Yükleniyor...
İçeriğe atla
 

İŞADAMLARININ PAZARDA DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 

Ticareti Etkileyen Kültürel Faktörler & Pazar Araştırması

İranlılar iş ilişkilerinde resmi olup; iş görüşmeleri çok uzun ve detaylı olabilmektedir. Yabancı şirketlerle çalışan İranlılar, Batı iş değerlerine aşinadır. Toplantılara ve iş görüşmelerine takım elbise ve kravat ile katılmak mümkündür.

Bu çerçevede, yabancı firmaların İran’daki faaliyetlerinde mali ve hukuki konularda güvenilir danışmanlık firmaları ile hareket etmeleri, pazara girmeden önce mümkün olduğu ölçüde kapsamlı bir pazar araştırması yaptırmaları, İran’da ticaretin sabır gerektirmesi gibi ticarette yazılı olmayan bazı kuralları bilmeleri, özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların ticari faaliyetlerine küçük işlemlerle ülkeyi, piyasayı, iş çevrelerini tanıyarak başlamaları uzun dönemde daha yararlı olacağı değerlendirilmektedir.

İran’da alkol ithalatı ve tüketimi yasaktır.

***Firmalarımızın “ihracata yönelik pazar araştırması ve pazara giriş faaliyetlerinin” desteklenmesine ilişkin mevzuat Ekonomi Bakanlığının web sayfasında yer almaktadır. (https://www.ekonomi.gov.tr/portal/url/beG

 

İran Fuarlarına Milli/Bireysel Katılım Sağlanması

İran, alım gücü yüksek, genç ve eğitimli, dış piyasaları takip eden zengin kaynaklara sahip 80 milyonluk bir pazardır. Ülke ihtiyacının önemli bir kısmı ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Bu çerçevede ülkede düzenlenen uluslararası ticaret ve sanayi fuarlarına katılım tavsiye olunmaktadır.

Ülkemizin İran’da milli veya bireysel katılım sağladığı fuarların listesi Ekonomi Bakanlığımızın web sayfasında hizmete sunulmaktadır. (Yurtdışı Fuarlar Listesi)  

 

Dolandırıcılık Teşebbüslerine Karşı Dikkatli Olunması

İran’da özellikle inşaat sektöründe büyük alt/üst yapı projelerinde “İranlı kamu kurumlarının ihaleleri çerçevesinde görevli olduklarını” iddia eden ve bu iddialarını çeşitli mizansenler aracılığıyla destekleyen bir takım dolandırıcıların (yetkisiz kişilerin) piyasada varlığı basına yansımış olup, bu konuda mağduriyet yaşayan firmalar da tespit edilmiştir.

Halen bu tür kötü niyetli kişilerin Türkiye’de girişimler yapabildiğine dair bilgiler sözkonusu olup, firmalarımızın bu tür (belirsiz/asılsız/tereddüdlü/evveliyatsız) durumlarda Tahran Büyükelçiliğimiz nezdindeki Ticaret Müşavirliğimiz (tahran@ekonomi.gov.tr) ile istişarede bulunması mağduriyetlerin yaşanmaması açısından önem taşımaktadır. 

 

Para Kullanımı

İran Riyali, İran dışında konvertibl bir para değildir.

İran’da piyasada döviz bürolarında döviz (Dolar, Avro) bozdurmak mümkündür. Günlük alışverişlerde Riyal kullanılması tavsiye olunmaktadır. Yabancılar İran’da bulundukları sırada otel faturalarını yada yüksek tutardaki alımlarını dövizle ödeyebilmektedir. Tahran’a uçak ile gelen yabancı yolcuların ilk aşamada Havaalanındaki döviz bürosunda az miktarda döviz (50-100 dolar veya Avro) bozdurup Riyal alması genelde tavsiye olunmaktadır. (İran Merkez Bankası kur oranları: www.cbi.ir)

Döviz bürolarında, Riyal alımı için bozdurulacak döviz banknotunun hasarlı, yıpranmış, eski olmaması yada üstünde kalem karalaması bulunmamasına dikkat edilmektedir. (Döviz Kuru için -gayriresmi- bilgi: http://www.xe.com)

İran’ın resmi para birimi “Riyal” olmakla birlikte, alışveriş hesaplamasının kolay olması amacıyla halk arasında para birimi için “Tümen” ifadesi kullanılmaktadır. Başka bir ifadeyle, pazarda satılan ürün yada hizmet için talep edilen ücret/fiyat çok büyük olasılıkla “Tümen”dir. Ancak, banknot paraların üstünde sadece “Riyal” yazmakta, "Tümen" ifadesi bulunmamaktadır. (1 Tümen= 10 Riyal)

İran’da uluslararası bankacılık sistemiyle entegre kredi kartı uygulaması bulunmadığından, yabancılar alışverişlerini nakit/peşin yapmaktadır.

