Yayımlayan: Lizbon Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.09.2017 03:54:00 (TSİ)

Portekiz Ulusal İstatistik Kurumu (INE) tarafından açıklanan verilere göre, bütçe açığının GSYİH’ya oranı 2017 yılı ilk yarısında %1,9 olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu oran bir önceki yılın aynı döneminde %3,2 seviyesinde olup, 2016 yılı sonunda %2 olarak gerçekleşmiştir.

Hükümetin 2017 yılı hedefi %1,5’dir.

Kaynak: INE

Yayımlayan: Lizbon Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.09.2017 03:40:00 (TSİ)

Hükümet Programı'nda belirlenen 2018 yılı bütçesi,istihdam ve büyüme hedeflerine ulaşmayı destekleyen bir büyüme politikasına odaklandı.

Raportör Esko Aho tarafından sunulan, 'Köprü Anlaşması' şirketler için emek arzını desteklerken, Güney-Batı Finlandiya'da yaşanan olumlu yapısal değişime cevap verecek önlemleri ortaya koydu. Köprü Anlaşması, işgücüne erişim, bölgesel erişilebilirlik, beceri, eğitim ve araştırma geliştirme faaliyetleri gibi konulardan oluşuyor.Söz konusu anlaşma, yıl sonuna kadar hazırlanacak ve harcama limitleri çerçevesinde ülkede uygulanacak.

Kaynak: Finlandiya Ekonomik İşler ve İstihdam Bakanlığı
Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.09.2017 02:27:00 (TSİ)

Fin Ekonomik Arasştırma Enstitusü ETLA , Finlandiya'nın GSYİH'da, bu yıl %2,9 oranında  ve ayrıca 2018 yılında ise %2 oranında büyüme yaşanmasının
beklendiğini açıkladı. Finlandiya Maliye Bakanlığı da aynı gün yaptığı ekonomik büyüme tahmininde, 2017 yılı için aynı oranda büyüme beklendiğini belirtmişti.Maliye Bakanlığının 2018 yılı için yaptığı ekonomik tahmininde ise %2,1 oranında büyüme bekleniyor.Bakanlığın yaz ayında açıkladığı bir önceki tahmininde bu yıl için %2,1 bir ve gelecek yıl için ise %2,4 oranında büyüme beklendiği açıklanmıştı.

ETLA araştırma enstitüsünün tahminleri, bir çok faktöre dayalı olarak açıklanıyor. Ulusal hesapların ön verilerine göre , Finlandiya'nın GSYİH'nın yılın ilk yarısında %3'den daha fazla gerçekleştiği ve bir önceki yıla kıyasla toplam ihracat völümünün yaklaşık olarak %10 oranında arttığı anlaşılıyor.

Özel tüketim yaklaşık olarak %2 oranında artış gösterdi ve enflasyon oranı düşük gerçekleşti.İsihdam figürlerinde hafif bir gelişme yaşanırken, güçlü tüketici güveni yaşandı.

ETLA tahmininde ayrıca, 2018 yılında yaşanmasını öngördüğü %2'lik büyüme sonrası, 2019 yılında ise %1,8 oranında büyüme bekliyor.

ETLA, Finlandiya'ya yatırımların büyüyeceğini ve %6,6 oranında yatırım artışı yaşanacığını belirtiyor. İşsizliğin 2017 yılında %8,5 oranında düşeceğini öngören ETLA, 2021 yılına kadar 0,3-0,4 oranlarında düşüş yaşanarak işsizlik oranının %7,2'e düşmesini bekliyor.

Diğer yandan ülke Maliye Bakanlığı ise ekonomik tahmininde büyümenin bireylerin satın alma gücünü yavaşlatacağını ve enflasyonun da artmasının beklendiğini belirtti.Bakanlık ayrıca yatırım, ihracat ve konularında ETLA'nın ekonomik tahminleri ile aynı düşüncede olduğunu ve iki konuda ki tahminlerinde olumlu olduğunu belirtti.

ETLA, 2018 yılında kamu borç stokunun GSYH'ye oranının düşmeye başlamasını öngörüyor ve 2018 kamu borç stokunun GSYH'ya oranının düşüşe başlamasını öngörüyor.

Kaynak:YLE Finlandiya Ulusal Haber Ajansı
Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavarliği

Yayımlama: 22.09.2017 11:46:00 (TSİ)

Sigorta ve kredi riski yönetim şirketi Coface tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede bu yıl tasfiye işlemleri başlayan şirketlerin sayısı geçen yıla kıyasla % 36’ı azalmış bulunuyor. Coface Bulgaria’nın Müdürü Milena Videnova, Bulgaristan’ın Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında tasfiye işlemleri en çok azalan ülke olduğuna ve bu trendin önümüzdeki yıl da devam etmesi beklendiğine işaret etti. Buna rağmen iflas tehlikesini en fazla hisseden şirketler ticaret, inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde iştigal eden şirketler olarak gösterildi. Yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan iş dünyasını en fazla tedirgin eden konuların başında işgücü buluma konusundaki sorunlar yer alıyor. 

