Yükleniyor...
İçeriğe atla
Litvanya Bankacılık Sektörünün İlk Yarıyıl Görünümü

Litvanya Bankacılık Sektörünün İlk Yarıyıl Görünümü

Yayımlama: 13.09.2017 09:41:00 (TSİ)

Litvanya Merkez Bankası, Bank of Lithuania, 2017 yılının ilk yarısında bankacılık sektörünün durumuna ilişkin önemli açıklamarda bulundu.

Özetle, sektörün işletmelere ve kişilere verdiği kredilerin arttığını, bununla birlikte, ekonomik iyileşmenin kötü kredilerin tutarını azalttığını, bu sayede bankaların karlılığının yükseldiği belirtildi.

Kademeli ekonomik toparlanmanın bankacılık sektörünün genel durumuna yaptığı pozitif katkı sayesinde, bankaların bilhassa küçük ve orta ölçekli işletmelere daha fazla kredi verdiği bildirildi.

Yılın ilk yarısında, verilen banka kredileri, bir önceki yıla göre, %6 büyüyerek 18,6 milyar Avroya ulaştı. İşletmelere verilen kredilerde %5 artış (8,8 milyar Avro) izlenirken, küçük ve orta ölçekli firmalara tahsis edilen kredilerde %7 artış (3,5 milyar Avro) gözlendi. Öte yandan, hanehalkına verilen kredilerde daha yüksek seviyede bir yükseliş izlendi. Bir önceki yılla karşılaştırıldığında, hanehalkı kredileri %8 artış ile 8,4 milyar Avroya ulaştı. Bu kredilerin %80'lik kısmı ev satın alma işlemlerine tahsis edildi.

Bankaların topladığı mevduatlarda da artış görüldü. Yıllık bazda %10 artışla 18,7 milyar Avroya ulaşan mevduatın büyük kısmı hanehalkından toplandı.

İlk 6 ayda, Litvanya'da faaliyet gösteren bankalar ve yabancı bankaların şubeleri, bir önceki yıla göre %46,4 artışla 155,4 milyon Avro kar etti.

Son olarak, kötü kredilerin oranı %4,67'den %3,48'e geriledi. Kötü kredilerin büyük oranda konaklama, gıda hizmetleri ve inşaat sektörüyle ilişkili olduğu açıklandı.

Kaynak       : ELTA

Yayımlayan: Vilnius Ticaret Müşavirliği