 

İran’a Giriş-Çıkışlarda Yolcu Muafiyetleri:

Ülke gümrüğünden çıkış yapacak yolcular enfazla 5.000 dolar veya karşılığı dövizi beraberlerinde nakit olarak taşıyabilmektedir. Bu miktarın üstü resmi beyana tabidir. Nakit İran Riyalı olarak ise azami 500.000 İR yolcu beraberinde bulundurulmasına müsaade edilmektedir.

Yolcu beraberinde gümrükten çıkarılabilecek altın mücevherat miktarı ise 150 gram ile sınırlandırılmıştır. (http://eng.tpo.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=5&pageid=5345)

 

Pasaport ve Vize İşlemleri

Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları, İran’a 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

Resmi Tatiller ve Çalışma Saatleri

İran yeni yılı 21 Mart’ta başlamaktadır. İran’da birçok tatil İslami yıla göredir. Bu durumun istisnası ise 21–24 Martta kutlanan Yeni Yıl (Nevruz)’dur.

İran’da kamu kurumları Perşembe ve Cuma günleri, özel şirketler ve bankalar ise yalnızca Cuma günü kapalıdır. Firmaların çalışma saatleri 08.30–13.00 ve 15.00–19.00 arasıdır.

Bankaların çalışma saatleri Perşembe günleri 08.30–12.30 arası, diğer günler 08.30–16.00 arasıdır. Kamu kurumları ise 08.00–14.00 saatleri arasında çalışmaktadır.

(İran resmi tatil günleri: https://publicholidays.me/iran/)

 

Ulaşım

Türk Hava Yollarının Tahran, Tebriz, İsfahan ve Meşhed’e uçuş seferleri bulunmaktadır. (www.thy.com)    

İran’ın uluslararası havalimanlarındaki "havalimanı taksilerinin" otele ulaşımda kullanılması tavsiye edilmektedir. Taksilerde taksimetre bulunmadığından, yolculuk öncesi şoförle pazarlık yapılmalıdır.

Türkiye ile İran arasında demiryolu ile yolcu taşımacılığı, Ankara-Tahran-Ankara arasında ve ayrıca Van-Tebriz-Van arasında haftada bir gün kuşetli vagonlardan oluşan tren ile sağlanmaktadır. Ancak, İran’a tren ile seyahat kararı öncesinde bahsekonu seferlerin güncel durumu hakkında TCDD ile temasa geçilmesi tavsiye olunmaktadır. (TCDD Danışma Hattı: 444 8 233)

Coğrafi yakınlığı nedeniyle Türkiye ve İran arasında demiryolu ile yük taşımacılığı ucuz ve güvenli bir yol olabilecek iken; demiryolu hizmetlerinin yetersiz olması, özellikle Van Gölü geçişlerinde yetersiz Ro-Ro uygulamaları ve güvenlik kaygıları nedeniyle vagon taşımacılığında sıkıntılar yaşanabilmektedir. (Harita: http://www.tcdd.gov.tr/uploads/demiryoluharitasi.jpg)

 

Yerel Saat

İran; Türkiye saatinden 1,5 saat ileridedir.

 

Bazı İran Meslek Kuruluşları & Firma Rehberleri:

İran Ticaret ve Sanayi Odaları - www.iru.org

Tahran Ticaret ve Sanayi Odası – http://www.tccim.ir/english/

Tebriz Ticaret ve Sanayi Odası – http://www.tzccim.ir/

İran İthalatçılar Derneği - www.majmavaredat.ir

İran Gıda Sanayicileri Federasyonu - www.ifif.ir

Diğer Meslek Kuruluşları- http://eng.tpo.ir/index.aspx?siteid=5&pageid=2062  

Yellow Page-İran - http://iranyellowpages.ir

Kompass-İran - https://ir.kompass.com/

güncelleme:04.10.17