Kaynak: http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2017/09/17/3043405_kompanii_v_bulgariia_falirat_vse_po-riadko/  

Yayımlayan: Sofya Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.09.2017 10:32:00 (TSİ)

Enflasyon Bulgaristan’a kalıcı olarak yerleşti ve bu yılın her geçen ayı ile oranı artıyor. Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün verilerine göre Ağustos 2017’de perakende fiyatlar geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 1,42 artıyor. Ocak 2017’den sonraki aylarda perakende fiyatlar 2016’nın aynı aylarına nazaran ortalama % 2 artış sergiliyor. Son 12 ayın ortalama enflasyon oranı ise % 1’in üzerinde.

Yıllık bazda en büyük fiyat artışı gaz halindeki maddelerde ve ısı enerjisinde gerçekleşti – sırasıyla % 18,4 ve % 16,8. Bu, doğal gaz fiyatının Nisan ayında % 30 ve Temmuz ayında daha % 2 ile artırılmasından kaynaklanıyor. Otomobil yakıtlarında ise henüz ciddi fiyat artışı meydana gelmedi – yıllık bazda % 2.

Eğer ortalama yıllık enflasyon yılın sonuna kadar pozitif kalırsa, perakende fiyatlarda 2014-2016 döneminde devam eden düşüş sona erecek.

Kaynak: http://www.economic.bg/bg/news/8/inflatsiyata-se-nastani-trajno-v-balgariya.html

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği
Yayımlama: 22.09.2017 10:31:00 (TSİ)

Etkili “Podkrepa” adlı işçi konfederasyonu STK’lar ve siyasi parti temsilcileri vergiden muaf bir gelir tabanının getirilmesi ve temel gıda ürünlerinde, bebek mamalarında, suda, temel ilaçlarda, okul kitaplarında ve diğer kitaplarda KDV oranının düşürülmesi için çağrıda bulundu. Vergilendirilmeyecek gelir tabanının 460 leva veya üzerinde olması isteniyor. Bulgaristan halihazırda tüm gelirler için % 10 düz vergi oranı ve otelcilik/tur organizasyon hizmetleri hariç (% 9) tüm satışlarda % 20 KDV oranı uyguluyor. Çağrıda bulunanlar konuyu parlamentoya intikal ettirmeyi planlıyor.

Kaynak: BTA  

Yayımlayan: Sofya Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.09.2017 10:31:00 (TSİ)

Ülke Tarım ve Orman Bakanlığı'nca 20 Eylül tarihinde yapılan açıklamada, böceklerin gıda olarak yetiştirilmesi ve satılması yasağı ülkede kaldırıldı.

Son yıllarda ülkede tüketiciler ve şirketler arasında ilginç bir şekilde böcek ürünleri kullanımında artış görülmeye başladı.

Diğer yandan AB yönergeleri yoruma açık olduğundan böceklerin gıda maddesi olarak kullanımı bugüne kadar Finlandiya'da yasaklanmıştı.Ancak ülke Tarım ve Orman Bakanlığı, AB yönergelerini,diğer üye ülkelerin takip ettiği yolda değerlendirerek, ülkede böçek ürünlü gıdaların yetiştirilmesi ve satılmasının yolunu açtı.

Ülke Gıda Güvenlik Makamı Evira, konu ile ilgili olarak üreticiler ve düzenleyiciler için
talimatlar hazırlanacağını ve ayrıca sektörün girişimcileri ve tacirler için iş için kurallar oluşturmaya da başlanacağını belirtti.

Kaynak: YLE Finlandiya Ulusal Haber Ajansı
Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.09.2017 10:19:00 (TSİ)

2017-2019 yılları arası döneme ilişkin ekonomik göstergelere yönelik beklentileri aktaran Finlandiya Maliye Bakanlığının 2017 yılı Sonbahar dönemi tahminlerinde Finlandiya’nın 2017 yılı GSMH artış oranı %2,9’a yükseltilmiştir. Söz konusu artışta iç taleple beraber Küresel talepteki artış ve ihracata yönelik rekabet gücünün yükselmesinin etkili olduğu belirtilmektedir. Ekonomik faaliyetlere yönelik değerlendirmelerde ise imalat sanayinde yeni siparişlerin alındığı, inşaat sektörünün ise özellikle şehirlerde faaliyetini yoğun olarak sürdürdüğü kaydedilmektedir.

