Yükleniyor...
İçeriğe atla
HK-ASEAN Serbest Ticaret Anlaşması

HK-ASEAN Serbest Ticaret Anlaşması

Hong Kong ile ASEAN arasında, 2014 yılı Temmuz ayında başlatılan Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri tamamlanmıştır. Anlaşmanın 2017 yılı Kasım ayında imzalanması planlanmaktadır. 

Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, son derece kapsamlı olan Anlaşmanın mal ve hizmet ticareti, yatırımlar, ekonomik ve teknik işbirliği ile anlaşmazlıkların halli mekanizmalarını kapsadığı; HK’un en önemli ticari ortaklarından olan ASEAN’ın 2016 yılında HK’un mal ticaretinde ikinci, hizmet ticaretinde ise 2015 yılında dördüncü en büyük ortağı olduğu vurgulanmıştır.

Serbest ticaret anlaşmaları ile yatırımların karşılıklı olarak kolaylaştırılmasına verilen önemin belirtildiği açıklamada, Anlaşmanın HK’lu firmaların ASEAN pazarına girişlerini kolaylaştıracağı, yeni iş imkanları yaratacağı, ticaret ve yatırım akışını hızlandıracağı vurgulanmıştır.

HK ile ASEAN arasındaki mal ticareti 2016 yılında yaklaşık 108 milyar dolar, hizmet ticareti ise yaklaşık 17 milyar dolardır. 2015 yılı sonu itibariyle, ASEAN 28 milyar dolarlık toplam yatırım tutarı ile HK’un en çok doğrudan yatırım yaptığı altıncı ülke grubu, HK’daki doğrudan yatırımlarda ise ASEAN, toplam 72 milyar dolarlık yatırım ile yine altıncı sıradadır.

Kaynak: Trade and Economic Development Bureou

Yayımlayan: Hong Kong Ticaret Ataşeliği