Yükleniyor...
İçeriğe atla
 

İşadamlarının Pazarda Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Ticareti Etkileyen Kültürel Faktörler

Peru’da iş çevrelerinde İngilizce de konuşulmakla beraber, iş görüşmeleri genellikle İspanyolca dilinde yapılmaktadır. Tanıtım materyallerinin İspanyolca olarak hazırlanması son derece önemlidir. Görüşmelerde takım elbise giyilmesi ve kartvizitlerin değişimi yaygındır.

Para Kullanımı

Peru’nun resmi para birimi Nuevo sol’dur (Ns), (1 Ns = 100 céntimos). ATM’lerde, bankalarda, büyük otellerde döviz değişimi yapılması mümkün olup, pasaport gösterilerek kredi kartı da kullanılmaktadır.

Pasaport ve Vize İşlemleri

Türkiye ile Peru arasında 18 Haziran 2012 tarihinde Ankara’da imzalanan ve gerekli onay işlemleri tamamlanan Vize Muafiyet Anlaşması, 12 Haziran 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Bu çerçevede, resmi (diplomatik, hizmet ve hususi) ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, Peru’ya yapacakları seyahatlerinde veya Peru’dan transit geçişlerinde, toplam ikamet süresi ilk giriş tarihinden itibaren 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf kılınmışlardır.

Resmi Tatiller ve Çalışma Saatleri

Resmi tatiller
5 Nisan Paskalya’dan Önceki Perşembe
6 Nisan Kutsal Cuma
1 Mayıs İşçi Bayramı
24 Haziran Çiftçi Günü (Yarım gün)
29 Haziran Aziz Peter Ve Paul Günü
28-29 Temmuz Bağımsızlık Günü
30 Ağustos Aziz Rose Günü
8 Ekim “Angamos Deniz Savaşı” Donanma Günü
1 Kasım Azizler Günü
8 Aralık Azize Immaculate Conception Günü
25 Aralık Noel
1 Ocak Yeni Yıl
 
Peru’da çalışma saatleri genellikle 08:00 – 17:00 arasındadır. İş görüşmeleri son dönemde kahvaltı ile de birlikte yapılmakta, öğlenleri ise saat 13:00 – 15:30 arasındadır. Bazı mağazalar ve işletmeler 10:00 – 13:00 ve 16:00 – 20:00 arasında açıktır. Bankalar dışındaki kurumlar Cumartesi günü kapalıdır.

Ulaşım

Aerolineas Argentinas, Aeromexico, Air Canada, American Airlines, Avianca, Continental Airlines, Copa Airlines, Delta Airlines, Ilberia, KLM, LAN Airlines, Spirit Airlines, TACA Peru, TAM ve Air Europa firmaları Lima’daki Jorge Chavez havaalanından yolcu taşıma ve kargo hizmetleri vermektedir. İç hatlarda Lima ve diğer büyük şehirlerarasında LAN Peru, TACA, L.C. Busre, Star Peru, Peruvian Airlines ve ATSA uçuş yapmaktadır. Cusco ikinci en büyük havaalanıdır, günlük 10-15 arası uçuş olmaktadır. http://www.lap.com.pe adresinden güncel uçuş bilgilerine erişebilmektedir. Havaalanına veya havaalanından transferlerde taksi ücreti yaklaşık 25 dolardır. Taksiye binmeden önce gidilecek yere ait tutarın konuşulması tavsiye edilmektedir.

Yerel Saat

Peru ile Türkiye arasındaki saat farkı -8 saat olup, örneğin Türkiye'de saat akşam 16.00 iken Peru’da saat sabah 08.00’dir. Saat farkları ile bilginin www.worldtimezone.com adresinden edinilmesi mümkündür.

Yerel Ölçü Birimleri

Peru’da metrik sistem ölçüleri ve kırsal alanlarda eski İspanyol ölçü birimleri kullanılmaktadır.

Telefon Kodları

Peru’nun uluslararası telefon kodu 51’dir. Türkiye’den Peru’ya yapılacak aramalarda 00 + 51 + alan kodu + telefon numarası tuşlanmalıdır.

İklim

Bölgeye ve yükseltiye göre değişmekle birlikte Peru’da genel olarak kıyılarda ılıman, sık ormanlarda tropikal, yüksek kesimlerde serin, batıdaki yüksek kesimlerde kurak iklim, doğudaki ve kuzeydeki yüksek kesimlerde Ekim-Nisan arası çok yoğun yağış görülmektedir.
Başkent Lima’da en sıcak ay olan Şubat’ta hava sıcaklığı ortalama 19-28°C; en soğuk ay olan Ağustos’ta ise 13-19°C’dir. En kurak aylar olan Şubat-Mart arasında ortalama 1 mm yağış, en yağışlı ay olan Ağustos’ta ise 8 mm yağış görülmektedir.