Söz konusu büyüme oranının 2018 yılında bir miktar azalarak %2,1, 2019 yılında ise %1,8 oranında gerçekleşmesinin öngörüldüğü bildirilmektedir.

http://vm.fi/en/article/-/asset_publisher/taloudellinen-katsaus-julkistetaan-19-9-klo-11-00

Kaynak: Finlandiya Maliye Bakanlığı

Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavirliği

 

Yayımlama: 22.09.2017 09:50:00 (TSİ)

Rus enerji firması Rosneft ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile yaptığı anlaşmaya göre, 2020 yılında IKBY’den Türkiye’ye uzanacak ve günlük 30 milyon m3 doğalgaz taşıyacak hattın maliyeti yaklaşık 1 milyar Dolar olacak.

Kaynak: IEC - 21/09/2017

Yayımlama: 21.09.2017 07:59:00 (TSİ)

Irak Temsilciler Meclisi Ekonomi Komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre Irak’ta işsizlik oranı %32’den daha fazla. Söz konusu Komite Üyesi Noura Al-Bajari tarafından, işsizliğin en fazla genç nüfusta görüldüğü, özel sektörün güçlenmesiyle istihdamın artabileceği ifade edildi.

Kaynak: IEC – 21/09/2017
Yayımlama: 21.09.2017 07:36:00 (TSİ)

Anagi firması Kutaisi Havaalanına yeni terminal binası inşa edecek. Yeni terminal binasının hizmete girmesi ile Kutaisi havaalanından aynı anda 6 uçak uçuş yapabilecek. İnşaat, sözleşmenin imzalanmasından 140 gün sonra tamamlanmış olacak.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.09.2017 05:10:00 (TSİ)

Gürcistan Milli Bankasından yapılan açıklamaya göre Gürcistan'a gelen turistler 2017 yılının Ocak-Ağustos döneminde 1,86 milyar Dolar harcadı.2017 Ağustos ayında toplam turizm geliri 391 milyon Dolar olup 2016'nın aynı ayına göre artış %31 olarak gerçekleşmiştir.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.09.2017 05:05:00 (TSİ)

İtalyan Unicredit Bankası ile Alman Commerzbank arasındaki olası bir birleşmeyle ilgili "Reuters" haber ajansı tarafından yayınlanan bir haberin ardından, Unicredit hisseleri Milano borsasında önce %3 oranında değer kaybetti ve ardından %2,2 yükselişe geçti. Frankfurt borsasında ise Commerzbank hisselerinin %4,42 oranında  değer kazanması Alman yatırımcıların böyle bir olasılıktan memnuniyet duyduğuna işaret etti.

 

Her iki banka tarafından da birleşmeyle ilgili söylentiler hakkında bir açıklama yapılmadı.

 

Kaynak: Ansa  20 Eylül 2017.

Yayımlayan: Roma Ticaret Müşavirliği 

Yayımlama: 21.09.2017 05:02:00 (TSİ)

Üzüm tarımı için elverişli olan Gürcistan'ın Kakhethi bölgesinde üzüm üreticileri 11 Eylül 2017 tarihi itibarı ile 18,7 milyon Lari'lik gelir elde ettiler. Kakhethi bölgesinde üretilen yüksek kaliteli üzümler şarap imalatında kullanılmaktadır.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.09.2017 04:59:00 (TSİ)

Gürcistan'ın doğrudan yabancı yatırımları 2017'nin birinci yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre %5,5 oranında azaldı. Bilindiği üzere, Gürcistan'a en fazla dış yatırım Azerbaycan'dan gelmekte olup nakliye, telekomünikasyon ve petrol sektörleri en önde gelmektedir.

Kaynak: Caucasus Business Week

Kaynak: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.09.2017 04:52:00 (TSİ)

Gürcistan Milli İstatistik İdaresinin yaptığı açıklamaya göre Gürcistan'ın Ağustos 2017 ihracatı 2016'nın aynı dönemine göre %23 oranında (43,9 milyon Dolar) artış gösterdi. Aynı dönemde ithalat %6 oranında (45 milyon Dolar) azaldı.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.09.2017 04:48:00 (TSİ)

Hükümet 2018 yılı bütçesini parlamentoya sundu.Bütçe önerisinde, devlet gelirinin 52,7 milyon avro olması tahmin ediliyor. Önerilen ödenekler ise 55,7 milyona ulaştı. Bütçe 3,0 milyon avroluk bir açık verdi.Teklifin içeriğinin bir özeti Bakanlığın bütçe gözden geçirmesine sunuldu.

Kaynak:Finlandiya Maliye Bakanlığı
Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.09.2017 04:45:00 (TSİ)

Gürcistan Milli Turizm İdaresi turistler için popülaritesi giderek yükselen İmereti ve Kakheti bölgeleri için pazarlama stratejileri geliştirdi. Adı geçen idarenin açıklamasına göre İmereti ve Kakheti bölgeleri yabancı ziyaretçiler için cazip turizm alanları olarak görülmektedir.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.09.2017 04:42:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki