Yükleniyor...
İçeriğe atla

İtalya kriz sonrası daha ilgi çekici bir hale geldi, birleşme ve devralmalarda % 70'e yakın bir artış kaydedildi.

Yapılan bir ankete göre, 2013-2016 yılları arasında 225 İtalyan şirketi yabancı yatırımcı/yatırımcıların katılımı ile ortaklık yapısını değiştirdi. 2013 yılında sayısı 42 civarında olan bu satın alımlar, 2016 yılında 70’e ulaştı. 2013 ve 2016 yılları arasında yaklaşık %67’lik bir şıçrama kaydedildi.

Bu 4 yıl içerisinde en büyük satınalmalar ABD tarafından gerçekleştirildi, İngiltere 29 anlaşma (%13) Fransa ise 26 anlaşma (%12) gerçekleştirdi. Bu işlemler esnasında, Çin 12 anlaşma ile yerinde saydı ve İtalya'daki "çekici" ülkeler podyumundan uzak kalmaya devam etti.

Anılan dönemde gerçekleştirilen yatırımların tutarı 29 milyar Euro civarındayken, söz konusu anlaşmaların ortalama değeri 266 milyon Euro’dur.

Diğer yandan, bu satınalma işlemlerinin çoğu 6 ülke tarafından gerçekleştirildi (ABD, Birleşik Krallık, Japonya, İsveç, Fransa ve İspanya) ve bunların toplam değeri 24,4 milyar ABD Dolarına ulaştı.

 

Kaynak: Il Sole 24 Ore  –  21 Kasım 2017.

Yayımlayan: Roma Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 24.11.2017 07:31:00 (TSİ)

 

2017 yılının ilk on ayında Arnavutluk'u ziyaret eden yabancı turist sayısı iki basamaklı bir büyüme oranı kaydettiler, Salı günü, İstatistik Enstitüsü, ISTAT, bunu bildirdi.

INSTAT, son raporumuzda son 6 ay içinde 4,6 milyon yabancı uyruklunun Arnavutluk'a geldiğini ve bu sayı 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 7,1 arttığını söyledi.

Ancak INSTAT verilerine göre, tatil amaçla ülkeyi ziyaret eden yabancı uyrukluların sayısı% 21,9 artarak 2,26 milyona yükseldi.

Arnavutluk, geçtiğimiz günlerde, Ocak-Ekim döneminde toplam 113.000 ziyaretçi sayısı ile Polonyalılar için en popüler yerlere ulaştı ve bu rakam, yıl bazında% 74 arttı.

INSTAT ayrıca İtalyan ziyaretçilerin sayısının% 42 arttığını, İngiltere'den gelen turist sayısının ise% 26 oranında arttığını, toplam 116 bin ziyaretçi geldiğini ve İtalya'dan sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.

 

Yayımlama: 24.11.2017 12:39:00 (TSİ)

İl merkezi olan Pazarcık’a bağlı Sinitevo köyünde halk arasında tavuk vebası olarak bilinen kuş gribi virüsü tespit edildi. Kuş gribi salgını kanatlı hayvan yetiştirilen bir kümeste tespit edildi. Pazarcık Gıda Güvenliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada salgın tespit edilen kümesin etrafındaki üç kilometrelik alanda bulunan kuşlara aşı yapıldığı bildirildi. Buna rağmen ilçede daha 10 köy gözetim altında tutuluyor. Bratsigovo ve Peştera ilçelerine bağlı köyler de karantina altına alındı. Pazarcık Gıda Güvenliği İl Müdürlüğü, an itibariyle bölgede başka kuş gribi vakaları tespit edilmediğini bildirdi.

Hatırlatmak gerekirse, son ay içinde ülkenin birkaç yerinde kuş gribi salgını tespit edilmişti. En çok sayıda kuş gribi vakası Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık), Haskovo (Hasköy), Gabrovo, Burgaz, Sliven (İslimiye) ve Yambol (Yanbolu) illerinde tespit edilmişti. Bu illerde kuş gribi nedeniyle 100 000’den fazla tavuk itlaf edilmişti.

Kaynak: https://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20098

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 24.11.2017 12:19:00 (TSİ)

Bulgaristan Ulaştırma, Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı İvaylo Moskovski, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında Balkan ülkelerinde cep telefonu operatörlerinin abonelere uyguladığı dolaşım (roaming) ücretleri kaldırılacak diye açıkladı. Moskovski, “Brüksel düzeyinde bu süreç daha fazla zaman alacak. Bizler devlet olarak bu süreçte öne geçeceğiz. Balkan ülkelerinde roaming ücretinin kaldırılmasına ilişkin memorandum imzalamaya hazırız. İlk önce Makedonya ile böyle bir memorandum imzalayacağız” diye kaydetti. Moskovski’nin ifadelerine göre Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında komşu ülkelerle yapılan telefon görüşmeleri kesinlikle ucuzlayacaktır.

Kaynak: https://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20097

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 24.11.2017 12:19:00 (TSİ)

Avusturya İstatistik Kurumu geçici dış ticaret verilerine göre, 2017 yılı Ocak – Ağustos döneminde Avusturya 93,13 milyar Avro ihracat, 96,72 milyar Avro ithalat gerçekleştirmiştir. Bu itibarla, bir önceki yılın aynı dönemine göre Avusturya’nın genel ihracatı %8,0 oranında artarken, genel ithalatı ise %8,8 oranında artmıştır.

Aynı dönemde, Avusturya’nın Türkiye’den ithalatı 1,01 milyar Avro, Türkiye’ye ihracatı ise 867,23 milyon Avro olmuştur. Bu itibarla, bir önceki yılın aynı dönemine göre toplamda Avusturya’n ın Türkiye’den ithalatında %3,0 gerileme kaydedilirken, Avusturya’n ın Türkiye’ye ihracatında ise %1,6 gerileme gerçekleşmiştir. Aynı dönemde, Avusturya’nın Türkiye’den ithalatı toplam ithalatının %1,0’ ini, Türkiye’ye yaptığı ihracat ise toplam ihracatının %0,9’unu oluşturmuştur.

Söz konusu dönemde Türkiye Avusturya karşısında yaklaşık 143,9 milyon Avro dış ticaret fazlası vermiştir.

Kaynak: Statistik Austria

Yayımlayan: Viyana Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 24.11.2017 10:00:00 (TSİ)

İtalyan Astaldi Grubu, inşaat sektöründe üç yeni ihale sözleşmesinin nihai üstlenicisi oldu. Astaldi Grubu tarafından Şili, Polonya ve Honduras’t a üstlenilen yeni sözleşmelerin toplam değerinin 400 milyon ABD Doları olduğu belirtiliyor. Bu ihaleler ile birlikte, geçmişe göre daha az riskli coğrafyada (Şili, Kuzey Amerika, Kuzey Avrupa ve Orta-Doğu) son dönemde üstlenilen işlerin toplam değerinin 2,6 milyar Avro seviyesine ulaştığı bildiriliyor.

Kaynak: Il Sole 24 Ore  –  23 Kasım 2017.

Yayımlayan:Roma Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 23.11.2017 06:05:00 (TSİ)

Alman İktisadi Grubu (German Economic Team – GET Moldova) tarafından Moldova Ulusal İstatistik Kurumu ve Moldova Merkez Bankası verilerine göre hazırlanan “Doğrudan Yabancı Yatırımların Moldova Ekonomisine Fayda Analizi” başlıklı sunumda doğrudan yabancı yatırımların, özellikle üretim, istihdam, aylık ücret, kamu gelirleri ve ihracata arttırıcı etki yaratarak, Moldova ekonomisini genel olarak olumlu etkilediği belirtilmektedir.

Berlin Ekonomi Enstitüsü Başkanı Ricardo Giucci, Moldova Merkez Bankası verilerine göre, 741 ABD Doları seviyesinde olan kişi başına düşen doğrudan yabancı yatırımlar hacminin düşük olarak değerlendirildiğini, % 41 olarak hesaplanan ve orta seviyede olarak değerlendirilen doğduran yabancı yatırımların GSYİH’ya oranının ise daha iyi olduğunu, doğduran yabancı yatırımların % 61’inin AB ülkeleri kaynaklı olduğunu, diğer büyük bir yatırımcının ise toplam hacimde % 28’lik paya sahip olan Rusya Federasyonu’nu olduğunu söylemiştir.

