Yükleniyor...
İçeriğe atla
Rusya’daki Gerçek Fiyat Artışı Tekrar Resmi Enflasyondan Fazla Oldu

Rusya’daki Gerçek Fiyat Artışı Tekrar Resmi Enflasyondan Fazla Oldu

ROMİR araştırma şirketi, Rusların gerçek alış veriş ve kasa fişlerine dayalı kayıtlara göre yapılan araştırmalar sonucunda fiyatların resmi enflasyon oranından 5 kart daha yüksek arttığını bildirmektedir. Rosstat kurumu tarafından bildirilen tüketici fiyatlarının artması %0,62 olarak yayımlanmasına rağmen, Ocak ayında deflatör endeksi %3,21 artmıştır. Enflasyona ana katkıyı %7 oranda gerçekleşen gıda fiyatlarındaki artış sağlamıştır. Bununla beraber, alkollü içeceklerin fiyatları %12 elektrik, su ve benzeri giderleri için fiyatlar ise %1,1 artmıştır.

Reel enflasyon oranı resmi olarak açıklanan enflasyon oranından birkaç yıldır daha fazla çıkmaktadır. 2016 yılının Ocak ayında deflatör endeksi resmi enflasyon oranından 3 kat, 2015 yılının Ocak ayında ise 2 kat daha fazla olmuştur. 

RF Merkez Bankası tarafından yayımlanan ankete göre, Ocak ayında fiyatlar %14,1 artmıştır. Ancak Rosstat kurumuna göre, söz konusu artış %4,7 olarak gerçekleşmiştir. Ankete katılanların %45’i et ve tavuk eti fiyatlarının yükselmesinden, %41’i peynir ve salam, %40’ı süt ürünleri, %38 ise meyve ve sebze fiyatlarının yükselmesinden şikayet etmektedir. 

Rosstat Kurumunun verilerine göre, insanların geçen yılda reel geliri %5,9 azalmıştır. Ancak, anketleme çalışmaları sonucuna göre, insanların reel gelirindeki azalma %14,6 olarak gerçeklemiştir. 

Rosstat Kurumunun açıkladığı tüketici sepetinin %38’ini gıda ürünleri oluşturmaktadır. Bununla birlikte, yapılan son anketlere göre, insanlar gelirlerinin % 60’ını gıda ürünlerine harcamaktadır. 

Kaynak: finanz.ru

Yayımlayan: Novorossisk Ticaret Ataşeliği