Yükleniyor...
İçeriğe atla
Bulgaristan Hükümeti, 2017-2021 Dönemini Kapsayan Programını Kabul Etti

Bulgaristan Hükümeti, 2017-2021 Dönemini Kapsayan Programını Kabul Etti

Yayımlama: 14.09.2017 09:37:00 (TSİ)

Merkez-sağ GERB partisi ile milliyetçi ve aşırı milliyetçi partilerden oluşan birlik Birleşmiş Vatanseverler arasındaki koalisyon sonucu kurulan Bulgaristan hükümeti dört yıllık iktidar dönemi için detaylı programını Ağustos ayının başlarında kabul etti. 2018 yılının ilk yarısında gerçekleşecek Bulgaristan’ın Avrupa Konsey Başkanlığı, iş ortamının iyileştirilmesi/eğitim sisteminin modernleştirilmesi/hükümet harcamalarının artırılması yoluyla ekonomik büyümenin teşviki programın odağında yer alıyor. Programın kabulü GERB partisi başkanı ve Başbakan Borisov’un partisinin Avrupa yandaşlığını koalisyon partnerlerinin Rusya taraftarlığı ve daha müdahaleci yaklaşımıyla uzlaştırabildiğinin bir işareti olarak algılanıyor.

Mart ayındaki erken seçimleri müteakip Mayıs ayında kurulan hükümetin bu program üzerinde mutabakata varması üç ay sürdü. Hükümetin programı 20 öncelik, 236 hedef ve 902 tedbirden oluşuyor. Bu çerçevede AB Konsey Başkanlığına verilen önem oldukça belirgindir. Nitekim Bulgaristan, bir tek bu sorumluluğu üstlenen Bakan, Lilyana Pavlova, atamış bulunuyor.

Bu hükümet Borisov’un başında olduğu üçüncü hükümettir. Daha önceki GERB hükümetleri kriz ortamında makroekonomik ve mali istikrarın sağlanması amacıyla sıkı mali politikalar uygulamış bulunuyor. Durum şimdi farklı görünüyor. Şöyle ki, 2015 sonrasında ekonomik büyüme oranı artıyor ve 2016’da bütçe fazlası meydana geliyor. 2017 bütçesi 2008’den bu yana ilk defa artan harcamalara odaklanıyor ve gelecek yıllarda bu eğilim devam edecek.

% 10 oranındaki gelir ve kurumlar vergilerinde, Bulgar levasını euroya endeksleyen para kurulunda bir değişiklik öngörülmüyor. 2020 yılına kadar hükümet, vergi tahsilatının artırılması yoluyla bütçe açığını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Eğitime yatırım, kamyonlara yol ücretlerinin getirilmesiyle yol yapımına AB fonları haricinde finansman sağlamak, özel sektörün havalimanı ve deniz limanı yönetimine dahil edilmesi, ülkenin doğal gaz altyapısının 2020 yılına kadar komşu ülkelere bağlanması, bürokrasinin azaltılması/yeni sanayi bölgelerin kurulması/sermaye piyasasının geliştirilmesi yoluyla yatırımların artırılması, e-hükümet sürecinin yeni bir ajans tarafından yönetilmesi, üçüncü ülkelerden işçi çekmeye ilişkin anlaşmaların imzalanması hükümetin odağında olan diğer konulardır.

EIU, önümüzdeki yıl hükümetin hedefler doğrultusunda güçlü bir şekilde ilerleyeceğini, ancak AB Konsey Başkanlığı döneminin tamamlanmasıyla koalisyonda anlaşmazlıkların ortaya çıkabileceğini ve bundan dolayı erken seçime gidilebileceğini öngörüyor.

Kaynak: EIU

Yayımlayan: Sofya Ticaret Müşavirliği