Yükleniyor...
İçeriğe atla
Zambiya Ekonomi Gündemi

Zambiya Ekonomi Gündemi

- Zambiya’nın İtalya Büyükelçisi Sn. Filippo Scammacca, en yakın zamanda Enel Green Power’ın 34 MW üretim kapasiteli yenilenebilir bir enerji santralı kuracağını söyledi. Projenin toplam tutarı, 50 milyon doları aşmakta olup, proje, Dünya Bankası, İsveç Hükümeti ve diğer bağışçılar tarafından finanse edilmektedir. Diğer taraftan, Zambiya, elektrik tarifelerini uzun zaman önce liberalleştirmiş olsaydı,  Zambiya’nın elektrik sorunun bu derece ciddi olmayacağını ifade etti.

- Zambiya’nın Ulaşım ve İletişim Bakanı Sn. Brian Mushimba, ZAMTEL’nin (ulusal haberleşme şirketi) modernizasyonu için gelecek yıl Hükümetten 600 milyon dolar transfer edileceğini söyledi. Proje, Çin EXIMBANK tarafından finansman belgeleri sonuçlandırıldıktan sonra 2017 yılının ilk çeyreğinde başlayacak.

- Zambiya Maden Odası Başkanı Sn. Nathan Chishamba, ülkenin ekonomik büyümesini hızlandırmak için madencilik sektörüne daha fazla yatırım çekmek gerektiğini vurguladı. Zambiya'nın cari piyasa fiyatlarına göre 20 milyon ton miktarında, 95 milyar ABD dolar değerinde bakır rezervi bulunmaktadır.

- Avusturyalı bir şirket, Luiri Hill Gold, Zambiya’nın Mumbwa bölgesinde gelecek yılın ilk çeyreğinde altın ve bakır madenciliğine başlaması bekleniyor.

- Ikeleng’i Belediyesi Başkanı Sn. Victor Kayekesi, 2017 bütçesinde ananas üretimi yatırımlarının teşvik edildiğini ifade etti.