Yükleniyor...
İçeriğe atla
 

İşadamlarının Pazarda Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Ticareti Etkileyen Kültürel Faktörler

Angola’da konaklama ve yemek pahalı olup kısa sürede oda bulmak oldukça zordur. Angola’ya giden uçaklarda doluluk oranı genellikle yüksektir. Konaklama ve uçak biletlerinin yaklaşık 1 ay önceden ayarlanması büyük önem arz etmektedir.

Uluslararası danışmanlık ve araştırma şirketlerinden Mercer tarafından yayınlanan Yaşam Maliyeti Anketi’ne göre, 214 şehir arasında ve 240 kalem üzerinden yapılan değerlendirmede Angola’nın başkenti Luanda Dünya’nın en pahalı şehri seçilmiştir.
 

Pasaport ve Vize İşlemleri

Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus Pasaportu (Lacivert) olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Angola’ya yapacakları seyahatler vizeye tabidir. Vize başvurusu için aşağıda iletişim bilgileri yer alan Angola’nın Ankara Büyükelçiliğine başvurulması gerekmektedir.

Angola Ankara Büyükelçiliği
Kennedy cad.155/1-2-3 GOP/Ankara
Tel: +90 312 428 27 70 / 71 / 74 / 75
Fax: +90 312 428 27 72
Email: info@embassyangolatr.org
http://tr.embassyangolatr.org/

Angola’ya girişlerde geçerli bir pasaport ve sarı humma sertifikası gerekmektedir. Sarı Humma Sertifikası ve sarı humma aşısına ilişkin bilgilere Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün www.hssgm.gov.tr/ internet adresinden ulaşılabilmektedir.

 

Resmi Tatiller ve Çalışma Saatleri

Resmi tatiller
1 Ocak Yılbaşı
4 Ocak Şehitler Günü
4 Şubat Portekiz Kolonizmine Karşı Silahlı Mücadele Başlangıcının Yıldönümü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü – Karnaval Günü
4 Nisan Barış ve Ulusal Mutabakat Günü
22 Nisan Güzel Cuma
1 Mayıs İşçi Bayramı
25 Mayıs Afrika Günü
1 Haziran Uluslararası Çocuklar Günü
1 Ağustos Silahlı Kuvvetler Günü
17 Eylül Ulusal Kahraman Günü, Dr Agostinho Neto’nun Doğum Günü
2 Kasım Tüm Ruhlar Günü
11 Kasım Bağımsızlık Günü
25 Aralık Noel Günü ve Aile Günü
 
 

Kullanılan Lisan

Ülkenin resmi dili, Portekizce olup, ülkede çoğunlukla bu dil konuşulmaktadır. Portekizcenin yanı sıra yerel diller olan Kimbundu, Bakongo, Ovimbundu konuşulmaktadır. Ülkenin kuzey sınır bölgelerinde Fransızca; Zambiya ve Namibya sınır bölgelerinde ise az miktarda İngilizce konuşulmaktadır.

Ulaşım

Ülkemizden Angola’ya doğrudan hava yolu ulaşımı bulunmamaktadır. Angola’nın başkenti Luanda’ya doğrudan sefer düzenleyen başlıca hava yolları, Portekiz, Frankfurt, Londra, Paris, Dubai, Pekin, Johannesburg ve Nairobi’dir. 

Quatro de Fevereiro Uluslararası Havaalanı başkent Luanda şehir merkezinden 4 km uzaklıktadır. Havaalanının şehir merkezine uzaklığı trafiğe bağlı olarak yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Havaalanında ayrıca aşı kontrolü (sarı kart) talep edilmektedir.
 

Haberleşme

Angola’da UNITEL ve MOVICEL isimli iki cep telefonu operatörü bulunmaktadır. Movicel, 2001 yılında Angola Petrol şirketi olan Sonangol, Portekiz Telekom ve GENI ve Vidatel isimli iki özel Angola şirketi tarafından ortak girişim olarak kurulmuştur. Her bir şirket % 25 paya sahiptir. 2005 yılında toplam 1.300.000 cep telefonu abonesi olan Angola’da bu rakam, 2007 yılında 3.307.000’e ve 2010 yılında 7,5 milyon aboneye ulaşmıştır. 1998 yılında faaliyete başlayan UNITEL’in 4,5 milyon, 2003 yılında MOVICEL’in ise 3 milyon abonesi bulunmaktadır. 

Uluslar arası Telekomünikasyon Birliği’nin verilerine göre 2007 yılında Angola’da 95.000 kişi internet kullanmaktadır. Önemli otellerin çoğunda internete ulaşım imkanı ve başkent Luanda’da çok sayıda internet kafe bulunmaktadır.
 

www.portalangop.co.ao, Angola Haber Ajansı- ANGOP (Angola Press Agency): Kısa adı ANGOP olan Angola Haber Ajansı 1975 yılında kurulmuştur. Devlete ait bir şirket olmakla birlikte bir çok açıdan özerk bir yapıya sahiptir. 

Ülkede faaliyet gösteren ve internet ortamında yayın yapan başlıca gazeteler aşağıda yer almaktadır:
http://www.portalangop.co.ao (Portekizce ve İngilizce)
http://www.semanarioangolense.net ((Portekizce)
http://jornaldeangola.sapo.ao (Portekizce)
http://www.jornalangolense.com (Portekizce)
http://www.opais.net (Portekizce)
http://www.semanario-angolense.com (Portekizce)
 

Barınma

Angola’da konaklama ve yemek pahalı olup kısa sürede oda bulmak oldukça zordur. Angola’ya giden uçaklarda doluluk oranı genellikle yüksektir. Konaklama ve uçak biletlerinin yaklaşık 1 ay önceden ayarlanması büyük önem arz etmektedir.

Uluslararası danışmanlık ve araştırma şirketlerinden Mercer tarafından 2010, 2011 ve 2013 tarihlerinde yayımlanan Yaşam Maliyeti Anketi’ne göre, 214 şehir arasında ve 240 kalem üzerinden yapılan değerlendirmede Angola’nın başkenti Luanda Dünya’nın en pahalı şehri seçilmiştir. 2012 yılında Luanda dünyanın en pahalı 2.şehri olmuştur.