GET Moldova proje yöneticisi Woldemar Walter yabancı sermayeli firmalarda istihdam edilenlerin yaklaşık yarısının tekstil, gıda ürünleri ve otomotiv sarf malzemeleri vb. sektörlerinde çalıştıklarını, söz konusu firmalarda kişi başına ortalama üretimin yerli firmalarla kıyaslandığında ortalama olarak % 71 oranında daha yüksek olduğunu, bunun ise yeni teknolojilerin kullanılması, yönetim avantajları ve personelin eğitilmesinden kaynaklandığını söylemiştir. 

Woldemar Walter, yabancı sermayeli firmaların daha yüksek verimlilik sayesinde yerel firmalara kıyasla daha yüksek ücret ödeyebildiklerini, söz konusu farkların enerji gibi sermaye yoğun sektörlerde ve bilişim gibi bilgiye dayalı sektörlerde daha görünür olduğunu, tekstil gibi daha basit teknolojilerin kullanıldığı sektörlerde ise ücret farkının daha düşük olduğunu belirtmektedir.

Toplam kurumlar vergisi hacminin % 34’ünü sağlayan yabancı sermayeli firmalar devlet bütçesine ciddi katkıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, ülkedeki istihdam edilen nüfusun % 15’ini çalıştırırken sosyal primlerin % 21’ini karşılamaktadır.

Uzmanlar, tam yabancı sermayeli firmaların üretiminin üçte ikisini ihraç ederek ülkeye döviz girişi de sağladıklarını, oysa yerli firmalarda ihracat oranının % 23 civarında olduğunu belirtmektedir. 

Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından finanse edilen bir iktisatçı grubundan oluşan GET Moldova, 2010 yılından beri Moldova hükümetine iktisadi politikalar konusunda danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır.

Kaynak: www.ipn.md (15/11/2017)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği 

Yayımlama: 23.11.2017 05:53:00 (TSİ)

Alman İktisadi Grubu (German Economic Team – GET Moldova) tarafından Moldova Ulusal İstatistik Kurumu ve Moldova Merkez Bankası verilerine göre hazırlanan “Doğrudan Yabancı Yatırımların Moldova Ekonomisine Fayda Analizi” başlıklı sunumda tarım sektörünün yabancı yatırımcılar için Moldova’daki en az çekici yatırım alanı olduğu, ülkeye yapılan toplam doğrudan yabancı yatırımların hacminin ancak % 1’inin tarım alanında gerçekleştirildiği belirtilmektedir.

Yapılan basın açıklamasında GET Başkanı Ricardo Giucci, diğer sektörlere göre daha fazla yatırım gerektirdiği ve ayrıca Moldova’d a tarım arazilerini satın alamadıkları için yabancı yatırımcıların tarım sektöründe yatırım yapmaya cesaret edemediklerini bildirmiştir.

Alman uzman, tarım sektöründe yatırım yapmak için toprak iyileştirilmesine ve diğer alanlara çok yatırım yapılması gerektiğini, bildikleri kadarıyla Moldova’da yabancı yatırımcılara tarım arazilerinin satışının yasak olduğunu, yatırımcıların bir şekilde arazileri leasing alabildiklerini ancak satın alamadıklarını, yatırımcıların birçoğunun arazinin sahipleri olmaması nedeniyle bu arazilere yatırım yapamadıklarını çünkü kira süresinin sona erdiği anda yatırımlarını kaybedeceklerini öne sürdüklerini ifade etmiştir.

Ricardo Giucci, tarım sektöründe başarıyı elde etmek için pestisit, tohum, fidan vb. birçok kaynaklara ihtiyaç olduğunu, bazı araştırmalara göre bütün bu kaynakların Moldova’da çok pahalı olduğunu, söz konusu kaynakların yurtdışından ithal edilmesi durumunda ise gümrük vergilerinin de yüksek olduğunu vurgulamıştır.

Sunumda, toplam yatırım hacminin üçte birinin enerji sektörüne yapıldığını, finans ve sanayi sektörlerine de öncelik verildiğini, öbür uçta ise toplam yatırımların sadece % 1’inin yapıldığı tarım sektörünün bulunduğu belirtilmektedir.

Kaynak: www.ipn.md (15/11/2017)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği 

Yayımlama: 23.11.2017 05:48:00 (TSİ)

Bijelo Polje merkezli “Bjelasica Rada” İçme suyu fabrikası İflas İdaresi, 2,09 milyon Avro’luk rezerv fiyatıyla şirketin tüm mülkiyetinin satışına yönelik bir kamu çağrısı başlattı.

