Yükleniyor...
İçeriğe atla

Otomotiv tedarik zincirinde çalışan yüz binlerce kişinin, batarya ile çalışan elektrikli araçlara geçişle birlikte istihdam kaybı riskiyle karşı karşıya kalması bekleniyor. Hyundai, bu riskten korunmak amacıyla hidrojen yakıtlı araçların üretimi konusunda otomobil imalatçılarını ikna etmeye çalışıyor. Avrupa Birliği’nde 2020 yılı itibarıyla yürürlüğe girecek olan sıkı emisyon hedeflerini yakalamak isteyen otomobil üreticileri daha temiz araçlar üretme konusunda çalışmakta olup, bu çalışmaların büyük bir kısmı elektrikli araçlara yönelik yürütülüyor. Hidrojen gücünü batarya teknolojisine alternatif olarak destekleyen firmalardan biri olan Hyundai, hidrojene geçişin temiz araçlara ilaveten, aksam, parça ve komponent üretiminde uzmanlaşan istihdamın kaybını engelleyeceğini belirtiyor. Almanya’da 600 binden fazla işin, içten yanmalı motorlu araçlardan bataryalı araçlara geçişle birlikte kaybolma riski taşıdığı ifade ediliyor. Bunun sebebinin elektrikli araçların daha az sayıda hareket eden parçaya sahip olması olduğu belirtiliyor. Diğer taraftan, elektrikli araçlar gibi sıfır emisyon üreten hidrojen yakıtlı araçların daha fazla sayıda komponenti bulunuyor çünkü yakıt hücreli motorların çalışma şekli benzinli motorlara benziyor. İhtiyaç duyulacak birçok parçanın sanayideki mevcut tedarikçiler tarafından üretilebileceği belirtiliyor. 

Kaynak Financial Times web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 21.06.2018 10:49:00 (TSİ) 

Bir grup firma tarafından, otonom araçların işgücü üzerindeki etkilerinin araştırılmasını hedefleyen yeni bir organizasyon kuruldu. Ulaştırma İnovasyonu ve Fırsatı için Ortaklık (PTIO), kar amacı gütmeyen bir kuruluş olup, üyeleri arasında Ford, Toyota, Daimler, Waymo, Uber, Lyft, FedEx ve Amerika Kamyoncular Birliği bulunmaktadır.

Grubun yönetici direktörü Maureen Westphal, otonom araç teknolojisinin güvenli bir şekilde uygulanmasının, işçiler için daha iyi iş fırsatları sağlanmasını temin edeceğini belirtti.

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu'na göre, 3,8 milyondan fazla insan geçimini motorlu araç sektöründen sağlıyor.  Geçen yıl Goldman Sachs tarafından yayınlanan raporda, otonom araçların yaygınlaşması ile birlikte ayda 25.000 ABD sürücüsü, yılda ise 300.000 sürücü işini kaybedecek.

Bu kapsamda, PTIO’nun ilk altı aylık hedefleri arasında (i) otonom araçların işgücünün geleceğine etkisinin veriye dayalı olarak analiz edilmesi, (ii) ilgili tarafların endişelerinin, kaygılarının ve isteklerinin araştırılması, iii) otonom araç teknolojisine geçiş sırasında işçiler için mevcut ve yakın gelecekteki kariyer fırsatları hakkında farkındalık yaratılması amaçlanmaktadır.

Kaynak : theverge web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 20.06.2018 02:19:00 (TSİ) 

ABD ham petrol üretimi 2017 yılında %7 yükselerek 10 yıl içindeki en yüksek değerine ulaştı. Doğalgaz üretimi ise %5 azalma gösterdi.

2017 yılında devlet arazilerinden günlük ortalama 2,22 milyon varil ham petrol üreten ABD 2016 yılında günlük 2,07 milyon varil ham petrol üretimi gerçekleştirmişti. Özel arazilerden yapılan üretim ise %5 artarak 9,3 milyon varile yükselmiştir.

Kaynak : Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 20.06.2018 10:53:00 (TSİ) 

Çalışma Bakanlığı raporuna göre tüketici fiyat enflasyonu Mayıs ayında %2,5’ten %2,8 seviyesine yükseldi. Beklentiler %2,7 artış olacağı yönündeydi. Aylık bazda ise enflasyon Nisan ayına paralel şekilde %0,2 artarak beklentileri karşıladı. Haziran ayına kadar olan 12 aylık dönemde çekirdek enflasyon ise %2,2 artış göstererek önceki ay gerçekleşen %2,1’lik oranındaki artışın üzerinde geldi. Ekonomistlerin tahmini de %2,2 artış olacağı yönündeydi.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan :  T.C. Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 12.06.2018 01:41:00 (TSİ) 

Resmi İstatistik Kurumu tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre, İngiltere’de Nisan ayına kadar olan üç aylık dönemde ücretlerdeki artış zayıflarken işsizlik sabit kaldı. Çalışan sayısı Mayıs’a kadar olan üç aylık dönemde 146.000’e yükselerek 124.000 artış olacağı yönündeki beklentilerin üzerinde geldi. Ekstra ödemeler hariç tutulduğunda ortalama kazançlar yıllık bazda %2,8 arttı, önceki dönemde bu oran %2,9’du. Bu oran ise, Nisan ayında bir yılın düşüğü olan %2,4 puandaki enflasyon oranından daha yüksek seviyeyi göstermektedir.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 12.06.2018 01:40:00 (TSİ) 

Çin pik demir ithalatı Mayıs ayında geçen ayki azalışından sonra tekrar yükseliş yaşadı. Çelik çubuk talep yükselmesinin söz konusu yükselişin sebebi olduğu belirtilmektedir.

Mayıs ayında Çin’in pik demir ithalatı %13,5 artış göstererek 91,5 milyon ton’dan 94,1 milyon ton’a yükselmiştir. Yılın ilk 5 ayında Çin tarafından toplamda 448 milyon ton pik demir ithalatı yapılmıştır.

Kaynak : Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.CEkonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 11.06.2018 03:06:00 (TSİ) 

İngiltere’de sanayi üretimi  Nisan ayında %0,2’lik artış beklentisine karşın bir önceki aya göre %0,8 düşüş yaşadı.  Sanayi üretim verisinin en önemli alt kalemi olan imalat sektöründeki üretim ise Nisan ayında bir önceki aya göre %1,4 düşüş yaşadı. Genel beklenti %0,3 artış olacağı yönündeydi. Yıllık bazda ise sanayi üretiminde %1,8 artış yaşanırken, imalat üretimi %1,4 yükseldi. Beklentiler sırasıyla %2,7 ve %3,1’di.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan :  T.C. Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 11.06.2018 01:39:00 (TSİ) 

AB ve Avro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış büyüme bir önceki çeyreğe göre %0,4 artış gösterdi. 2017 yılının son çeyreğinde AB ve Avro Bölgesi bir önceki çeyreğe göre %0,7 büyüme sergilemişti. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise mevsimsellikten arındırılmış olarak Avro Bölgesi %2,5 büyürken, AB %2,4 büyüdü. Bir önceki çeyrekte ise yıllık büyüme Avro Bölgesi’nde %2,8, AB’de ise %2,7 olarak gerçekleşmişti.

Kaynak: Eurostat web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 07.06.2018 10:18:00 (TSİ) 

Dördüncü Sanayi Devrimi olarak da adlandırılan ve geleneksel sanayilerin iş modellerinin ciddi biçimde değiştiği dijital dönüşüm sürecinde, Avrupa’nın geride kaldığına yönelik korkular artıyor. PwC Danışmanlık Firması tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dönüşümün 2030 yılı itibarıyla ekonomik büyümeye katkısının %14’l ere kadar ulaşması bekleniyor. Bununla birlikte, dünya genelinde yapılan bir ankete göre, ankete katılan 1.155 firmanın üçte ikisi, dijital dönüşümlerine ya yeni başlamış, ya da bu süreci hiç başlatmamış durumda bulunuyorlar. Bu kapsamda, özellikle Avrupa dikkati çekiyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde yer alan imalatçıların yalnızca %5’i “dijital şampiyon” olarak öne çıkıyor. Söz konusu oran, Amerika ve Asya Pasifik’te ise sırasıyla %11 ve %19 düzeyinde bulunuyor.  Diğer taraftan, Avrupa, yapay zeka ve kriptografi gibi alanlarda güçlü bir altyapıya sahip bulunuyor. Son iki yıldır sanayide bu alanlarda yenilikçiliği tetikleyecek yönde küçük çaplı satın alımlar yapıldığı, sanayinin dijitalleşmesi yönünde 30’dan fazla ulusal ve bölgesel girişimin Avrupa kıtası genelinde başlatıldığı belirtiliyor. Almanya ve İskandinav ülkeleri gibi örneklerde, firmaların çok erken bir aşamada dijital teknolojilere yaptığı yatırımların, verimlilik ve gelirde artış sağlayarak meyvesini vermeye başladığı görülüyor. Ancak, Avrupa’nın bir bütün olarak çok hızlı hareket etmesi gerekiyor. PwC tarafından 2014 yılında yapılan bir ankette, Kuzey Amerika’nın tüketici ürünlerinde dijitalleşme konusunda; Almanya’n ın ise sanayi çözümlerinde öncü olduğu ortaya konmuştu. O dönemde Asya-Pasifik merkezli firmalar bu sürece sıfırdan başlamaktayken, 2018 yılına gelindiğinde, Asya-Pasifik’in dijital şampiyon haline geldiği ve diğer iki ülkeyi geçtiği dikkati geçiyor.         

Kaynak : Financial Times web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 05.06.2018 05:35:00 (TSİ) 

On yıl önce, düşen petrol ve doğal gaz fiyatları nedeniyle ABD’d eki şirketler sektöre yatırım yapmakta isteksizdi. Dow Chemical ve diğer petrokimya şirketleri tesislerini kapatarak üretimlerini daha karlı gördükleri Orta Doğu’ya yönlendiriyordu. Bugün, Dow, Exxon Mobil ve Chevron Phillips Chemical şirketlerinin, Texas Körfez Kıyısı boyunca milyonlarca dolarlık fabrikanın son rötuşlarını tamamladığı belirtiliyor. Amerikan Kimya Konseyine göre, ilgili tesisler planlanan ve yeni tamamlanan yatırımlarda 185 milyar dolarlık bir paya sahip bulunuyor. Ucuz Amerikan doğal gazı, ülkeyi kimyasalları üretmek için en kârlı yerlerden birisi haline getiriyor. Araştırma şirketi IHS Markit Ltd.’ye göre, ABD'nin Çin başta olmak üzere Asya'ya polietilen plastik ihracatı 2020 yılına kadar beş kat artacak.

Kaynak: Bloomberg web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

 

Yayımlama: 05.06.2018 01:54:00 (TSİ) 

Avrupa Birliği istatistik bürosu Eurostat'ın tahminlerine göre, mevsimsellikten arındırılmış perakende ticaret hacmi Nisan ayında Avro Bölgesinde % 0,1 artarken, AB'de % 0,4 artış gösterdi. Mart ayında ise perakende ticaret hacmi Avro Bölgesinde %0,4, AB'de % 0,2 artmıştı. Yıllık bazda ise, takvim etkilerinden arındırılmış perakende satışlar endeksi hem avro bölgesinde hem de AB'de % 1,7 artış gösterdi.

Kaynak: Eurostat web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 05.06.2018 10:20:00 (TSİ) 

İspanyol enerji şirketi Repsol, şirket maliyetlerini düşürmek ve marjları artırmak amacıyla, Google grubunun büyük verilerini ve yapay zeka araçlarını rafinerilerinde kullanmaya hazırlanıyor.  2014 yılında petrol fiyatlarında meydana gelen düşüş; enerji şirketlerini, harcamalarını azaltmaya, verimliliklerini arttırarak yeni teknolojileri kullanmaya zorladı.

Repsol, İspanya'nın doğu kıyısındaki 120.000 varil kapasiteli Tarragona petrol rafinerisinin performansını optimize etmek için Google’ın makine öğrenim aracı Cloud ML’yi kullanacak.

Google’ın teknolojisi, Tarragona'daki her birimin diğer işlevlerinin yanı sıra basınç, sıcaklık, akış ve işlem oranlarını ölçen yüzlerce değişkenin analizinde kullanılacak. Repsol, bunun tesislerdeki varil başına 30 sent kadar marjları artıracağını ve diğer beş rafinerisinde de teknolojileri kullanıma sunmayı planlıyor.

Kaynak: Financial Times web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 04.06.2018 03:22:00 (TSİ) 

Piyasalar tarafından yakından takip edilen iş anketine göre, İngiltere inşaat sektöründeki faaliyetler geçen ay istikrarlı şekilde devam etti. Araştırma firması IHS Markit, inşaat satın alma müdürleri endeksinin Mayıs ayında 52,0 olacağı yönündeki öngörülerinin biraz üzerinde olarak 52,5 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 04.06.2018 10:21:00 (TSİ) 

ABD yapımı ürünlere ilişkin siparişler taşımacılık ekipmanı ve makine talebindeki düşüşler nedeniyle Nisan ayında beklenenden fazla azaldı; fakat imalat sektöründeki genel eğilimin güçlü bir ivmeyle devam ettiğini gösterdi. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre fabrika siparişleri %0,8 azaldı. Böylece, %1,6’dan %1,7’ye revize edilen Mart ayı verisinin de altında gerçekleşti.

Kaynak: CNBC web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 04.06.2018 10:20:00 (TSİ) 

BP firması geçtiğimiz hafta İsrailli batarya üreticisi StoreDot’a 20 milyon dolarlık yatırım yaptı. Söz konusu yatırım hamlesi ile BP ve rakiplerince son dönemde elektrikli araç teknolojisinde küresel pozisyonu güçlendirme amacıyla yapılan anlaşmalara bir yenisi eklenmiş oldu. BP, StoreDot yatırımının yanı sıra, Mayıs ayında Çinli özel sermaye şirketi NIO Capital ile Çin’deki yüksek ulaştırma teknolojilerine yatırım yapmak amacıyla bir ortaklık anlaşması imzalamış; Ocak ayında elektrikli araçlar için hızlı şarj altyapısı geliştiren ABD’li FreeWire firmasından hisse satın almıştı. Benzer şekilde, Royal Dutch Shell, geçtiğimiz yıl, Avrupa’n ın en büyük elektrikli araç şarj ağlarından birinin operatörü olan NewMotion firmasını satın almıştı. Bahse konu yatırımlar, yenilenebilir enerjinin küresel enerji kaynaklarının çok daha büyük bir kısmını oluşturacağını öngören Avrupalı petrol devlerinin elektrik tedarik zincirine girme hedefinin bir parçası olarak öne çıkıyorlar. Diğer taraftan, söz konusu firmalar Uber benzeri araç paylaşımı ve uzun vadede sürücüsüz araç gibi, ulaşımın değişen dinamikleri arkasında yatan teknolojilere de büyük bir ilgi gösteriyorlar. Örneğin, Shell, taksi ve araç paylaşım sürücülerine müşteri talebinin yoğun olduğu bölgeleri belirleme konusunda yardımcı olan bir uygulamayı geliştiren İngiliz start-up firması FarePilot’ın çoğunluk hissisine sahip bulunuyor.

Kaynak : Financial Times web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 31.05.2018 04:42:00 (TSİ) 

Bayer, Monsanto'nun 66 milyar dolara devralınması için ABD'den antitröst onayını aldı. Böylece, neredeyse iki yıl süren gözden geçirmenin ardından dünyanın en büyük tohum ve tarımsal kimyasal tedarikçisi olmak için son büyük düzenleyici engelleri de aşmış oldu. Şirketler, ABD Adalet Bakanlığı ile Hükümetin söz konusu birleşmenin tüketicilere ve çiftçilere zarar vereceği yönündeki endişelerini gideren bir anlaşmaya vardı. Monsanto'nun satın alınması 154 yıllık Bayer’in plastik sektöründen çekilmesiyle birlikte, kendisini eşit büyüklüğe sahip sağlık ve tarım birimleriyle bir yaşam bilimi şirketi olarak yeniden yapılandırmasına ilişkin kurumsal dönüşümün son adımı oldu. Söz konusu aşırı konsolidasyonun, çiftçiler için maliyetleri artıracağı ve pazardaki ürün çeşitliliğini sınırlayacağına ilişkin de endişeler bulunuyor.

