Yükleniyor...
İçeriğe atla
 

İşadamlarının Pazarda Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Ticareti Etkileyen Kültürel Faktörler

Kolombiya’nın resmi dili İspanyolca olmakla birlikte, ülkede uluslararası şirketlerin yaygın olması sebebiyle İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak toplantılarda ve fuar gibi etkinliklerde İspanyolca’ya hakim personel ya da tercüman bulundurulması ve tanıtım materyallerinin İspanyolca dilinde de hazırlanması tavsiye edilmektedir. Kolombiya’da iş yapma maliyeti diğer Latin Amerika ülkelerine kıyasla yüksek olup, ABD ve Avrupa ülkelerine yakındır. Santos Hükümeti, ülkenin altyapısının geliştirilmesi, modern bir yatırım ortamı yaratılması ve operasyon maliyetlerinin düşürülmesine öncelik vermektedir.

İş ziyaretlerinin çoğu başlıca büyük şehirlere (Barranquilla, Bogota, Cali, Cartagena ve Medellin) yapılmaktadır. Petrol alanları ve madenlere yapılacak ziyaretlerde güvenlik koşullarına dikkat edilmelidir. Kolombiya’da bölgeler arası farklılıklar yüksektir. Ülkenin kıyı kesimlerinde yaşayanlar daha rahat ve açık bir iletişim tarzına sahiptir. Kolombiyalılar’ın iş ciddiyeti oldukça yüksektir. İki ülkenin birbirine yakın olması, ülkede çok sayıda Amerikan kökenli şirketin uzun süredir faaliyet göstermesi, pek çok Kolombiyalı’nın ABD’de eğitim görmesi veya çalışması ve tatil/iş amaçlı sıklıkla ABD’ye yolculuk etmesi nedeniyle çalışma alışkanlıkları ve iş etiği açısından Kolombiyalılar ABD ile benzerlik göstermektdir.

Kolombiya iş hayatında genel olarak resmiyet, nezaket ve yardımseverlik hakimdir. İspanyolca konuşulması Kolombiyalı iş adamlarınca takdirle karşılanmaktadır. Bir odaya girildiğinde ve ayrılırken el sıkışılması beklenir. Sosyal statülerin farkında olunması ve bu statülere önem veriliyor olunması sebebiyle, ünvanların takdimi ve ünvanlarla hitap edilmesi gerekmektedir. Toplantılar, yavaş ve uzun istişarelerle geçebilir. Bir hafta önceden randevu almadan toplantı organize edilebilmesi zordur. İş toplantılarında takım elbise giyilmesi beklenmektedir. Yemekli toplantılar, kokteyller ve resepsiyonlarda da ortaklık ya da sözleşme konuları görüşülebilmektedir.

Kolombiyalılar iş yapmadan önce muhataplarını kişisel olarak tanımaya da önem vermektedir. Bu bakımdan, belli bir seviyede şahsi ilişkilerin kurulması da avantaj sağlayabilmektedir. Güleryüzlü olmak ve iş dışındaki önemli ve güncel konulardan da konuşabilmek, Kolombiyalılarla güvenli bir ilişkinin başlamasında yardımcı olacaktır. Nitekim Kolombiya, kişisel ilişkiler ve güvenin önemli olduğu bir pazardır.

 

Pasaport ve Vize İşlemleri

Diplomatik, Hizmet, Hususi  veya  Umuma Mahsus Pasaporta sahip Türk vatandaşları Kolombiya’ya girişte vizeden muaftır. Bununla beraber, Kolombiya ziyareti öncesinde bu hususun T.C. Dışişleri Bakanlığı web sitesinin (http://www.mfa.gov.tr) “Vize Uygulamaları” kısmından kontrol edilerek son durum hakkında bilgi alınması önemle tavsiye olunur.

 

Resmi Tatiller ve Çalışma Saatleri

Çalışma günleri Pazartesi-Cuma günleri arasındadır. Günlük mesai sabah saat 08:00’de başlamakta ve 12:00 - 14:00 arasında esnek öğle molasından sonra akşam üstü 17:00’de sona ermektedir. Bazı işletmeler, 07:30-16.30 ya da 17:30 arasındaki mesai sistemini uygulayabilir. Ticari ofisler genellikle ilk sistemi, imalat yapılan işyerleri ise ikinci sistemi uygulamaktadır. Cartagena gibi kıyı bölgelerindeki birçok ofis ve üretim tesisi, haftaiçi boyunca iki saatlik öğle molası karşılığında Cumartesi günleri de yarım gün çalışabilmektedir.