Açık artırma için başvurular, 15 Aralık 2017 tarihi saat 10:30'a kadar sunulabilmektedir.

Satışa sunulan mülkiyet; 941.970 Avroluk 2.970 m2 alanında bulunan su şişeleme tesisi, 702.740 Avro’luk makine, teçzihat ve araçlar ve 68.880 Avro’luk Ljesnica ile tesisi birbirine bağlayan bir boru hattı içermektedir.

Ljesnica lokasyonundaki 1.950 m2’lik arazi 4.420 Avro fiyatıyla satışa sunulurken, fabrika çevresindeki arazi ile eski bir fırın sırasıyla 202.210 Avro ile 171.860 Avro fiyatıyla satışa sunulmuştur.

Açık artırma, rezerv fiyatının yüzde beşini ödeyen vatandaşlara ve şirketlere açıktır.

 

Kaynak: Karadağ Haber Ajansı MINA

Yayımlayan: Podgoritsa Ticaret Müşavirliği 

Yayımlama: 23.11.2017 02:59:00 (TSİ)

27 Kasım 2017 Pazartesi günü, İran’da dini tatil olarak ilan edilmiştir.  Bu bağlamda İran'ın bütün resmi kurumları ile özel sektörü anılan günler tatil olacaktır.

İlgililere saygılarımızla duyurulur.

Tahran Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 23.11.2017 01:15:00 (TSİ)

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, işgal sırasında verilen hasarın tazmini amacıyla hükmedilen Irak’ın Kuveyt’e olan 4,6 milyar Dolarlık borcunun, Irak’ın 2018 yılı petrol satış gelirlerinin %0,5’i ile ödenmesine dair önerisinin kabul edildiği belirtildi.

BM Tazminat Komisyonu yetkililerince, oranın 2021 yılına kadar artırılması suretiyle ödemelerin tamamlanmasının hedeflendiği, ülkedeki güvenlik sorunları nedeniyle 2014 yılı Ekim ayından beri ödemeleri durdurduğu ifade edildi.

Kaynak: Iraq News – 23/11/2017
Yayımlama: 23.11.2017 12:59:00 (TSİ)

Başbakan Yardımcısı Akdağ, Türkiye ile Karadağ arasındaki ekonomik ilişkilere ilişkin, "İki ülke arasındaki ticaret potansiyelinin değerlendirilmesine büyük önem veriyoruz. Serbest Ticaret Anlaşmasının kapsamını genişletmeyi kararlaştırdık. " dedi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye-Karadağ Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 4'üncü Dönem Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Karadağ'ın her geçen gün gelişen ekonomisi ve sahip olduğu stratejik konumuyla Balkanların önemli ülkelerinden olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Karadağ'a bölgesel, küresel ve ikili ilişkiler kapsamında özel önem atfettiğini belirten Akdağ, ülkeler arasında birçok alanda geniş bir işbirliği potansiyeli bulunduğunu ve ilerleyen yıllarda da iki ülke arasındaki mevcut işbirliğinin artarak devam etmesini arzuladıklarını ifade etti.

Akdağ, toplantı çerçevesinde, ikili ticari ilişkiler, enerji, ulaştırma, turizm, sağlık, çevre ve şehircilik, orman ve su işleri, KOBİ'ler, bilim, sanayi ve teknoloji, eğitim ve savunma sanayi gibi çeşitli konuların ele alındığını belirterek "Protokol ile alınan kararların, önümüzdeki dönemde Türkiye-Karadağ ilişkilerinin güçlendirilmesine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum." dedi.

Karadağ Başbakan Yardımcısı Milutin Simovic ile dün gerçekleştirdiği ikili görüşmede, ekonomik ve ticari ilişkilerin detaylı bir şekilde değerlendirildiğini aktaran Akdağ, "Karadağ heyetinde yer alan değerli bakanların ülkemizdeki muhatapları olan bakanlarımızla gerçekleştirmiş oldukları ikili görüşmelerin de ülkelerimiz arasındaki yakın iş birliğine yeni bir ivme kazandıracağına olan inancım tamdır." ifadesini kullandı.

