Yükleniyor...
İçeriğe atla
 

Dış Ticaret Politikası ve Vergiler

Dış Ticaret Politikası

Nikaragua’nın gümrük rejimi Guatemala, El Salvador, Honduras ile birlikte 1958’de imzaladığı Orta Amerika Ekonomi Anlaşmasıyla başlar. 1960’da Orta Amerika Ortak Pazarı kuruldu. Nikaragua 1986’da imzalanan anlaşma ile Orta Amerika Tarife ve Gümrük sistemini uygulamaya başlamıştır. 1993’de Orta Amerika Tarif sistemi (SAC) kuruldu. Bu entegrasyona üye ülkelerin hepsi aynı ithalat şartını uygular. Nikaragua’da SAC’a göre ithalatını belirlemektedir. İthalat tarifeleri % 0-15 arasında değişmektedir. SAC tarife sisteminde tarife oranları malın cinsine göre belirlenmektedir. Nikaragua, Guatemala, El Salvador ve  Honduras Orta Amerika dörtlüsü şeklinde de adlandırılmaktadır. Bu ülkelerin pasaportları da aynı tiptedir. Beliza, Kosta Rika, Panama ve Dominik Cumhuriyeti sadece ekonomik entegrasyon ve bölgesel dostluk için Orta Amerika Entegrasyonunda (SICA) yer almaktadır.

Yabancı yatırımı teşvik kanunu 2000 yılında yayınlanırken bundan yararlanmak isteyen firmaların Endüstri ve Ticaret Bakanlığına kayıt olmaları gerekmektedir. Nikaragua hukukuna göre yerli veya yabancı şirketlerin Nikaragua cordobası veya dolara göre banka hesabı açmaları mümkündür. Nikaragua’da mülk sahibi olmada yerli halk ile yabancı halk aynı haklara sahiptir.

Nikaragua 1991 yılından itibaren Serbest Ticaret bölgesi uygulamasına başlamış olup halihazırda 80’in üzerinde aktif firma faaliyet göstermektedir.