Bayer’in Monsanto’yu devralması, tarım endüstrisinde bir dizi birleşmenin son halkasını oluşturdu. Geçtiğimiz yıl, Dow Kimyasallar Şirketi DuPont’u ve Çin Ulusal Kimya şirketi de Syngenta’yı devralmıştı.

Kaynak : Bloomberg web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 30.05.2018 01:59:00 (TSİ) 

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Japon otomobil üreticilerinin ABD ekonomisini canlandırmada önemli rol oynadığı konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ı ikna etmek istediğini belirtti. ABD yönetimi geçen hafta Mart ayında ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getirilmesine benzer olarak ithal otomobile yönelik ulusal bir güvenlik soruşturmasının başlatılmasına karar vermişti.

Japonya,  kuralcı ve çok taraflı bir ticaret sistemine öncelik veren bir ülke olarak, ticarette atılan her bir adımın Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun olmasını istiyor. Abe, Japon otomobil üreticilerinin ABD'de ürettiği araç sayısının ülkeye ihraç ettikleri araç sayısının iki katı olduğunu belirtti.

Kaynak : Automotive News web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 30.05.2018 12:06:00 (TSİ) 

Avrupa Komisyonu pazartesi günü, plastik pipet, çatal, bıçak gibi tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasını ve denizlerdeki kirliliğin azaltılmasına ve üreticilere atıklarının temizlenmesine ilişkin yükümlülük getirebilecek bir teklifi gündeme getirdi. Teklif kapsamında, mevcut alternatifleri olan tek kullanımlık plastik ürünlerin yasaklanması ve bunların yerine daha çevre dostu malzemelerin kullanılması planlanıyor. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, plastik atıkların, havaya, toprağımıza, okyanuslarımıza ve gıdaya zarara vererek büyük bir sorun oluşturduğunu ve Avrupalıların bu sorunu çözmek için birlikte hareket etmek zorunda olduğunu belirtti.

Kaynak : Esmmagazine web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 29.05.2018 04:27:00 (TSİ) 

Uber’in geçtiğimiz aylarda Arizona’daki ölümcül kazasıyla ilgili olarak ABD Ulusal Ulaştırma Güvenlik Kurulu (NTSB) tarafından hazırlanan ön rapora göre; otonom aracın programlarında eksiklikler olduğu saptandı. NTSB, Uber’in sensör paketiyle ilgili sorunları tespit ederek, otonom aracın 40 km hızla kendisine doğru yaklaşan bisikletliyi fark edemediğini ve otomobilin lazer tabanlı Lidar isimli algılayış sisteminin, seyir halindeki bisikletliyi, bir bisikleti iten kişi olarak algıladığı ve nesneyi doğru bir şekilde tanımlayamaması sonucunda yavaşlama ve durmada başarısız olduğunu ifade etti. Uber ise, raporun ayrıntılarını açıklamadı, ancak soruşturma kapsamında ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde olduklarını ifade etti.

Kaynak : Financial Times web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 28.05.2018 04:36:00 (TSİ) 

Dünya ham çelik üretimi Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre %4,1 artış göstererek 148,3 milyon ton oldu.

Çin’in 76,7 milyon ton ile dünya üretiminin yarısından fazlasını gerçekleştirerek ilk sırada yer aldığı sırlamada, Japonya 8,7 milyon ton ile ikinci, Hindistan 8,7 milyon ton ile üçüncü oldu.

Türkiye’de geçen yılın aynı ayına göre %3,1 azalan ham çelik üretimi 3 milyon ton olmuştur.

Kaynak : Worldsteel  web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 28.05.2018 04:35:00 (TSİ) 
Sayfa 1 / 36ÖncekiSonraki