Türkiye ile Karadağ arasındaki ikili ticari ve ekonomik ilişkiler hakkında bilgi veren Akdağ, Karadağ'ın bağımsızlığının ilanının ardından başlatılan karşılıklı ziyaretlerle ülkeler arasındaki siyasi yakınlaşmayı, uluslararası ve bölgesel konular bağlamındaki anlayış birliğini pekiştirdiğini belirtti.

Siyasi yakınlaşmanın sonuçlarının ekonomi ve ticaret alanlarına da yansıdığını dile getiren Akdağ, şöyle konuştu:

"Karadağ'ın bağımsızlığını kazandığı 2006 yılında yaklaşık 8,5 milyon dolar seviyesinde olan ikili ticaretimiz, 2016 yılında 75 milyon dolar eşiğini aşmıştır. Bu gelişmede 2010 yılında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nın katkısı büyüktür. 2016 yılında ülkemizin Karadağ'a ihracatı, bir önceki yıla oranla yüzde 35,3 oranında artarak 51,8 milyon dolar, ithalatımız ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 192 oranında artarak 23,3 milyon dolar olarak kaydedilmiştir. Bu yılın 10 aylık döneminde ise Karadağ'a ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,4 oranında artarak, 48,5 milyon dolar seviyesine gelmiştir. İthalatımız ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,1 oranında azalarak 21,3 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. İki ülke arasındaki ticaret potansiyelinin değerlendirilmesine büyük önem veriyoruz. Bu çerçevede, ülkelerimiz arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın kapsamını genişletmeyi kararlaştırdık. Teknik çalışmalar Ekonomi Bakanlığımızca en kısa sürede başlatılacaktır. Bu itibarla ticaret hacmimizin, önümüzdeki 5 yılda tedrici artışlarla 250 milyon dolar seviyesine çıkarılması için her türlü gayreti göstereceğimizi özellikle belirtmek istiyorum."

Karadağ'da faaliyet gösteren 70 Türk firmasının binden fazla kişiye istihdam imkanı sağladığına dikkati çeken Akdağ, "Ülkemizden Karadağ'a giden 50 milyon dolarlık bir doğrudan yatırım söz konusudur. Ayrıca 2015 yılından itibaren Ziraat Bankası da Karadağ'da faaliyettedir. Türk firmaları Karadağ'da başta demir çelik, lojistik, liman işletmeciliği, müteahhitlik olmak pek çok farklı alanda faaliyet göstermektedir." dedi.

Türk müteahhitlerinin Karadağ'da toplamda 111 milyon değerlerinde 5 projeyi başarıyla gerçekleştirdiklerini ifade eden Akdağ, Komarnica ve Moraca nehirleri üzerinde inşa edilmesi öngörülen Karadağ HES projelerine yönelik iki ülke arasında başlatılan iş birliğinin de kısa sürede amacına ulaşmasını diledi. 

"Karadağ, çok önemli bir yatırım merkezi haline geldi"

Karadağ Başbakan Yardımcısı Milutin Simovic ise toplantının iyi sonuçlar vereceğini düşündüğünü dile getirdi.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin en iyi şekilde devam ettiğini belirten Simovic, yapılan iş birliğinin iki ülke arasında projelerin gerçekleştirilmesine ve iyi ilişkilerin temelinin atılmasına vesile olduğunu aktardı.

Simovic, şunları söyledi:

"Günümüzde Karadağ, çok önemli bir yatırım merkezi haline gelmiştir. Özellikle önemli sektörlerde. Bu yıldan itibaren Karadağ, NATO üyesi ve Avrupa süreçlerinde önemli bir yer almıştır. Karadağ'da bugün 113 ülkeden yatırımcılar bulunmakta. Önemli Türk firmaları bizi tanıdılar ve orada bir yatırım yapmanın gururunu yaşıyoruz. Türk firmalarının Karadağ'a daha fazla yatırım yapması için çağrıda bulunuyorum."

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/ekonomi/turkiye-karadag-kek-4-donem-toplantisi-yapildi/968440

Yayımlayan: Podgoritsa Ticaret Müşavirliği

 

Yayımlama: 23.11.2017 12:16:00 (TSİ)

Türkiye ile Karadağ arasında 4'üncü Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Protokolü Ankara'da imzalandı. Protokolle, iki ülke arasında eğitim, savunma sanayi,orman ve tarım alanlarında işbirliğinin temelleri atıldı.

Türkiye ile Karadağ, 4'üncü Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Protokolü ile çok yönlü işbirliğinin yolunu açtı.

Protokole, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ile Karadağ Başbakan Yardımcısı Milutin Simovic imza attı.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye ve Karadağ arasındaki gelişen ticaret hacmine işaret etti.

Akdağ, “Karadağ’ın bağımsızlığını kazandığı 2006 yılında yaklaşık olarak 8,5 milyon dolar seviyesinde olan ikili ticaretimiz 2016 yılında 75 milyon dolar eşiğini aşmıştır.” dedi.

Karadağ Başbakan Yardımcısı Milutin Simovic de, işbirliği protokolünün iki ülke arasındaki ilişkileri kuvvetlendireceğini vurguladı.

Simovic, “ İmzalanan anlaşma ile türkiye ve karadağ arasındaki ilişkileri geliştirecek. ilerde yapılacak yeni yatırım ve ortaklıklara zemin hazırlayacaktır.” diye konuştu.

Kaynak: TRT Haber

http://www.trthaber.com/m/?news=4uncu-donem-karma-ekonomik-komisyonu-protokolu-imzalandi&news_id=341246&category_id=7

Yayımlayan: Podgoritsa Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 23.11.2017 12:13:00 (TSİ)

17 Kasım tarihinde Irak Çalışma Grubu ile yapılan toplantıda, DTÖ üyelerince, Irak’ın 9 yıl aradan sonra DTÖ’ye üyelik müzakerelerini tekrar başlatmasından duyulan memnuniyet ifade edildi. Ticaret Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Adel Al-Masoodi tarafından yapılan açıklamada ise, Irak’ın küresel ekonomik sistemin bir parçası olmak amacıyla ekonomik reformlara hız verdiği, Irak’ın DTÖ’ye üyeliğinin yıllar alabileceği, ancak üyelik müzakerelerinin tekrar başlatılmasında kararlı olunduğu, Irak’ın 35 milyonluk nüfusu ve 167 milyar Dolarlık GSYİH’si ile uluslararası ticarette önemli bir yere sahip olduğu belirtildi.

Çalışma Grubunun bir sonraki toplantısının 2018’de gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Kaynak: WTO – 23/11/2017

Yayımlama: 23.11.2017 11:26:00 (TSİ)

Irak Merkez Bankası tarafından yayımlanan raporda; Dünya Bankası’nın Irak’ta açılmış mevduat hesaplarıyla ilgili çalışmasında, 2014 yılında yetişkinlerin %11’inin, 2015 yılında %6,5’inin ve 2016 yılında %6,8’inin banka hesabı olduğunun tespit edildiği, bir başka ifadeyle her 100 Iraklının 93’ünün banka hesabı bulunmadığı vurgulandı. Söz konusu raporda ayrıca, Iraklıların banka hesabı açmamasında en büyük etkenin, bankaların çoğunun Bağdat dışında şubelerinin bulunmaması, dini gerekçelerle halkın bankalara sıcak bakmaması, halkın birikimlerini nakit olarak tutmayı tercih etmesi, finansal işlemler ve havalelerde döviz bürolarının kullanılması olduğu ifade edildi.

Kaynak: CBI – 23/11/2017
Yayımlama: 23.11.2017 11:17:00 (TSİ)

General Electric tarafından yapılan açıklamada, Irak Hükümetiyle, 14 trafo merkezi inşası ve mevcut trafoların yenilenmesinde kullanılmak üzere transformatör, akım kesici gibi malzemelerin temini konusunda yaklaşık 400 milyon Dolarlık sözleşme imzalandığı, trafo merkezlerinin Musul, Selahaddin, Anbar, Bağdat, Kerbela, Kasidiye ve Basra’da yapılacağı, projenin Elektrik Bakanlığı tarafından finanse edilmesine de GE’nin katkı sağlayacağı belirtildi.

Kaynak: AP – 23/11/2017
Yayımlama: 23.11.2017 10:43:00 (TSİ)

Bulgaristan Piyasa Ekonomisi Enstitüsü’nün İstihdam Ajansı’nın açık verileri üzerinden yaptığı bir çalışmaya göre Bulgaristan’da İstihdam Ajansı üzerinden işçi bulmak için verilen ilanların % 29,3’ ü asgari ücrete çalışacak eleman arıyor. 1 Ocak 2018’den itibaren kabul edilecek asgari ücret (510 leva) baz alındığında ise bu oran % 42’ye çıkıyor. Araştırmaya göre, boş pozisyonlar hakkında yeterli bilgiler bulunan 90 belediyeden 7’sinde (Veliki Preslav, Gotse Delçev, Kubrat, Pavlikeni, Ruen, Krumovgrad ve Kula) teklif edilen ortalama maaş asgari ücrete eşittir. Pazar Ekonomisi Enstitüsü uzmanlarına göre bunun sebebi firmaların belli bir kısmının gerçek maaşı bildirmek istemediklerinden kaynaklanıyor.

Kaynak: http://www.economic.bg/bg/news/9/pochti-30-ot-obyavite-za-rabota-sa-za-minimalnata-zaplata.html

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 23.11.2017 10:15:00 (TSİ)

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre Bulgaristan, internet üzerinden giyim ürünü, ayakkabı ve spor kıyafetleri alımında AB ülkeleri arasında birinci sırada yer aldı.

Bulgaristan’da 16 ile 74 yaş arasındaki bayanların % 83’ü internet üzerinden en az bu tür bir ürün satın almışlardır. Bu oran erkekler için % 72’dir. Bu sıralamada Bulgaristan’dan sonra Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Birleşik Krallık geliyor. Fakat aynı zamanda ülke elektronik cihazlar, ev eşyaları, kültür ve spor etkinlikleri için bilet alımı, online film izleme ve çevrimiçi tatil rezervasyonu yapılmasında son sıralarda bulunuyor. Bulgaristan’da kadınların ancak % 8’i, erkeklerin ise % 22’si internet üzerinden elektronik cihaz alıyor. Bulgaristan bu kategoride AB’de sondan ikinci sırada yer aldı. Online film izlemek ve müzik dinlemek için ücret ödeyen Bulgaristan vatandaşları oranı % 8’in altındadır. AB’de ise bu oran ortalama % 20’nin üzerindedir. Eurostat verilerine göre AB’de online alışveriş yapan kadınların oranı % 65, erkeklerin ise % 67’dir. Kadınlar genelde kıyafet satın alırken erkekler ise elektronik cihazlar satın alıyorlar.

Kaynak: https://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20087

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 23.11.2017 10:15:00 (TSİ)

Eurostat’ın verilerine göre, yurtdışında yaşayan Bulgaristan vatandaşları 2016 yılında Bulgaristan’daki yakınlarına 860 milyon euro (1,7 milyar leva) göndermiş buşunuyor. Gönderilen tutarın büyük bölümü (552 milyon euro) AB ülkelerinden geliyor.

Kaynak: https://money.bg/finance/emigrantite-zahraniha-balgarskata-ikonomika-s-nad-1-7-miliarda-leva-za-godina.html

Yayımlayan: Sofya Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 23.11.2017 10:14:00 (TSİ)

Kuşak ve Yol girişimi kapsamında, Hong Kong ve Makao ile İnci Nehri Deltası Bölgesi (Pan-Pearl River Delta)’ni temsil eden dokuz fikri mülkiyet ofisi arasında, fikri mülkiyet alanında işbirliğinin artırılmasına yönelik bir anlaşma imzalanmıştır.

21 Kasım 2017’de Changsha’da düzenlenen “2017 Pan-PRD IP Co-operation Joint Conference” esnasında imzalanan Anlaşma Çin tarafından Fujian, Jiangxi, Hunan, Guangdong, Guangxi, Hainan, Sichuan, Guizhou ve Yunnan şehir ve bölgelerinin fikri mülkiyet ofislerini kapsamaktadır.

Anlaşma başlıca beş konuyu kapsamaktadır: Politika, yasa ve yönetmelik çalışmalarının kuvvetlendirilmesi; Karşılıklı değişim ve işbirliğinin arttırılması; Yaratıcı endüstriler ile marka ve teknoloji endüstrilerinde fikri mülkiyetin ticarileştirilmesi; Üst nitelikli hizmetlerin geliştirilmesinin  teşviki; Gençler üzerinde fikri mülkiyet duyarlılığının arttırılması.

Kaynak: www.news.gov.hk

Yayımlayan: Hong Kong Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 23.11.2017 09:49:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki