Yükleniyor...
İçeriğe atla

 

Avustralya ile ABD arasında, ikili gıda ticaretini kolaylaştıracak “Gıda Güvenliği Karşılıklı Tanıma Anlaşması” imzalandı. 5 yıl süren çalışmanın ardından imzalanan anlaşma ile birlikte iki ülke birbirinin gıda güvenliği düzenlemelerini tanıma kararı aldı. 

Söz konusu anlaşmanın Avustralya’dan ABD’ye ihracat yapmakta olan ihracatçılar açısından süreci kolaylaştırması sebebiyle, önemli bir fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Anlaşma ile birlikte, oldukça sıkı bir şekilde uygulanmakta olan testlerin, ürün denetimlerinin ve ülke içi kontrollerin sayısında azalma yaşanması öngörülmektedir. Benzer avantajlardan, Avustralya’ya gıda ihracatı yapmakta olan ABD’li firmaların da faydalanması beklenmektedir.

Hâlihazırda, yalnızca Kanada ve Yeni Zelanda ile benzer bir anlaşması yürüklükte bulunan ABD ile Avustralya’nın gıda güvenliği alanında karşılıklı tanıma anlamsın imzalanmasının, Avustralya menşeli ihracat firmalarına önemli bir rekabet üstünlüğü sağlayacağı değerlendirilmektedir.

Avustralya gıda üreticileri açısından ABD önemli bir ihracat pazarı konumundadır. Pazar araştırması firmalarından olan IBIS World Avustralya tarafından yapılan bir hesaplamaya göre, her yıl 3,7 milyar dolar değerinde gıda ürünü Avustralya’dan ABD’ye ihraç edilmekte, bunun 3,4 milyar dolarını ise et ve et ürünleri oluşturmaktadır.

Karşılıklı tanıma anlaşması kapsamındaki gıda ürünleri arasında; deniz ürünleri, konserve gıdalar, sür ve süt ürünleri dışında kalan mandıra ürünleri, yaş meyve ve sebzeler, meyve suları, şekerlemeler, pişmiş ürünler ve evcil hayvan gıdaları yer almaktadır.

Anlaşmanın kapsamı dışında tutulan süt ve süt ürünleri gibi bazı ürünler ise ihracat ve ithalat sürecinde hala sıkı düzenlemelere tabi tutulmaktadır. Buna ek olarak, karşılıklı tanıma anlaşması, Gıda Güvenliği Modernizasyon Yasası kapsamında yürürlükte bulunan etiketleme kuralları gibi bazı gıda güvenliği düzenlemelerini hükümsüz kılmamakta, bazı alanlarda hala ABD’nin düzenlemeleri geçerliliğini korumaktadır.

Avustralya Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı İhracat Birimi Başkanı Greg Read, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada bahse konu anlaşmanın Avustralya’da faaliyet gösteren gıda işletmeleri açısından önemli faydalar sağlayacağını belirtti.

Karşılıklı tanıma anlaşmasının, Avustralya’yı ABD gıda ürünleri açısından güvenilir bir tedarikçi pozisyonuna yükselttiğini, ihracatçılar açısından ise önemli bir rekabetçilik avantajı yarattığının altını çizdi. Greg Read, bunun gibi imtiyazlı süreçler sayesinde iki ülke arasındaki ticaretin gelişeceğini, bu durumun ise karlılıklarında artış yaşayacak olan çiftçiler açısından önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Kaynak:Australian Institute of Food Safety  web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü