Yükleniyor...
İçeriğe atla

Bağdat Ticaret Müşavirliğimizden alınan bilgiye göre, Irak’ta kamu projelerini üstlenen müteahhitlik firmalarına devlet tahviliyle ödeme yapılması amacıyla Merkezi Irak Hükümetince bir çalışma başlatılmış olup, konuyla ilgili detayların öğrenilmesini teminen Irak Planlama Bakanlığı teknik işlerden sorumlu Bakan Yardımcısı Dr. Maher H. Johan ile bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

Bakan Yardımcısı tarafından; konuyla ilgili olarak Bakanlıkları bünyesinde, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası temsilcilerinin de yer aldığı bir komite kurulduğu, işveren kurum kanalıyla alacak bilgisi ve proje tamamlanma oranı verileri Bakanlıklarına ulaştırılan firmalardan uygun görülenlerin, alacak tutarının %40’ı nın tahville ödeneceği, tahvilin Bakanlıklarınca Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankasına gönderilecek yazı üzerine düzenleneceği, işverenin Merkezi Hükümet kurum ve kuruluşları olması kaydıyla, güvenlik sorunu nedeniyle Musul gibi bölgelerde yarım kalmış projelerin de kapsama dahil olduğu hususları dile getirilmiştir.

Ayrıca Bakan Yardımcısınca, enerji santralleri başta olmak üzere, stratejik projelerin müteahhitleri ile mutabık kalınması halinde, birikmiş alacaklarının tamamının tahville ödeneceği, projenin tamamlanmamış kısmı için 2017 yılından itibaren hakediş ödemesi yapılabileceği vurgulanmış, öte yandan Türk firmalarına Iraklı firmalardan farklı bir muamele yapılmayacağı, talep edilmesi durumunda, belirlenecek bir günde, Türk firmalarının temsilcilerinin uygulamayla ilgili tüm sorularına Bakanlıkları teknik personelinin cevap vereceği bir toplantı düzenlenebileceği ifade edilmiştir.

Ayrıntılı bilgi için aşağıda iletişim bilgileri yer alan Bağdat Ticaret Müşavirliğimizle iletişime geçilmesi mümkün bulunmaktadır.

 

Bağdat Ticaret Müşavirliği

Turkish Embassy Office of the Commercial Counsellor

Al Waziriya Mahalla:301 Zukak:5 No:15 Baghdad/Iraq

Tel: 00 964 790 316 75 81

e-posta: bagdat@ekonomi.gov.tr

 

Yayımlama: 02.08.2016 03:38:00 (TSİ) 

Bağdat Ticaret Müşavirliğimizden alınan bir yazıda, Irak-Türk Ortak Ticaret ve Sanayi Odası’ndan alınan bir bilgiden bahisle Irak Konut ve Belediyeler Bakanlığı’na bağlı Al-Rasheed İnşaat Şirketi’n in %50 oranında inşaatı tamamlanmış olan Basra Shatt al-Arab bölgesindeki 58 milyar dinarlık (yaklaşık 47,5 milyon ABD Doları) konut kompleksi ve Nasiriye Kentindeki yine %50 oranında tamamlanma oranına sahip 60 milyar dinarlık (yaklaşık 49,1 milyon ABD Doları) değerindeki konut projesi için ilgililere yönelik bir çağrıda bulunulduğu ifade edilmektedir. Yazıda devamla aynı Kuruluş’tan Yusufiye kentinde biri %26 oranında bitmiş 26 milyar dinarlık (yaklaşık 21,3 milyon ABD Doları), diğer ise %3-5 oranında bitmiş 78 milyar dinarlık (yaklaşık 63,9 milyon ABD Doları) 2 proje için de yatırım projeleri olduğu kaydedilmektedir.

 

Bu çerçevede yazıda yukarıdaki hususlara ilişkin olarak Irak-Türk Ortak Ticaret ve Sanayi Odası ile iletişime geçilebileceği belirtilmektedir.

Yayımlama: 28.03.2016 11:40:00 (TSİ) 

Muskat Büyükelçiliğimizden alınan bir yazıda; Umman Devleti’nin 9. Beş Yıllık Kalkınma Planı dahilinde yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bedelinde “Medical City”  sağlık projesini yapmayı planladığı, kompleksin Muskat yakınındaki Barka Şehrinde yapılacağı, 1.200 yataklık yapılması planlanan hastanenin eğitim ve araştırma tesislerini de kapsayacağı, projeye ilişkin ihale sürecinin henüz başlamadığı ancak detaylı bilgilerin www.tenderboard.gov.om ve Umman Sağlık Bakanlığı resmi sitesi www.moh.gov.om adreslerinden elde edilebileceği ifade edilmektedir.

 

Yayımlama: 25.03.2016 06:59:00 (TSİ) 

Muskat Büyükelçiliğimizden alınan bir yazıda; Umman Turizm Bakanı’nın:

  • Turizm yatırımlarına önümüzdeki dönemde yaklaşık 2,6 milyar dolarlık yatırım yapılmasının planlandığını,
  • 2016-2020 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde 3-5 yıldızlı otellerin oda sayısının 20.000’e ulaşmasının hedeflendiğini,
  • Salalah şehrinde 2, Muskat’ta 1 su parkı tesisi, Muskat’ta büyük bir eğlence şehrinin yapımının inşaasının planlandığını,
  • Muskat’ın güneyinde bulunan Masirah Adası’nın canlandırılmasına önem verileceğini,

ifade ettiği kaydedilmektedir.

Anılan yazıda devamla, Umman Turizmi Geliştirme Şirketi (OMRAN) tarafından önümüzdeki dönemde çöl turizmine yönelik yatırımların, yaklaşık 1 milyar dolarlık Muskat Uluslararası Sergi ve Fuar Merkezi projesinin ve 1,3 milyar dolara malolması planlanan Muskat Sultan Qaboos Liman'ının turistik marina ve kordon haline dönüştürülmesine yönelik Madinat Al Irfan projesinin öne çıkarılacağı belirtilmektedir.

Yayımlama: 25.03.2016 06:58:00 (TSİ) 

Sidney Ticaret Ataşeliğimizden alınan bir bilgide, Avustralya'da federal düzeyde tüm ihalelerin www.tenders.gov.au isimli sitede yer aldığı ifade edilmektedir.

Avustralya'daki ihaleler ile ilgilenebilecek firmaların söz konusu siteyi ziyaret etmelerinde fayda olduğu değerlendirilmektedir.

Yayımlama: 09.03.2016 02:16:00 (TSİ) 

Ukrayna Devlet Karayolları Ajansı’nın resmi web sayfasında yayımlanan “Karayolu Güvenliğinin İyileştirmesi Denetleme Müşavirlik Hizmetlerinin Seçimi ve Yol Yapımı”na dair ön yeterlilik daveti duyuru metinlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Ukrayna Karayolları Ajans Duyuruları

Yayımlama: 04.01.2016 11:15:00 (TSİ) 

Riyad Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıda, 22-26 Mayıs 2016 tarihleri arasında 15. İslam İşbirliği Teşkilatı Üyeleri Ticaret Fuarı’nın düzenleneceği ve bu fuar organizasyonu kapsamında “Özel Sektör Buluşmaları” ile “İş Kadını Forumu” düzenlenmesinin planlandığı ifade edilmektedir. Yazıda devamla, Organizasyon’un Suudi Arabistan Kralı himayesinde ve Riyad Emiri’nin katılım ile yapılacağı, Suudi Arabistan Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ve Suudi Arabistan Odalar Birliği gibi kurumların organizasyonu destekleyen İdareler arasında olduğu ve organizasyonda müteahhitlik, eğitim ve turizm, ev elektroniği, medikal, yenilenebilir enerji, tarım sektörü, makine ve otomotiv sanayi, hazır giyim ve kozmetik gibi alanlar başta olmak üzere birçok sektörde Suudi Arabistan’a ihracat yapmak isteyen firmaların yer alabileceği kaydedilmektedir.

 

Bahsekonu   fuar ile ilgili detaylı bilgiye http://islamicexpo-sa.com adresinden ulaşılabilir.

Yayımlama: 07.12.2015 12:33:00 (TSİ) 

Cezayir'de 15-21 Kasım 2015 tarihleri arasında açılmış olan uluslararası ihalelere ilişkin bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir.

İhale detayları (Fransızca)

Yayımlama: 24.11.2015 09:39:00 (TSİ) 

Cezayir Büyükelçiliğimizden alınan ve 25-31 Ekim 2015 tarihleri arasında anılan ülkede açılan ihalelere ilşkin detaylı bilgileri içeren belgeye aşağıdaki linkte yer verilmiştir.

İhalelere İlişkin Detaylı Bilgiler

Yayımlama: 06.11.2015 11:52:00 (TSİ) 

DEİK / Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi ve FCIC (İslam Ülkeleri Müşavirler Federasyonu) işbirliğinde, 27-28 Kasım 2015 tarihlerinde, “DEİK – FCIC International Engineering Forum” toplantısı Ceylan Intercontinental Oteli’nde gerçekleştirilecektir. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen toplantının bu yılki ana başlığı “High Technology Applications in Technical Consultancy” olup bilişim sistemleri, enerji, su yönetimi, katı atık yönetimi, smart cities gibi konu başlıkları altında uluslararası uzmanlarca ele alınacaktır. 

Türkiye’nin büyüyen teknik müşavirlik sektörünün uluslararası platformlarda tanıtılması ve Türk firmalarının yurtdışında daha etkin faaliyet gösterebilmesi amacıyla kurulan DEİK / Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantıya 28 farklı ülkeden 50’yi aşkın firma katılacak olup bu firmalarla network imkânının yaratılacağı, 2 gün sürecek bir platform sağlanacaktır. 

Forum kapsamında uluslararası finansman kuruluşları potansiyel projelerden ve finansman koşullarından bahsedecek olup işbirliği ve proje olanakları hakkında Orta Asya, Africa ve Ortadoğu odaklı bölgesel sunumlar yapılacaktır. Ayrıca, inşaat sektöründe ciddi bir problem olan sözleşme yönetimi hususu “ Client-Financer-Contractor” üçgeni dâhilinde ele alınacaktır. 

Toplantıya katılım ücreti DEİK üyeleri için 50 Avro’d ur. Söz konusu toplantıya katılmak isteyen firmaların linkte yer alan katılım formunu doldurarak, 16 Kasım 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar kayıt olmaları gerekmektedir.

Program ve ayrıntılı bilgi, www.fdief.com sitesinde yer almaktadır.

Yayımlama: 06.11.2015 11:39:00 (TSİ) 

Cezayi Demokratik Halk Cumhuriyeti Bayındırlık Bakanlığı Cezayir Otoyolları İdaresi'nin açtığı "Doğu-Batı Otoyolunun Bakımı ve İşletilmesine Yönelik Vasıta ve Mateyallerin Alım İhalesi"ne ilişkin detaylı duyuruya aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir.

 

İhale Detayları

Yayımlama: 06.11.2015 11:34:00 (TSİ) 

Başkent Cezayir ve Adrar şehrinde bulunan 3 otelin yenilenmesi ve modernizasyonuna yönelik açılan uluslararası ihale duyuruları ve ilgili başvuru adresleri ekte sunulmaktadır.

Duyurular için tıklayınız.

Yayımlama: 26.10.2015 09:46:00 (TSİ) 

Fas Krallığı Elektrik ve Su İdaresi (ONEE- Office National de l’E lectiricite et de Eau Potable) tarafından ilgili Ticaret Müşavirliğimize iletilen bir dökümanda, ülkede yeni bir enerji stratejisi benimsendiği ve bu kapsamda yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılacağı ve doğalgaz kullanımın da bu bağlamda artırılmaya çalışılacağı ve “Gas to Power Project” projesi adı altında LNG terminali ve depolama alanı, gaz boru hatlarının ve depolama alanlarının bağlanması, yüksek basınçlı LNG gaz hattının Magrep Avrupa hattı diye bilinen GME hattına bağlanması, 2400 MW’l ik kombine enerji merkezlerinin kurulması gibi projelerin hayata geçirilmesinin planladığından bahsedilmektedir.

 

Söz konusu projelerin hayata geçirilmesi sırasında, özel firmalarla işbirliği içinde olunacağı, 40-09 sayılı Kanun çerçevesinde alım garantilerinin söz konusu olacağı, bu bağlamda, Fas Elektrik İdaresi tarafından 488646 sayılı İhale kapsamında teknik danışmanlık hizmeti satın alınmak istendiği ve danışmanlık ve teknik danışmanlık firmalarının ihale dökümanlarını, ilgili idarenin websitesinden (www.one.ma) İngilizce olarak indirebilecekleri gibi “projetgastopower@onee.ma” e-mail adresinden de temin edilebileceğinden bahsedilmektedir.

 

Konu ile ilgili duyuru Yurtdışı Müteahhitliğe ilişkin portalden yapılmış ve dökümanlar sisteme aktarılmıştır; ancak sınırlı süre kalması ve söz konusu ihalelerin önümüzdeki dönemde proje kapsamında devam edeceği düşünüldüğünden Bakanlığımız internet sayfasında da duyurulmaktadır.

 

İlgili doküman için tıklayınız:

Projelere İlişkin Genel Bilgi ve İhale Bilgi Yazısı (6 sf)

Yayımlama: 22.10.2015 11:51:00 (TSİ) 

Maltatoday gazetesinin 30 Eylül 2015 tarihli nüshasında yer alan bir haberde, motor sporları kompleksinin tasarımı, inşası ve işletmesine ilişkin olarak uluslararası teklif çağrısının yapıldığı, bahse konu projeye ilişkin gerekli belgelerin Malta Özelleştirme Biriminden (Tel: +356 2220 9573, e-posta: privatisation.meib@gov.mt) temin edilebileceği ve tekliflerin 20 Ocak 2016 tarihine kadar sunulması gerektiği bildirilmektedir. Ayrıntılı bilgi için Valetta Büyükelçiliğimiz ile temasa geçilebilecektir.

Valetta Büyükelçiliği

Adres: 35, Sir Luigi Preziosi Square, Floriana-MALTA

Telefon: +356 21 22 34 24

Faks: +356 21 22 43 08

embassy.valletta@mfa.gov.tr

http://valetta.be.mfa.gov.tr

Yayımlama: 12.10.2015 10:33:00 (TSİ) 

Mısır’da yayınlanmakta olan “The Daily News Egypt” gazetesinde 10.09.2015 tarihli haberde, İskenderiye Valisi Hani El-Messiry tarafından yapılan açıklamalara atfen, 2015 yılı Ekim ayı içerisinde İskenderiye’de bir yatırım zirvesi düzenleneceği belirtilmektedir. Haber içeriğinde;

- “13-15 Mart 2015 tarihlerinde Sharm El Sheikh’de düzenlenen “ Mısır’ın Geleceği” konulu Mısır Yatırım Zirvesine benzer mahiyette olmak üzere, Mısır Yatırım ve Yerel Yönetimler Bakanlığı ile koordinasyon içerisinde, İskenderiye ve çevre şehirleri kapsayan bir yatırım zirvesinin düzenleneceği,

- Etkinlikte toplamda yaklaşık 5 milyar ABD Doları tutarında 35 projenin tanıtılacağı,

- Projelerin “Yap-İşlet-Devret” modeli çerçevesinde özel sektör-kamu işbirliği ile gerçekleştirileceği,

- “Sağlık Şehri” ve “Yat Limanı” projelerinin önemli projeler olarak öne çıktığı,

- 20’ye yakın projenin ise özellikle şehrin altyapısının iyileştirilmesine dönük yeni yol ve köprü yapımı gibi projelerden oluşacağı,

- “Yeni İskenderiye” şehrin planlanması ile ilgili Alman bir danışmanlık firması ile 10 milyon Avro’luk bir anlaşma yapıldığı, bu çerçevede şehrin gelişme yönünün Borg El Arab şehri ile eski İskenderiye arasında yoğunlaştırılacağı,

bilgileri yer almaktadır.

 

Yayımlama: 14.09.2015 02:28:00 (TSİ) 

Dışişleri Bakanlığı’n dan alınan bir yazıda, Fas’ın “Le Matin” gazetesinin 21 Ağustos 2015 tarihli nüshasında, Fas Ulusal Limanlar Ajansı tarafından Kenitra Limanı’nın geliştirilmesi projesine yönelik ihale tekliflerinin 15 Eylül 2015 tarihinden itibaren açılacağı haberinin yer aldığı belirtilmektedir. 

Yayımlama: 11.09.2015 09:15:00 (TSİ) 

Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşlarının mal ve hizmet satın alımları yıldan yıla artmakta olup, BM Sistemi tarafından 2014 yılında gerçekleşen toplam mal ve hizmet tutarı 17,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. BM satın alımlarının sağlık, ulaşım, gıda ve tarım ürünleri; inşaat ve mühendislik hizmetleri, idari hizmetler ve yakıtlar olduğu göz önüne alındığında Türk ihracatçıları için potansiyeli çok yüksek bir pazar fırsatı sunduğu ortaya çıkmaktadır.

BM alımlarındaki geniş potansiyele rağmen ülkemiz bu alımlardan yeterli payı alamamaktadır. 2014 yılında BM tarafından yapılan toplam mal ve hizmet tutarı 380,5 milyon dolar olurken, bu oran BM’n in tüm alımlarının yalnızca %2,2’sine karşılık gelmektedir. Söz konusu rakamlar ülkemizin de yer aldığı BM’nin en fazla alım yaptığı gelişmekte olan ülkelerden Hindistan için 1,2 milyar dolar, Afganistan için 817,4 milyon dolar, Birleşik Arap Emirlikleri için 573,4 milyon dolar, Rusya Federasyonu için 421,4 milyon dolar, Kenya için 393,1 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Gelişmiş ülkelerden ise yalnızca Amerika Birleşik Devletleri 1,5 milyar dolar tutarında mal ve hizmet satışı yapmıştır.

BM’nin en çok alım yaptığı ülkelerle kıyaslandığında ülkemizin payının az oluşunun firmalarımızın BM’nin mal ve hizmet satın alımları konusunda yeterli bilgiye sahip olmamaları ve ihalelere katılıp teklif verebilmek için önceden belli usul ve esaslar dâhilinde BM Sistemi’ne kayıt olarak akredite olmaları gerektiğini bilmemelerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bu kapsamda BM üyesi ülkelere yönelik olarak satınalma, ihale başvuru süreci ve tedarikçilerin kayıt zorunluluğu konularında “BM Satın Alma Hizmetleri Birimi” (UNPD) yetkilileri tarafından bilgilendirme seminerleri düzenlenmekte olup, söz konusu faaliyetin firmalarımızın bilgilendirilmesi açısından önemli bir fırsat olduğu değerlendirilmektedir.

Bakanlığımız koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri ile işbirliği içerisinde düzenlenecek seminerler;

-16 Eylül 2015 tarihinde Denizli’de (Denizli İhracatçılar Birliği),

-17 Eylül 2015 tarihinde İstanbul’da (Dış Ticaret Kompleksi), ve

-18 Eylül 2015 tarihinde Gaziantep’te (Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri)

gerçekleştirilecek olup, BM’nin merkezi New York’ta bulunan satınalma biriminde görev yapan uzmanlar tarafından satınalma ve ihale başvuru süreci hakkında bilgiler verilecek, ayrıca seminere katılan firmaların kayıt işlemleri gerçekleştirilecektir.

Öte yandan, söz konusu seminerlere UNPD uzmanlarının yanısıra, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Türkiye Ofisi de aynı konuda sunum yapmaları için davet edilmiş olup; anılan kurum seminerlerin İstanbul bölümüne katılacağını bildirmiştir.

Söz konusu seminerlerin firmalarımızın BM’nin geniş alım potansiyelinden faydalanmaları açısından oldukça önemli olduğu değerlendirilmektedir.

Katılmak isteyen firmalarımızın, bilgilerini (şirket/katılımcı ismi, e-mail ve faaliyet alanı) Denizli için zumracirali@denib.gov.tr, İstanbul için emrah.ozturk@immib.org.tr, Gaziantep için fatihcam@gaib.org.tr adreslerine 11 Eylül 2015 tarihine kadar iletmesi gerekmektedir.

Ayrıca, katılımcı firmaların, seminerlere

- kişisel bilgisayarları

- kayıt işlemleri için Ticaret ve Sanayi odalarından alınabilecek mümkünse ingilizce “Faaliyet Belgesi”

- gerektiğinde iletişim kurulabilecek üç irtibat noktası bilgileriyle (isim, telefon ve e-mail)

ile katılım sağlamalarının bu bilgilerin özellikle programın öğleden sonra gerçekleşecek tescil işlemlerinde kullanılacak olması nedeniyle kolaylık sağlayacağı hususunun vurgulanmasında fayda görülmektedir.

Yayımlama: 08.09.2015 03:07:00 (TSİ) 

Bağdat Büyükelçiliğimizden alınan bir yazıda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Irak yetkililerinin, Irak’ın istikrarının tekrar sağlanmasını teminen

yapılacak olan çalışmalar çerçevesinde UNDP tarafından açılan ihalelere ülkemiz firmalarının yer almasını istedikleri ve UNDP’nin Irak ve diğer ülkelerde

gerçekleştirdiği projeler hakkında bilginin http://procurement-notices.undp.org/index.cfm ve http://www.iq.undp.org/content/iraq/en/home/operations/procurement

internet adreslerinden alınabileceği ifade edilmektedir.

Yayımlama: 24.08.2015 02:12:00 (TSİ) 

Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda daha önce Bakanlığımız internet sitesinde de yer alan Lübnan Elektrik İdaresi’ nin (EDL) Trablus şehrinin kuzeyindeki Deir Amar’da ve Sayda ile Sur arasındaki Zahrani’de bulunan elektrik santrallerinin işletilmesi ve bakımı için açtığı ihalenin süresinin 5 Eylül 2015 tarihine uzatıldığı ifade edilmekte ve ihale belgelerinin İdare’den 1,5 milyon Lübnan Lirası (1000 Dolar) karşılığında alınabileceği kaydedilmektedir.

 

İhaleye ilişkin bilgi ve belgeler aşağıda iletişim bilgileri verilen EDL’den alınabilir.

 

 

Electricité Du Liban 12th Floor- Office No:1223

Rue Du Fleuve Beirut Lebanon

 

Tel: 961-1-442720/442729

 

Faks:961-1-583084

Yayımlama: 24.08.2015 02:11:00 (TSİ) 

Daha önce 8 Nisan 2015 tarihinde Bakanlığımız internet sitesinde detaylarına yer verilen ve Lübnan Elektrik İdaresi (EDL) tarafından açılan Deir-Amar ve Zahrani bölgelerindeki Elektrik Santrallerinin işletilmesi ve bakımı için açılan ihale hakkında 1 Haziran 2015 olarak verilen son başvuru tarihi, 23 Temmuz 2015 gününe kadar uzatılmıştır.

 

Lübnan Elektrik İdaresi İhale Süre Uzatımı Hakkında

Yayımlama: 09.07.2015 12:19:00 (TSİ) 
Sayfa 1 / 6ÖncekiSonraki