 

Mağazalar hafta içi 09:00 - 19:00 ya da 20:00 arası, Cumartesi günleri ise 09:00 - 20:00 ya da 21:00 saatleri arası açıktır. Bazı market ve restoranlar Pazar günleri ya da tatil günleri de açık olabilmektedir. Kutsal Hafta (Paskalya öncesindeki hafta) ve Noel zamanı (17 Aralık – 15 Ocak arası) iş ziyareti yapılmaması tavsiye edilmektedir. Uzun bir tatil arasında kalan 1-2 hafta içi günü de iş ziyareti yapılmaması faydalıdır.

 

Bölgesel tatil günleri olan 9-11 Şubat Karnaval (Barranquilla), 24-31 Aralık Folklor Festivali (Cali) boyunca işyerlerinde 08:00 – 12:00 arası mesai yapılmaktadır.

 

Telefon Kodları

Kolombiya’nın uluslararası telefon kodu 57’dir. Türkiye’den Kolombiya’ya yapılacak aramalarda 00 + 57 + alan kodu + telefon numarası tuşlanmalıdır.

 

Başlıca Şehirlerin Telefon Kodları

Arauca

7

Armenia

6

Barranquilla

5

Bogota

1

Bucaramanga

76

Cali

2

Cartagena

5

Cucuta

7

Florencia

8

Ibague

8

Leticia

8

Manizales

6

Medellin

4

Mitu

8

Mocoa

8

Monteria

4

Neiva

8

Palmira

2

Pasto

2

Pereira

6

Popayan

2

Providencia

8

Puerto Carreno

8

Puerto Inarida

8

Quibdo

4

Riohacha

5

San Jose de Guaviare

8

Santa Marta

5

Sincelejo

5

Tunja

8

Tulua

2

Valledupar

5

Villavicencio

8

Yopal

8

Zipaquira

1

 

Yerel Saat

Kolombiya’nın yerel saati Türkiye’den 7 saat geridedir.

 

Para Kullanımı

Kolombiya’nın resmi para birimi Kolombiya Pesosu’dur. Kolombiya Pesosu bazı yerlerde COL$ olarak gösteriliyor ise de resmi sembolü $’dir. (Ps=100 centavos)

 

Ölçü Birimi

Metrik sistem ölçülerinin yanı sıra, aşağıdaki özel ölçü birimleri de kullanılabilmektedir.

libra = 0.5 kg carga = 125 kg
arroba = 12.5 kg vara = 79.8 cm
quintal = 50 kg cuadra = 80 metre
saco = 62.5 kg fanegada = 0.64 ha

 

İklim

Kıyı şeridinde sıcak ve ılıman iklim görülen Kolombiya’nın iç kesimlerindeki platolarında iklim daha serindir. Ülkenin başkenti olan Bogota, 2.560 m rakıma sahiptir. En sıcak ayı Mart (9-21°C) en soğuk ayları, Temmuz ve Ağustos’tur (8-19°C). En yağmurlu ayı Şubat ve en az yağış alan ayı ise Ekim’dir. 

 

Yerel Ulaşım

Taksi hizmeti büyük otellerin tamamında mevcuttur. Kolombiya’da, her ne kadar büyük şehirlerdeki suç oranında büyük düşüş yaşanmış ise de güvenlik ile ilgili önlemlere özellikle kırsal kesimde ve büyük şehirlerde dikkat edilmelidir. Yoldan taksi çevirilmesi ya da tanınmayan biri ile aynı taksiye binilmesi tavsiye edilmemektedir. Otelin taksilerinin kullanılması ya da otel/restoran aracılığıyla telsiz taksi çağırılması hem güvenlik hem de daha avantajlı tarifelerle yolculuk edilmesi bakımından önemlidir. Saatlik taksi tarifesi 30.000 Peso (15 Dolar) civarında olup, gece tarifesi %30 zamlıdır.

 

Elektrik Voltajı

Kolombiya’da elektrik voltajı 110-220 volt ve 60 Hz’dir.