Yükleniyor...
İçeriğe atla

Dünya Bankası, Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında kamu-özel sektör işbirliğinde en çok altyapı yatırımı yapan ikinci ülke olduğunu açıkladı.

Dünya Bankası'nın 139 gelişmekte olan ülkeyi kapsayan "2014 Küresel Kamu-Özel Sektör Ortak Yatırımları" başlıklı araştırma raporuna göre, Türkiye geçen yıl Brezilya'nın ardından kamu-özel sektör işbirliğinde en çok altyapı yatırımı yapan ikinci gelişmekte olan ülke oldu.

Türkiye'nin aynı zamanda Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki en büyük 5 kamu-özel sektör ortak yatırım projesine ev sahipliği yaptığına dikkat çekilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye, 17 yeni projesiyle ikinci en yüksek yatırım hacmini elde etti. Hükümetin 2008 yılındaki önemli reformları, Türkiye'deki enerji yatırımlarını etkilemeye devam ederken, 3 büyük ölçekli özelleştirme gerçekleştirildi. 4,3 milyar dolar değerindeki Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri, 1,1 milyar dolar değerindeki Yatağan Termik Santrali ve 350 milyon değerindeki Çatalağzı Termik Santrali. Buna ilaveten, 2,9 milyar dolar değerindeki 3. Boğaz Köprüsü ve 1,1 milyar değerindeki Salıpazarı limanı gibi ulaştırmaya yönelik projeler, Türk yatırımlarını daha da artırdı."

Raporda, ayrıca 2014'te gelişmekte olan ülkelerde kamu-özel sektör işbirliğindeki yatırımların bir önceki yıla kıyasla yüzde 6 artarak, 107,5 milyar dolar olduğu bildirildi. Brezilya'nın 44,2 milyar dolarla birinci, Türkiye'nin 12,5 milyar dolarla ikinci olduğu en çok altyapı yatırımı yapan ülkeler listesinde Peru 8,1 milyar dolarla üçüncü, Kolombiya 7 milyar dolarla dördüncü ve Hindistan 6,2 milyar dolarla beşinci sırada yer aldı. Kamu-özel sektör işbirliğinde adı geçen 5 ülkede yürütülen projelerin değeri, 139 gelişmekte olan ülkedeki toplam altyapı yatırımlarının yüzde 73'ünü oluşturdu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı-Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü

Yayımlama: 10.06.2015 04:06:00 (TSİ) 

Adalet Bakanlığı, TOBB, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, Türkiye Barolar Birliği, Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Yükseköğretim Kurumu, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Borsa İstanbul A.Ş., TESK, TİSK ve Türk-İş olmak üzere 14 kurum ve kuruluştan gelen 25 temsilciden oluşan İstanbul Tahkim Merkezi (İTM) Genel Kurulu, Divan Başkanı olarak seçilen Dr. Vahdettin Ertaş’ın başkanlığında 30 Nisan 2015 tarihinde TOBB Hizmet Binasında toplanmıştır.

İTM Genel Kurulu’nda 6570 sayılı İstanbul Tahkim Merkezi Kanununun 8 inci maddesi gereğince Yönetim Kurulu asil ve yedek üyeleri seçimi yapılmış ve İTM Yönetim Kurulu Başkanlığına TOBB temsilcisi Prof. Dr. Ziya Akıncı seçilmiştir.

Prof. Dr. Ziya Akıncı ile birlikte İTM Yönetim Kurulu’nun asıl üyeliklerine; Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar (Adalet Bakanlığı), Mustafa Çıkrıkçıoğlu (Türkiye İhracatçılar Meclisi), Müjdat Keçeci (TOBB) ve Av. Mehmet Rifat Bacanlı (Türkiye Barolar Birliği) seçilmiştir.

Kaynak: Adalet Bakanlığı

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı-Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü

 

Yayımlama: 04.05.2015 03:57:00 (TSİ)